iyiköfüfilm

6
Ağu
2014

The Burning (1981)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

the_burning_1981_posterTony Maylam yönetmenliğindeki The Burning, 80’lerin en iyi slasher filmleri arasındadır. Filmin senaryosunda ünlü yapımcı kardeşler Harvey ve Bob Weinstein’ın yanı sıra Peter Lawrence ve Tony Maylam’ın da imzası bulunmaktadır. Kıymeti pek fazla bilinmeyen “underrated” yapım, İngiltere’de uzun bir dönem yasaklılar listesinde “video nasties” kategorisinde yer alır.

The Burning’in hikâyesi bir gençlik kampı olan Camp Blackfoot’ta başlar. Kamp görevlilerinden Cropsy, gençler tarafından yapılan bir şaka sonucu korkunç bir şekilde yanar. Hastanede tedavi gördüğü yılların ardından yine bir gençlik kampı civarındaki ormanlara gelip dehşet saçmaya başlar. İntikamını kullandığı bahçe makası eşliğinde kamptaki günahsız gençlerden sırayla alır.

Filmde yer alan cinayet sahneleri, gore öğeleri de barındırmasının yanı sıra özenle yapılan bir çalışmanın ürünüdür. Tüm bu sahnelerde The Prowler, Friday the 13th, Maniac ve Creepshow’un makyaj dehası Tom Savini’nin imzası yer almaktadır. Özellikle gölde geçen saldaki katliam sahnesi, filmin en dikkat çeken ve en ünlü sahnelerindendir.

Filmin en önemli kozlarından biri de oyuncu kadrosunun neredeyse tamamının gençlerden oluşması. Bu durum, The Burning’in seyirci üzerindeki etkisini artırmaktadır. Ayrıca kadroya baktığımızda günümüzün ünlü isimlerini de görebiliriz. Filmde Sophie rolünde Holly Hunter ve Woodstock rolünde Fisher Stevens’la karşılaşmak mümkün. Bunun yanı sıra Seinfeld’de George Costanza karakteriyle gönlümüze taht kuran Jason Alexander da eğlenceli halleriyle genç haliyle oyuncular arasında. Hatta Seinfeld’in 172’nci bölümünün, filmden esinlenerek “The Burning” adıyla yayınlandığını da eklemek gerek.

The Burning, slasher filmleri arasında en özel yerlerden birine sahip başarılı bir film. İlk bakışta bir başka Friday the 13th filmi gibi gelebilir ama The Burning, çok daha fazlasıdır. Slasher türünün en iyi örneklerinden biri olarak adını, sinema tarihine yazdırır.

Aytaç Özge Öndeş (aytacozge@iyikotufilm.com)

the_burning_1981

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Tunç
  29 Ağu 2014 21:03

  Hallowen 1-2 ve Black Christmas’tan sonra en beğendiğim slasher

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni