iyiköfüfilm

2
Tem
2014

Cannibal Apocalypse (1980)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Cannibal_ApocalypseAntonio Margheriti’nin yönetmenliğini yaptığı film Apocalypse Domani ve Invasion of the Flesh Hunters isimleriyle de bilinmekte. 1980 yapımı filmde John Saxon başrolde yer alıyor. İtalyan asıllı Amerikalı aktör John Saxon, yer aldığı western ve korku filmleriyle bilinen bir isim. Özellikle A Nightmare on Elm Street, A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors ve Wes Craven’s New Nightmare filmleri ile Dario Argento’nun Tenebrae filminden hatırlamak mümkün.

Filmin İtalyan yönetmeni Antonio Margheriti ise kariyerine senarist olarak başlamış bir isim. 1960 yılındaki ilk filmi Assignment Outer Space ile yönetmenliğe geçiş yapan isim, kült haline gelmiş Castle of Blood, the Long Hair of Death, Wild Wild Planet gibi filmleriyle hatırlanabilir. Bu filmde de olduğu gibi John Saxon filmlerinde çokça yer verdiği bir aktör. Antonio Margheriti’nin en belirgin özelliklerinden birisi de türleri içiçe kullanmayı çok iyi becerebilmesi. Korku türünün yanı sıra bilim-kurgu, sword-sandal, savaş filmleri kategorisinde de filmler yapan yönetmen bu filminde alt türleri oldukça başarılı bir şekilde birarada kullanmış.

Video Nasties listesinde yer alan Cannibal Apocalypse, izleyiciyi Vietnam Savaşı’na götüren bir falshback ile açılıyor. Açılış sahnesi ile bu zombie filminin bir jungle macerası olmayacağı hakkında fikir sahibi oluyoruz. Norman Hooper (John Saxon) savaş sırasında esir düşmüş 2 ABD askerini kurtarmak için Vietnam’a gider. Esirleri kurtarmaya çalışırken, esirlerden Charlie Bukowski (John Morghen) tarafından ısırılır. Fakat Bukowski bir virüs taşımaktadır, insan etine karşı istek duymaktadır. Yıllar sonra Amerikaya dönerler ve bu virüsün etkisiyle insan etine karşı olan isteklerini bastıramayıp virüsün yayılmasına sebep olurlar.

Filmin başrolünde  yer alan John Saxon, her zaman olduğu gibi oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Filmde diğer zombie filmlerinden farklı olarak insan etiyle beslenenler yaşayan insanlar mevcut. Ayrıca George Romero’nun Dawn of the Dead filminden esinlenmeler görmek mümkün. Yapıldığı dönem itibariyle aşırı gore olması hedeflenmişken günümüz standartları için sıradan kaldığını söyleyebiliriz. Mutlaka sansürsüz versiyonunu izleminizi tavsiye edeceğimiz Cannibal Apocalypse, Video Nasties meraklıları için izlemeleri gereken filmler listesinde bulunması gereken bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

cannibal-apocalypse1980

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni