iyiköfüfilm

erotik-yesilcam1

Erotik Yeşilçam’da Şişman Kadın Takıntısı: Zerrin Egeliler sevmediğim tek soyunan kadındı. Nasıl oluyordu da kısa boyuna şişman vücuduna, kalın beline, kısa selülitli bacaklarına rağmen seks sembolü olmuş, ilerleyen yaşına rağmen (40) bir anda yıldızlaşmış, bir senede 60’ın üzerinde film çekmişti. Biz Türkler etobur muyduk? Neydi bu şişman kadın tutkusu?

Başka bir olayda günümüzde yaşanıyor “Köylü kızı” filmiyle ünlenen Yasemin Ünlü’nün iri erkeksi vücuduna rağmen seks yıldızı olarak anılması ve üst üste bir senede 32 film çekmesi enteresan. Üstelik yurt dışından da teklifler yağmaya başlamış bile. Yaşı da 40. Nasıl oluyor da farklı zamanların bu iki kadını çirkin vücutlarına ve ilerlemiş yaşlarına rağmen cazip hale gelebiliyorlar. Yasemin bunu kendi de itiraf ediyor, bir yazısında okumuştum “Benden de seks yıldızı olursa…”diyordu. Erkek milleti olarak sapık olmalıyız ya da estetikten nasibimizi almamışız.

Yine o dönemde Melek Görgün adında bir yıldız vardı. O da soyunuyordu ama farkı, çok ince, zayıf, uzun bacaklı oluşuydu ve bu şişmanca etli butlu kadın tipine pek uymuyordu. Bu yüzden de okadar rağbet edilmezdi. Oysa ben Melek Görgün ve yine benzeri Seher Şeniz hayranıydım.

Argo atasözlerimiz de bile şişman kadın övülür, “kadında kalça yemekte salça”, “pantolonu gösteren ütüsü kadını gösteren…” En beğendiğimiz yemeklerden birinin adı “kadınbudu köfte”dir. Nedir bu ete olan hasretimiz.

zerrin-egeliler

Erkekler arasında çapkınlık yapmanın gizli adı “dün gece kaçak et kestim” dir. Oysa bilmezler mi? Ne olabilir bu şişman kadın takıntısı? İnek insan karışımı köylü mitolojisinin tanrıçası mı? Anne şefkatinin bir başka yüzü mü? İri kadınların dayağa daha dayanıklı olması mı? Bana kalırsa buram buram taşra estetiği, zaten toplumumuzda bazı ereklerin erkeklerinin ilk cinsel deneyimi eşek ile değimli?(!) Bu estetik anlayışının derininde bir eşek gizli.

Şöyle köyde geçen bir filmden küçür birsahne anlatayım. Zerrin Egeliler lömbür lömbür pelte kıvamında, Kazım Kartal arka tarafta sanki  onu parçalayacak gibi bakmakta… Neden bu nefret, kin, kadını parçalamak fikri? Köylünün kadın hakkındaki bütün bilgisi (kadın kancıktır) bu mudur?

12 Eylül dönemiyle bu tarz filmler yasaklandı; sektördeki herkes sorgudan geçirildi.

80’li yılların başında bu kez de sinemacılar bir başka şişman kadını keşfettiler. Banu Alkan. Gerçi filmleri seks filmi değildi ama filmlerde alabildiğine et, lömbür lömbür kalçalar, etli butlu sahneler vardı ve Türk erkeğinin ete olan düşkünlüğünü yansıtmaktaydı.

Durum böyle olunca da…Eşeğin yerini şişman kadın, şişman kadının yerini şişme kadın alıyordu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Uranium Willy
  19 Nis 2009 20:29

  This is Bill. Great looking site. Sorry I cannot read it but I can tell what it is all about. I will post your link up on my blogs and hopefully some people will come by here and check it out. Feel free to contact me sometimes at my site email:

  uranium.cafe_66@yahoo.com

  and talk about cool films.

  See ya

  Bill

 • Murat Mutlu
  25 Nis 2009 01:39

  Melek Görgün (Demir Karahan’ın kardeşi Melih Görgün’ün halası) Zayıf Vucudunda iri Slikonlu gögüsleri ile korkunç göründüğünden filmleri iş yapmamıştır. Yoksa Slikonsuz filmleri bayağı seyirci topluyordu.

 • Eunus
  2 Tem 2009 18:55

  Güzel bir özet yazısı. Yasemin Ünlü’nün sözlerinin yanı sıra Zerrin Egeliler de bir söyleşisinde “Ben vücudumu hiç beğenmem ama her nasılsa onunla şöhret oldum ve şaşırdım” der. (Cihan Demirci’nin kitabında bulabilirsiniz.)

  Lakin şu eşek benzetmesi hayli yakışıksız ve biraz anakronik kaçmış. Hani Zerrin Egeliler zamanında eşeği bir nebze anlarım ama Yasemin Ünlü devrinde ortalıkta eşek kalmamıştı. Ama Yasemin Ünlü filmlerini zaten eşekli devirlerde yetişen koca koca adamlar seyrediyordu derseniz belki anlarım. 🙂

  Melek Görgün ve Seher Şeniz (örnekler çoğaltılabilir) gibi isimlerin farklı bir estetik anlayışını yansıttığı konusunda hemfikirim. Seher Şeniz’in özellikle eski burnuyla göründüğü materyalleri fırsat buldukça toplamaktayım. Ayrıca, evimde Melek Hanım’dan kalma eski ve dandik bir puf var, gelen arkadaşlara gururla göstermekteyim. Gerçi aldığım yanıt çoklukla “kim o yahu?” oluyor ama neyse.

 • Eunus
  23 Tem 2009 06:10

  Yukarıda Zerrin Egeliler’e yapılan haksızlığı kendi gözlemlerimle ve yargılarımla biraz düzeltmeye çalışacağım. Egeliler “Ben Türkan Şoray’dan daha güzelim” gibi tuhaf bir iddiayla sinemaya başlamış bir kişidir. Ne var ki Feri Cansel’in tarifiyle, o yıllar “soyunmam” diyen aktrislerin kapısının çalınmadığı yıllardır. Oynadığı filmlerin bütün sabun köpüğü senaryolarına ve 1979’da doruğa çıkan yüksek çalışma temposuna rağmen Egeliler oyunculuk anlamında ilginç bir profesyonelliği asla elden bırakmamıştır. “Zengin kadro” ile takviye edilen ve yan öykülerle örülen filmlerdeki performansı bir yana, Şehvet Uçurumu gibi tekdüze bir filmi ikna edici bir oyunculukla ve tek başına götürebilmiştir. Yine, örneğin Solan Yaprak filminde Tülin Tan ile olan duş sahnesi Egeliler’de bir “Türk bimbosu” bulmak isteyenler için büyük bir hayal kırıklığıdır ama aslında Egeliler oynadığı karakterin gerekliliği içinde davranmaktadır. Kanımca, Zerrin Egeliler’in (halen açıklanamayan) büyük başarısını sadece beden yapısıyla anlamaya çalışmak yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, Egeliler seks filmlerinin (pek çoğu Zurnik tarafından “tedarik edilen”) dolgu oyuncularından da, Yeşilçam’ın haksız şöhrete kavuşmuş pek çok “jön dam”ından da ayrı bir kategoride değerlendirilmeyi hak etmektedir.

 • wherearethevelvets
  24 Eyl 2009 11:14

  Türk erkekleri etli kadın sever. Zerrin Egeliler aslında seksi bir yüze sahip. Tamam vücut biraz sarkmış ama bu izleyenlerde “ulaşılabilir kadın” hissi uyandırıyordur. Sanki yan komşunun seksi karısını çıplak izliyor gibi hissediyorlardır. Bazen aşırı düzgün, kusursuz vücutlar insanda itici bir his uyandırabilir.

 • sonsuzuyku
  22 Ağu 2010 04:48

  arkadaslar…kilo olayini bu kadar assagilamak bana cok tuhaf geliyor.Yani bir prototipe oturtup onun disindakilerin sex yapabilecegi ve gorsel olarak begenilebilecegi gercegini gormezden gelmek hakli midir? Hele kilolu kadinlarla essegi ayni cumlede kullanmak nasil bir acimasizlik…ben sahsen cok utandim…bu kafalara yazik!!!

 • oktay ertuğrul
  31 Ağu 2010 20:21

  arkadaşımız olayı önyargılı yaklaşmış. önyargılı demiyelim de, bakış açısını genişletememiş.

  şimdi size zekice bir soru soracağım;

  – etli butlu kadınların nesli ne zaman tükenmeye başladı?

  cevap; 90’lı yıllardan sonra. 90’lı yıllar ne demek? sanayinin gelişmesi, özellikle tekstil endüstrisinin çağ atlaması. ve yabancı sermayenin yurdumuza korkusuzca girmesi. medyanın popüler kültür yaratması. falan filan. tüm bunlar manken türünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

  peki bu soru-cevaptan ne anlıyoruz? seksen öncesinde 90-60-90 ölçülü kadınlarımız yoktu. düşünün hülya avşar güzellik yarışmasında birinci seçilmişti. peki hülya hanım’ın kalça ölçüleri 90’nı geçmiyor mu?

  tüm bunlardan sonra diyorum ki, bunlar kapitalist güçlerin ayak oyunları. yani amerikanın. eşeklerin bu konuyla hiç mi hiç ilgisi yoktur!

 • aczimendi
  6 Eyl 2010 04:19

  Beğenilerin bu denli yancı bir tavırla sorgulanması, açıkça yapılan fanatizm yakışık almamış…
  Köhneleşmiş köylü insanı tanımı da katıksız faşizanlık.
  Köylü, eşşek, kancık kelimelerinin her daim aynı cümlelerde buluşması da affedilemez, büyük bir yanılgıdır.

 • Reco
  29 Eyl 2010 05:00

  en iyi yorumu velvets yapmış. etli butlu kadın iyidir. ve de çok mükemmel vücutlu kadınları her zaman seksi bulmam. hele normalden zayıfsa hiç tercih etmem.

 • flames42
  25 Oca 2011 11:22

  eşek yakıştırması hoş olmamış. yazının seviyesini kahvehane seviyesine çekmiş.

 • gorcun
  25 Oca 2011 14:13

  Yorumu görünce yazıyı okudum. Ne yalan söyleyeyim güzelim siteye hiç yakıştıramadım. İmza da yok altında kim yazmış acaba diye bakıp göremedim. Şaşırtıcı…

 • Utku Uluer
  3 May 2011 17:51

  Yazı güzel katılmadığım noktalar olsa da güzel, ben de Zerrin Egelileir hiç beğenmem…
  Melek görgünün bazı fotolarını derledim galeri yaptım çünkü bende snein gibi düşünüyorum arzu okay ve melek görgün çok güzellerdir…
  http://sinematik.blogspot.com/2011/01/sinematik-erocam-melek-gorgun-galeri-1_12.html
  http://sinematik.blogspot.com/2011/01/sinematik-erocam-melek-gorgun-galeri-2_13.html

  Bu arada eşek benzetmesi yerinde.. çünkü seksin tabu olduğu bir ülkede ilk deneyimini cinsel ihtiyacını eşşekle yaşayanalr var… Tarım toplumu ile ilgili bir durum. bu yüzden böyle bir seçicilik var ve bunu istismar eden yapımcılar var.
  Artemisten beri bu böyle antik yunanda afrodit yağlıdır bu geçiş sürecinde köyden kente geçişi incelemek gerekli bence yağlı kadın konusunda..

  Yazını alıntılayıp detaylı birşeyler bende çiziktirecem

 • hakkı
  8 Eyl 2011 14:39

  yapma be kardeş ‘Zerrin Egeliler sevmediğim tek soyunan kadındı Nasıl oluyordu da kısa boyuna şişman vücuduna, kalın beline, kısa selülitli bacaklarına rağmen seks sembolü olmuş’ demişsin kusura bakma ama sen kadından anlamıyorsun

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni