iyiköfüfilm

22
Tem
2013

Korku Filmlerinde Sembolizm: Aynalar

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

mirrors

Birçok korku filmi kendi içinde farkettiğimiz ya da farketmediğimiz çeşitli sembolleri içeriyor. Bunu yaparken de nesneleri kullanmaları yaygındır. Bunlardan en çok kullanılanlardan biri de aynalar.

Korku filmi yönetmenlerinin aynaları kullanırken anlatmak istediklerini şöyle sıralayabiliriz:

Geleceği Göstermek

Bazen aynalar ana karakterlerin gelecekten sahneler görmeleri adına kullanılır. Ana karakterler aynaya bakarlar ve henüz gerçekleşmemiş olan kimi olayları bu vasıtayla görürler. Bunun aslında aynaların geleceği gösterebilme gücüne sahip olduğunu destekleyen bir inanıştan esinlenilerek kullanıldığını söylemek mümkün.

Geçmişi Göstermek

Bir öncekinin tam tersi olarak, bazı filmlerde de yönetmenler aynaları geçmişten sahneleri yansıtmak amacıyla kullanıyor. Sıklıkla korku filmi karakterlerini aynaya bakarken ve geçmişte kalan ve unutulan mutluluk verici ya da kötü kimi anlarla orda karşılaşırken görebiliyoruz. Bunun amacı da karakterin aklına ve ruhuna bir pencere açmak denebilir.

mirror2

Görüş Alanı Dışındakini Göstermek

Korku filmlerinde belki de en çok rastlanılan ayna durumu bu şekildedir. Karakter aynaya baktığında arkasında duran bir hayalet, canavar ya da katil ile karşılaşır. Bu aynanın iki işlevini sembolize etmek amacıyla kullanılıyor. Birincisi bir nevi “arkadaki göz” işlevi. İkincisi ise aynaların ölüleri görebilmek amacıyla kullanılabildiğine dair inanış. Çıplak gözle göremediklerimizi aynalar görüyor.

Bir Geçiş Yolu Olarak

Paranormal olaylara inananlar aynaların bu hayat ile sonraki hayat arasında bir geçiş yolu olduğuna da inanmaktadırlar. Bazıları aynalar aracılığıyla başka boyutlara ulaşılabildiğine de inanır. Korku filmlerinde de bu inanışlarda olduğu gibi aynalar, hayaletlerin kendi boyutlarından bizim gerçekliğimize geçişini sağlayan bir yol olarak kullanılır.

Bir dahaki sefere bir korku filminde ayna gördüğünüzde yönetmenin onu neden filme eklediğini düşünün. Bunu yüksek bir ihtimalle amaçsız şekilde yapmamıştır. Belki de daha önce düşünmediğiniz, aklınıza gelmeyen pek çok şeyi sembolize ediyor olabilir.

İpek Çakır

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni