iyiköfüfilm

6
Oca
2011

Bruceploitation

Bruceploitation Filmleri: Bruce Lee’nin 1973 yılında zamansız ölümünden sonra ortaya çıkmış bir İstismar sineması alt türüdür. Bruce Lee filmleriyle parlayan Hong-Kong aksiyon sineması Enter the Dragon filminin dünya çapında iyi gişe yapmasından da etkilenerek Bruce Lee’ye benzer sahne adlarıyla (Bruce Li, Bruce Le gibi) birçok kung-fu ustası oyuncuyu piyasaya sürer.

Bruce Lee kuşkusuz istismar sinemasının en büyük ikonlarından biri. Lee’nin ölümünden sonra Asya’daki bazı film şirketleri Enter the Dragon ve Fist of Fury filmlerinin devamı niteliğinde filmler çekip Bruce Lee klonlarını bu filmlerle ilk kez izleyici karşısına çıkardı. Hatta 70’lerin ortalarında çekilen birçok kung-fu filminde Bruce Lee oynamadığı halde bir pazarlama taktiği olarak Bruce Lee oynuyormuş gibi reklamı yapıldı.

Bu dönem çekilen filmleri üç türde ele almak mümkün. Bunlardan ilki Bruce Lee hayattayken oynamış olduğu filmlerin devamı niteliğindeki filmler; Re-enter the Dragon, Enter Two Dragons, Return of Bruce, Enter Another Dragon, Return of the Fists of Fury ve Enter the Game of Death gibi. Diğeri ise Bruce Lee’nin bir efsane olduğunu anlatan ve onun biyogrofisi niteliğindeki Bruceploitation filmlerdi. Bu filmler ise Exit the Dragon, Enter the Tiger, My Name Called Bruce ve Bruce’s Fist of Vengeance. Ve son olarak üçüncü türdeki filmler ise çılgın hikayelere sahip filmlerdi. The Clones of Bruce Lee filminde çılgın bilim adamları tarafından yaratılmış Bruce Lee klonları vardı. The Dragon Lives Again filminde ise Bruce Lee cehennemde Dracula ve James Bond’la dövüşüyordu.

Bruceploitation türü Jackie Chan’ın Hong Kong aksiyon sinemasında popüler olmasıyla son bulur. Snake in the Eagle’s Shadow ve Drunken Master gibi komedi,kung-fu filmlerinin gişede iş yapmasıyla Uzakdoğu’da komedi, kung-fu filmleri furyası başlar. Ayrıca Shaw Bros kardeşlerin 70’lerin sonunda Five Deadly Venoms tarzı filmlere ağırlık vermesi bu türün son bulmasındaki diğer bir faktördür.

İşin ilginç yanı ise bu türün (Bruceploitation) 70’lerin sonunda Uzakdoğu’da etkisini kaybetmesine karşın Amerika’ da 80’lerde bazı kung-fu filmlerinde Bruce Lee klonları karşımıza çıktı: Force-Five, No Retreat, No Surrender ve The Last Dragon.

Bruce Li

Gerçek adı James Ho Chung. Bruce Lee’nin en popüler klonu 70’lerde birçok filmde yer aldı. Oynadığı belli başlı filmler: Blind Fist of Bruce,  Bruce Against Iron Hand, Bruce Lee Vs. The Supermen, Bruce Lee in New Guinea, Bruce Lee the Invincible, Bruce Lee, A Dragon Story, Bruce Lee, We Miss You, Bruce Lee: The Man, The Myth, Bruce Li’s Magnum Fist, Deadly Strike, Dynamo, Edge of Fury, Enter Three Dragons, Enter the Panther, Exit The Dragon, Enter The Tiger, Fist of Fury II, Fist of Fury III, Fists of Bruce Lee, Goodbye Bruce Lee: His Last Game of Death, Image of Bruce Lee, Return of the Tiger, Soul Brothers of Kung Fu, Story of the Dragon, The Chinese Stuntman, The Iron Dragon Strikes Back, The Ming Patriots, The Young Bruce Lee.

Bruce Le

Gerçek adı: Wong Kin-Lung. Bruce Le aktörlüğe Shaw Brothers Stüdyolarında başladı. Bruceploition filmlerinin ve Grindhouse filmlerinin en popüler karakterlerinden biri haline geldi. Oynadığı belli başlı filmler: Bruce Le Strikes Back, Bruce Le Vs. Ninja, Bruce Le’s Greatest Revenge, Bruce Vs. Bill, Bruce and Shaolin Kung Fu, Bruce and the Dragon Fist, Bruce and the Shaolin Bronzemen, Bruce the Superhero, Bruce’s Deadly Fingers, Bruce’s Fist of Vengeance, Cameroon Connection, Challenge of the Tiger, Cold Blooded Murder, Enter Another Dragon, Enter Three Dragons, Enter the Game of Death, Legend of Bruce Lee, My Name Called Bruce, Re-enter the Dragon, Return of Bruce, Return of Red Tiger, Super Gang, The Big Boss 2, The Clones of Bruce Lee, Treasure of Bruce Le.

Bruce Lai

Gerçek adı: Chang Yi Tao.

Oynadığı belli başlı filmler: Bruce Lee Against Supermen, Enter Three Dragons, The Clones of Bruce Lee.

 

Bruce K.L. Lea/Bruce Lea

Gerçek adı: Jun Chong.

Oynadığı belli başlı filmler: Bruce Lee Fights Back From the Grave, Enter Three Dragons.

 

Dragon Lee

Gerçek adı: Vyachaslev Yaksysnyi. (Kuzey Kore)

Oynadığı belli başlı filmler: Bruce Lee Fights Again, Bruce Lee’s Ways of Kung Fu, Dragon Lee Vs. The Five Brothers, Enter Three Dragons, Enter the Invincible Hero, Kung Fu Fever, Secret Ninja, Roaring Tiger, The Clones of Bruce Lee, The Dragon, the Hero, The Dragon, The Young Master.

Bruce Leong/Bruce Leung/Bruce Liang

Gerçek adı: Sui-Lung Leung.

Oynadığı belli başlı filmler: Bruce Against Iron Hand, Kung Fu Superman, The Dragon Lives Again.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • emrkse
  6 Oca 2011 22:44

  çok iyi bir yazı olmuş gerçekten. bruce lee bir avuç filmiyle gerçek bir efsanedir benim için. yalnız abi turkish bruce lee “nihat yiğit”te bruce lee klonları listesine eklemek gerekir bence.. 🙂

 • Tolga D.
  7 Oca 2011 04:40

  teşekkürler emre. nihat yiğit’i listeye alıp almama konusunda kararsız kaldım açıkcası. bunun içinde bir araştırma yaptım 🙂 nihat yiğitin gerçek bir bruce lee klonu olması için sahne isminden tut o dönemde filmlerine kadar bir takım prosedürlerin yerine gelmesi gerekiyordu 🙂 nihat yiğir bizim klonumuz…

 • istanbul beyefendisi
  16 Ağu 2011 03:01

  Enter the Dragon->Enter Another Dragon->Exit the Dragon

  Kardeşler Kuruyemiş’in zamanla En Hakiki Özkardeşler Kuruyemiş’e evrilmesi gibi.

 • lea
  23 Mar 2016 20:11

  bruce lee’nin ekmeğini yiyen baya bir taklit varmış.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni