iyiköfüfilm

28
Ağu
2012

The Beyond (1981)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

1996 yılında vefat eden Fulci, gore sinemasının en önemli yönetmenlerindendir. Peki, Fulci’yi nasıl bilirdik; “Zombie” serisi, “Demonia”, ” City Of Living Dead”,” The Eroticist”,  “The House by the Cemetery”,” Don’t Torture Duckling”  ve tabii unutulmaz “The Beyond”. Başrollerini Catriona MacColl ( Liza Merril) ve David Warbeck’in ( Dr John McCabe) paylaştığı The Beyond (E tu vivrai nel terrore! L’aldilà), İtalyan korku sinemasının en önemli örneklerindendir.

“The Beyond”, Amerika’nın Louisiana eyaletinde ismi ile müsemma Seven Doors Hotel’de geçmektedir. Film,  1927’de Schweick adında bir ressamın otelde katledilmesiyle başlar. “Bu günahsızı neden çiviliyorlar” denilmesine gerek kalmadan kendisinin cadı ilan edilerek katliamını izleriz. Bundan yıllar sonra oteli yeniden işletmek için alan New York’lu Liza Merril (Catriona MacColl) cehennemin yedi katına açılan geçit üzerinde at koşturduğundan bihaberdir. Böylece cehennem kapısı aralanmaya başlar.

Filmde korku türünün her türlü öğesini görmek mümkün. Cehenneme açılan kapı, önüne geleni harcayan geçit öğesi, hayaletler, korkunç küçük kız, zombiler, bütün uyarılara rağmen lanetli mekandan çıkmayan yeni ev sahibesi, başrolde anlamsız bakışlar atan bu kızımıza tutulmuş bir doktor… Zombi, kapısı ve aşığı olarak gelişen “The Beyond”,  her ne kadar Dario Argento filmleri (özellikle atıl kurt sahnesiyle/ Suspiria) ile karşılaştırılsa da kendine özgüdür. Kütüphaneci örümcek fantezisiyle beyinlerimize kazınan bu kült yapım, sürekli akılda dönen müziğiyle de unutulmamaktadır.

Korku filmlerinde “ne kadar da ucuza aldık bu evi, aaa John gelsene arkada mezarlık var, hayırdır…”  ruh halinden “burada daha önce kim oturuyordu”  sorusuna gelişin pek çok türevi cimriliğin sonu olarak düşünülebilir fakat “The Beyond”da durum biraz daha farklı. Otelin yeni sahibesi Liza da onca uyarıya rağmen oteli terk etmemiş, diğer lanetli evi ucuza kapama girişimcileri aksine bir işletmeci mantığından daha çok otelin gizemine kapılmıştır. Film de bir sinema eseri olarak böyle bir gizeme sahiptir ki H.P Lovecraft ve Clark Ashton Smith’in büyüsüne kapılmış,  çoğu korku türünde Necronomicon’a alışkın her bünye, The Beyond’da  Book of Eibon  ile karşılaşır.

The Beyond, gore türünün sevenleri ve Fulci takipçileri için çok önemli bir yere sahiptir. Türe alışkın olmayanlar için “istersen hiç başlamasın”  uyarısında bulunmak gerekir.  Aklı bir karış havada, oradan oraya koşturan ve olaylara anlam veremeyen Lisa karakteri için The Zombies’ten ” She’s not There”  adlı şarkı gelebilir. Işıklar kapanabilir, dikkat zombi çıkabilir…

Aytaç Özge

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni