iyiköfüfilm

15
Ara
2013

L’ultima orgia del III Reich (1977)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

lultima-orgia-del-iii-reichOrijinal ismi L’ultima orgia del III Reich olan film, 1977 yapımı bir naziploitation filmi. The Gestapo’s Last Orgy ismiyle de bilinen film Yahudi kadın tutuklu Lise Cohen (Daniela Poggi) ile bir Nazi kampı komutanı Conrad von Starker (Adriano Micantoni) arasındaki alışılmadık ilişkiyi konu alıyor.

Lise Cohen, birçok Yahudi kadının hapsedildiği bir Nazi ölüm kampının mahkumlarından birisidir. Kendisine aşık Nazi komutanı Conrad von Starker ile yaşadığı gizli ilişki sonucu özgürlüğüne kavuşan kadın, aradan yıllar geçtikten ve savaş sona erdikten sonra bile o kampta yaşananları unutamaz. Von Starker ile bir gizli görüşme yapmak için binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve artık bir harabe haline gelen kampta bir gizli görüşme yapmaya karar verir. Bundan sonra hikaye kampta yaşananları bize gösteren flashbacklerle ilerler.  Bu flashbackler ile toplama kampında Yahudi kadınlara yapılan işkenceler, cinsel aşağılamalar ve ölüme terk edilişleri gözler önüne serilir.

Filmin yapımcılığı, senaristliği ve yönetmenliği Cesare Canevari’ye ait. Video Nasty listesinde yer alan bu yasaklı filmde hikaye biraz yavaş ilerlemekte. Kanlı ve gore sahneler çok yer almasa da bolca çıplaklık ve isminden de anlaşılacağı üzere orgy sahne mevcut. İşkence ve çokça cinsel istismarın yer verildiği filmde hayal gücüne pek fazla bir şey bırakılmamış.

Nazi askerlerinin kadınlara uyguladığı işkenceler ise oldukça rahatsız edici. Lise’nin ayaklarından bağlanıp, baş aşağı farelerle dolu bir cam fanusun içine kafasının sokulduğu sahne, izleyici açısından izlemesi oldukça zor bir deneyim. Yavaşça indirilirken Nazi askerlerinin kadının suratının fareler tarafından yenmesini izlemeleri gerçekten çok sinir bozucu. Fakat filmin belki de en rahatsız edici bölümü ziyafet sahnesi. Askerlerden birisinin ana amaçlarının doğmamış bir Yahudi bebeğin etini yemek olduğunu söylemesi ve bunu büyük bir coşkuyla “ anne karnındaki bir Yahudi rostosundan daha iyi bir şey yoktur” şeklinde ifade etmesi gerçekten tüyler ürpertici.

İşkence, istismar, cinsel taciz, tecavüz gibi izleyiciyi rahatsız edecek birçok unsuru içinde bulunduran filmde Alberto Baldan Bembo’nun müzikleri oldukça başarılı. Lise’yi ve komutanı canlandıran iki başrol oyuncusunun da iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün fakat kastın geri kalanının performansları oldukça vasat. Oldukça düşük bütçesine rağmen kendisini fazlasıyla ciddiye alan film, nazisploitation alt türünün en bilinen örneklerinden birisi.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

lultima-orgia-del-iii-reich2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni