iyiköfüfilm

Zombie Strippers, 2008 yapımı Jay Lee tarafından hem yazılan hem de yönetilen distopik dünyada geçen bir film. Kısa filmleri çoğunlukta olan yönetmenin uzunları arasında 2011 yapımı Alyce, Noon Blue Apples (2002) ve Season of Youth (2003) filmleri de yer alıyor. Normal seyirde ilerlemeye gerek duymadan anında konuya giriş yapan film, çok yüksek beklentilerle izlemememiz gerektiğini ilk sahnelerden belli etmesi, yönetmenin diğer yapımı olan Slaughter (2006) tadında.

Açılış sahnesinin George W. Bush ile yapıldığı, sistemdeki makinanın hatası sonucu Bush’un başkanlığının (arka arkaya) dördüncü dönemi olduğu bir zaman ve başkan yardımcısının da Arnold Schwarzenegger olduğu yakın gelecek Amerikası’nda geçen filmde, adalet bakanı olan Jenna Bush’un filmde verilmeyen “çok havalı” konuşması sonucunda ilerleyen olaylar! Bu olaylardan biri film içinde önemli yer tutan çıplaklık meselesi. Şöyleki; yapılan anayasal düzenleme ile toplum içinde “çıplaklık” yasaklanıyor. Bush’un kendisine uymayan bu yasaya el atması sonucu patlak veren savaş ve askeri kayıplar veren Amerika’da, bir amerikan firması çözüm üretmek için toksin üretir. İleride karşımıza çıkacak çlgın bilim adamının ürettiği bu virüsün bulaşıcılığı da verilen haberler arasında. Ortaya çıkan bu ciddi gelişme sonucu, olay yerine gönderilen hepsi de birbirinden (bir kişi dışında) “sert” olan ordu üyeleri duruma müdahale etmeye çalışır. Çılgın bilim adamının çılgın projesi; “eğitilebilen zombi askerleri”dir. Fakat deney sekteye uğrar, farklı cinsiyette farklı şekilde gözlemlendiği ortaya çıkar. X kromozumunda daha saf halde kalan ve mutasyona uğrayacak ama bunun çok sonradan farkedileceği bu deney şimdilik sadece erkekler üzerinde ilkelleştirici etkiye sahiptir. Filmin arasında verilen bu mesaj, filmin ortalarından sonra yer değiştirir gibi oluyor. Başta verilmeye çalışılan tek taraflı gönderme iki taraflı hale geliyor ki bunu fazla da ciddiye almadan yapması eğlenceli. Ian Essko(Robert Englund) tarafından gizlice işletilen Rhino adındaki striptiz kulübünde çevrilen dolaplar Englund Amcayla birlikte çok daha renkli halde.

*spoiler*
Film boyunca kafamı kurcalayan hatta mantıksız gelen konulardan biri Jeannie karakterine neden bu kadar çok yüklendiler oluyor. Derin bir film olsun ya da olmasın gerek olmadığı halde başına sürekli ters şeyler getirilmeye çalışılan bir tip için neden bu kadar kadar uğraşıldığını bulamamak düşündürücü. Filmin diğer bir tuhaf olayı ise, büyükannesinin ameliyatı için para kazanmaya çalışan Jessy’nin ana konuyu oluşturmadığı halde o şekilde gösterilmeye çalışılması. Zaten asıl(aslında iki tane var; Robert Englund la olan kısmı es geçersek) konu; tam olarak tek bir şeye dayandırılmasa da Jenna Jameson‘un canlandırdığı Kat ile Jeannie(Shamron Moore) arasındaki kapışma. Hatta çok daha sağlam bir şekilde yüklenebilecekleri, dansçılarımızın akıl hocaları, hayali “dumanlı gece kulübünde şarkı söylemek” olan Carmit Levite tarafından canlandırılan Bayan Blavatski olabilirmiş. Bir de filmin sonlarında bilim adamının yaptığı açıklama kısmı gereksizlikte son nokta.

Filmle ilgili bir ayrıntı da enfeksiyon kapan askerin adını ‘bird’ lü şekilde duyduktan sonra imdb’den cast kısmında ‘Byrdflough’ isminin kuş gribine yapılan gönderme olduğunu öğrenmem oldu. Girişi ile aslında ” evet klasikler gibi giriş yapacağız, öyle devam etmeyeceğiz ama beklediğiniz gibi sonlandıracağız!” türünden verdiği mesaj, filmin bir yerinde bize yaşlanmayan biricik Robert Englund tarafından “kırpılan göz” ile de pekiştirilmiş. Filmin satışa sunulan dvd kapak tasarımı başarılı. Ki görünce neyle karşı karşıya kalınacağını anlatan kapak görseli ile senaryonun tamamı aynı pararellikte ilerlememiş. Renklerin kullanımı ve oyunculukların arasındaki zıtlık, düşük bütçeye rağmen göze batmadan eğlenceli hale gelmekten çok bir süre sonra sıkıcılığa dönüşmekte. Soundtracklar önemli bölümlerinden birini oluşturuyor filmin.

Soundtrackin bir kısmı dansçı Lillith rolündeki Roxy Saint’e ait. Onlar da olmasaymış ne olurmuş merak ediyorum. Sesler, efektler ve makyaj çok eğlenceli. Dvd sürümünde silinen sahnelerin de yer verildiği,genel olarak fazla ciddiye alınmadan izlenirse keyif alınacak Zombie Strippers; içinde ciddi “exploitation” barındırmayan strip zombi filmi.

Yağmur Özdemir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni