iyiköfüfilm

28
Nis
2014

Gun Crazy (1950)

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

gun-crazy-movie-poster-1949Joseph H. Lewis’in yönetmenliğini yaptığı Gun Crazy (Deadly Is the Female, 1950) adlı kült kara film, MacKinlay Kantor’un kısa öyküsünden uyarlandı. Filmin kadrosunda Peggy Cummins (Annie Laurie Starr), John Dall (Barton/Bart Tare), Berry Kroeger (Packett), Anabel Shaw (Ruby Tare Flagler) gibi oyuncular yer alıyor.

Bart, silahla atış yapmayı çok seven bir çocuktur. Ama sadece nesnelere ateş eder. İnsanlara, hayvanlara kesinlikle zarar vermez. Bir gün silah çalınca yakalanır ve ıslahevine gönderilir. Sonrasında orduya yazılıp atış eğitmeni olur ve çocukluğunu geçirdiği kasabaya geri döner. Hayatta tek zevk aldığı şey atış yapmaktır. Kasabadaki çocukluk arkadaşlarıyla beraber bir karnavala giderler ve atış konusunda en az Bart kadar usta olan Laurie’nin gösterisini izlerler. Gösterinin sonunda Laurie, izleyenlere meydan okur ve onu yenene 500 dolar vereceği söylenir. Bart ve Laurie atışta kozlarını paylaşırlar, kazanan Bart olur. Bu küçük düello aşklarının ilk kıvılcımı olur ve işsiz olan Bart, Laurie’nın çalıştığı karnavalda işe girer. Fakat aşklarının önünde bir engel vardır; karnavalın patronu Packett. Çünkü o da Laurie’ya aşıktır. Bart ve Laurie’nın aşkları ortaya çıkınca işten kovulurlar. Ne kadar aşklarının önünde hiçbir engel kalmamış gibi görünse de parasızlık sorun olmaya başlamıştır. Bunun üzerine Laurie, Bart’a ufak soygunlar yapmayı teklif eder. İnsanlara zarar vermekten vicdanen çok korkan Bart, bu teklifi baştan reddetse de aşık olduğu kadına, karşı koyamaz ve kimsenin zarar görmemesi koşuluyla kabul eder.

Bart ve Laurie’nın ortak noktası silahlar olsa da silaha olan bakış açıları çok farklıdır. Laurie, hız ve heyecan seven bir kadındır. Zor durumda kaldığında panikle her şeyi yapabilir. Zaten iyi bir insan olmadığını da baştan Bart’a söylemiştir. Bart ise küçükken öldürdüğü civciv haricinde kimsenin kılına zarar vermemiş, iyi bir insandır. Yapabildiği en iyi şeyin atış yapmak olduğunu düşündüğü için silahlarla ilgilenen iyi, dürüst bir insandır. Fakat aralarındaki bu aşk, Laurie’nın şiddete olan düşkünlüğü yüzünden Bart’ı da kötü bir insan olmaya sürükler.

Laurie, kara filmlerdeki diğer ölümcül kadınlar (femme fatale) gibi paraya, aşka, heyecana düşkündür. Ama onun diğer kadınlardan bir farkı vardır. Heyecan onun için ilk sıradadır. Hayatı durağanlaşmaya başladığında sıkılır, hayatın sıradanlığı onu mutsuz eder. Sürekli hareket etmelidir. Onun için de silah kullanmak tam ona göredir. Hız, tehlike ve tutku…

Gun Crazy, soyguncu çiftlerin yer aldığı filmlerden farklı olarak silah tutkusu üzerine yoğunlaşır. Silahın insan doğasındaki iki farklı etkisini Bart ve Laurie karakterleri üzerinden anlatır. Silah ve cephane gibi birbirini tamamlayan bu çiftin aşkları Gun Crazy’den sonra çekilen soyguncu aşıkların filmlerine de ilham kaynağı olmuştur.

Müge İbrikçi

gun_crazy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni