iyiköfüfilm

21
Şub
2014

Satanis: The Devil’s Mass (1970)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

satanisyj1Satanis: The Devil’s Mass, Satan Kilisesi ve Anton Lavey hakkında yapılmış 1970 yapımı bir belgesel. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Ray Laurent’in yaptığı belgesel, kilisenin kuruluş yeri San Francisco’da geçmekte. Lavey’in ailesi, kendisi, inanları ve ayrıca Hristiyan rahiplerle Mormon tarikatı üyeleriyle de yapılan röportajların yapıldığı belgeselde müzikler de Anton Lavey’in kendisine ait.

Anton Szandor Lavey, Şeytan Kilisesi’ni 1966 yılında kurar ve Ssatanist öğretiyi yaymak amacıyla Şeytan İncili’ni de kaleme alır. Aynı zamanda bir müzisyen olan Lavey, 1997 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonrası hayata gözlerini yumar. Aslında birçok meslek dalında kendini deneyen Lavey, 20’li yaşlarında müziğe son verince sirk dünyasına adım atar. Daha sonra morglarda polis fotoğrafçılığı yapar ve bu sırada polisin kendisindeki gariplikleri farketmesiyle gerçeküstü olaylarla ilgili telefonları cevaplama görevi verilir kendisine. 1966 yılında ise Şeytan Kilisesi’ni kurar. Lavey’e göre insanın yaptığı en büyük yanlışlardan biri yersiz iyiliklerdir. Satan Kilisesi’nin ve kendisinin felsefesine göre sadece istediğimiz zaman istediğimize karşı iyi olmalı, gerekirse bize kötü davrananları ezip yok etmeliyizdir. Hatta mezar taşında “hayattaki tek pişmanlığım yersiz yere iyi olduğum anlardır” yazmaktadır.

Belgeselde Şeytan Kilisesi’nin yada “the Black House” inanları ve Anton Lavey detaylı bir şekilde felsefelerini anlatırken onlara karşıt görüşte olanların da röportajlarına yer verilmiştir. Aynı zamanda Hristiyanlık ile ilgili düşüncelerini, Satanizm ile Hristiyanlığın ilişkisini anlatırken çeşitli tören ritüellerinden de performanslar sergilemişlerdir. 

Röportajlar zaman zaman ilginç ve bilgilendirici olsa da kimi zaman sıkıcı veya gereğinden fazla uzatılmış hissi vermekte. Tören ritüellerinde ise genllikle çıplak kadınlar yer almakta ve bu seremoniyi müstehcen ve bayağı olarak tanımlamak mümkün.

Genel olarak üstü kapalı tutulmaya çalışılan, toplumun farklı bir kesimine ait farklı bir yaşam tarzını gözler önüne seren belgeselde, Lavey konuşmalarıyla kendisini duyarlı, mizah anlayışına sahip, kibar bir filozof gibi gösterirken tam aksine röportaj yapılan Hristiyanlar ise sıkıcı ve duygusuz olarak gösterilmektedir.

Satanis: The Devil’s Mass, 2003 yılında Something Weird Video tarafından Sinthia, the Devil’s Doll filmiyle beraber DVD olarak piyasaya sürülür.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

satanisyj2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni