iyiköfüfilm

10
Eki
2013

Tanya’s Island (1980)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Tanya's-Island-(1980)Tanya’s Island gerçekten tuhaf bir film. Issız bir adada genç güzel bir kadın, bir adam ve bir goril arasında geçen aşk üçgeni düşünün… Evet, gerçekten tuhafmış dediğinizi duyar gibiyim…

Yönetmenliğini Alfred Sole’un yaptığı film Kanada-Amerika ortak yapımı. A. Sole, kült film Alice Sweet Alice’in de yönetmeni. Tanya’s Island çıkış noktasını “Güzel ve Çirkin” hikayesinden alıp biraz King Kong biraz da Walerian Borowczyk’nin The Beast filminden de esintiler taşıyor. Bu filmden altı yıl sonra çekilen Max Mon Amour (1986) da hikaye bakımından Tanya’s Island’a benzese de filmimiz tipik bir sexploitation.   

Tanya (Vanity) ve erkek arkadaşı Lobo (Richard Sargent) ıssız bir adadadırlar. Bir gün meyve toplamak için gezintiye çıkan Tanya takip edildiği hissine kapılır ve kendisini izlemeye başlayan şeyi aramaya koyulur. Kendisini izleyen şeyi bir mağarada gören Tanya oldukça şaşırır. Çünkü onu izleyen mavi gözlü bir gorildir. Mavi gözlerinden dolayı gorile Mavi olarak seslenir. Mavi ile aralarında bir yakınlaşma başlar ve adanın iki erkeği Lobo ve Mavi, Tanya için alışılmışın dışında bir rekabete başlarlar.

Özel efekt uzmanı Rick Baker ve Rob Bottin tarafından tasarlanan goril oldukça başarılı ve gerçeğe yakın. Aslında bakacak olursak filmimiz “Güzel ve Çirkin” hikayesine Freudyen bir bakış sergiliyor. Sinema yazarı Robing Bougie “Cinema Sewer” dergisinde filmden bahsederken komik bir başlık kullanıyor “Bigfoot Rape”.

Filmde Tanya’yı canlandıran Vanity oyunculuğun yanı sıra dansçı ve şarkıcı olarak da performans sergileyen bir isim. Şarkı söylemek ve rol yapma konusunda pek başarılı olduğunu söyleyemesek de filme güzelliğiyle ayrı bir hava kattığını belirtmek gerek.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Tanya’nın adada erkek arkadaşıyla bol bol seviştiği ve güzel vücudunu sergilediği filmde Mavi’nin ortaya çıkması ve erkek arkadaşının Mavi’yi yakalayıp bir kafese hapsetmesi, Freudyen metaforu açık bir şekilde gösteriyor. Maymun, erkeğin uygarlaşmamış ve vahşi yönünü temsil ediyor. Kadının cazibesinden korkan erkek ise bunu ortadan kaldırmak için kadını ve Mavi’yi kafese kapatarak bunu bastırmak istiyor. Film işlediği konu bakımından sıra dışı olsa da berbat oyunculuklar ve prodüksiyonun kalitesizliğiyle çok fazla kişiye ulaşamamış. Fakat farklı arayışlar içinde olan seyircinin ilgisini ve beğenisini kazanmış.

Film bir çok eleştirmen tarafından The Beast ile karşılaştırılmakta birlikte hayvan seviciliğin sanatsal ve metaforik bir sunumu. The Beast’te yönetmen W.Borowczyk güçlü bir anlatımla filmi bir sona bağlarken, Tanya’s Island’da ise filmin yönetmeni Sole bir çok şeyi havada bırakıyor.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

tanyas_island

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni