iyiköfüfilm

22
Ağu
2014

Blood Feast (1963)

bloodfeast_1963_posterBlood Feast (Kan Şöleni), senaryosu Allison Louise Downe imzasını taşıyan ve gore filmlerin babası (Godfather of Gore- Goredon) Herschell Gordon Lewis tarafından çekilen bir yapım. Sinema tarihinde ilk gore öğeleri taşıyan film olarak da bilinen Blood Feast, İngiltere’de yasaklı ‘video nasties‘ sınıfına sokulan en eski film.

Herschell Gordon Lewis’in yönetmenlik kariyeri,  “Living with Venus”, “The Adventures of Lucky Pierre”, “Daughter of the Sun” ve “Boin-n-g” gibi sexploitation filmleriyle başlar. Sinemada gore kapısını aralayan Blood Feast’in ardından türün klasikleri “Two Thousand Maniacs!” ve “Color Me Blood Red” gibi filmlere imza atar. Blood Feast ise Lewis’in en dikkat çeken filmlerinden biri olarak hafızalarda yerini alır.

Filmde hikâyemiz, bir kadının radyoda acımasızca katledilen başka bir kadının haberini dinlemesi ve ardından aynı senaryoya kurban gitmesiyle başlar. Bu olayların faili Mısır’da catering servisi sunan Fuad Ramses (Mal Arnold), filmin en başından itibaren izleyiciye gösterilir. Mısır Tanrıçası Ishtar’ı diriltmek konusunda takıntılı olan Fuad Ramses, katlettiği kadınların vücut parçalarından hazırlayacağı menü ile Ishtar’ı hayata döndürerek dünyaya hükmedeceğine inanmaktadır. Tüm bunlar olup biterken bir gün Dorothy Fremont (Lyn Bolton) Ramses’in dükkanına gelir ve kızı Suzette (eski Playboy güzellerinden Connie Mason) için doğumgünü partisi ziyafeti talep eder. Dorothy, Ramses’in Isthar ziyafetinin bir benzerini  hazırlayacağını öğrendiğinde bu egzotik fikre bayılır ancak tam olarak ne olduğundan hâliyle habersizdir.

Blood Feast, korkutucu olmak yerine eğlenceli olmayı seçmiştir. Abartılı kötü oyunculuklar ve yer yer güldüren öğeleriyle cuma gecesi arkadaşlarınızla toplanıp eğlenmek için açabileceğiniz bir film konumunda yer alabilir. Fuad Ramses’in aksanı, özellikle “Ishtar” deyişi, size kendinizden geçirebilir. Bunun yanında Fuad Ramses’ten daha beter, kozmik bir şaka olarak tanımlayabileceğimiz iki karakter de filmde özellikle dikkat çekmektedir. Suzette ve annesi Dorothy karakterlerinin performansları, itici ve eğlendirici derecede komiktir. Ayrıca komiser Frank’in sürekli repliğini unutmuş gibi bir vaziyette ortalarda dolanması ve hep sigara içen polis Pete Thornton (William Kervin) ile katili yakalamak için yaptığı beyin fırtınaları, filmin en önemli ve eğlenceli detayları arasında yer almaktadır.

Yine Herschell Gordon Lewis tarafından yönetilen 2002 yapımı “Blood Feast 2: All You Can Eat” ise Blood Feast’teki atmosferi ve aynı hikâye örgüsünü, bu sefer düğün yemeği için servis etmektedir. Filmdeki özel bir ayrıntı ise yönetmen John Waters’ın da oyuncular arasında yer almasıdır. 

Blood Feast, Miami’de çok kısa bir sürede çekilen düşük bütçeli bir yapım. Filmde kullanılan kanlı sahneler ve etrafa saçılmış organlar, gore- splatter ve slasher türündeki filmleri de körüklemiştir. Zamanında hem Amerika’da hem de Britanya’da gürültü koparan Blood Feast’te zannediyorum en komik yerlerden biri; Frank’in anne Dorothy’e doğumgünü yemeğinin cinayet kanıtı olduğunu söylemesi üzerine Dorothy’nin “ Hay Allah, misafirler şimdi hamburger yemek zorunda kalacak” tadında bir replikle cevap verdiği sahnedir.

Aytaç Özge (aytacozge@iyikotufilm.com) 

blood_feast_1963

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni