iyiköfüfilm

incredible_2_headed_transplant_poster_01Anthony Lanza’nın yönetmenliğini yaptığı ve 1972 yapımı blaxploitation filmi The Thing with Two Heads’in de ilk filmi olan The Incredible 2-Headed Transplant, bir bilimkurgu ve korku filmi.

Filmin başrollerinde ise Dr. Roger Girard rolü ile Bruce Dern, Pat Priest ve Casey Kasem yer alıyor. Biker filmlerini sevenlerin hatırlayacağı Gary Kent de filmde yer alan bir diğer isim. Filmde Danny karakterini canlandıran John Bloom ise bu türde bir çok filmde yer almış bir isim. 1971 yapımı Dracula Vs. Frankenstein filminde Frankenstein’a hayat veren Bloom, 1987 yapımı Harry and the Hendersons ve 1991 yapımı Star Trek VI: The Undiscovered filmlerinde de yer almış. Anthony Lanza ise, yönetmenlik kariyeri boyunca sadece 3 film çekmiş ve The Incredible 2-Headed Transplant, yönetmenin çektiği son film.

Doktor Roger Girard, kafa nakli ile ilgili çalışmalar yapan bir bilim adamıdır. Öncelikli olarak bu çalışmalarını hayvanlar üzerinde deneyen doktorun bir sonraki hedefi ise bunu insanlar üzerinde de başarabilmektir. Yardımcısının oğlu Danny ise görünüşte oldukça heybetli fakat akıl olarak bir çocuğun zekasına sahip biridir. Beklenmedik olaylar neticesinde, doktorun yardımcısı öldürülür ve öldüren katil de kötü bir şekilde yaralanır. Doktor Girard ise katilin kafasını Danny’nin vücuduna nakletmeye karar verir ve ortaya iki kafalı bir insan çıkar.

Film senaryo bakımından 50’li yılların bilim kurgu filmlerini anımsatıyor. Oldukça düşük bir bütçeye sahip filmde görsel efektler pek tabi ki vasat. Iki kafalı insanın yakın çekimlerinde birinin önde diğerinin arkada durduğu çok bariz belli oluyor ve arkadan çekilen görüntülerde ise kafalardan birinin maket olduğu apaçık ortada. Filmde kan çok fazla yok ama birçok cinayet ve bir miktar da çıplaklık mevcut.

Genellikle 1972 yapımı The Thing with Two Heads’in gölgesinde kalan film, konuya yaklaşımı açısından The Thing with Two Heads’den ayrılıyor. The Incredible 2-Headed Transplant içinde komedi unsurunu barındırmıyor, ayrıca 50’li yılların ruhunu taşıyor.

Düşük bütçeli bir B filminin neredeyse tüm özelliklerini barındıran The Incredible 2-Headed Transplant, oldukça eğlenceli bir film. 70’li yılların bilim kurgu türünü sevenlerin kaçırmaması gereken The Incredible 2-Headed Transplant, bir drive-in sinema klasiği. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

The-Incredible-2-Headed-Transplant

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni