iyiköfüfilm

5
Nis
2014

Cannibal Ferox (1981)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

cannibal_feroxMake Them Die Slowly ismiyle de bilinen Cannibal Ferox, senaristliği ve yönetmenliği Umberto Lenzi’ye ait bir istismar filmi. Filmin Amerikalı distribütörü tarafından gelmiş geçmiş en vahşi film olarak tanımlanan Cannibal Ferox, 31 ülkede yasaklanarak Video Nasty listesinde yer alan bir yapım.

1977 ve 1981 yılları arası yamyam filmlerinde yaşanan büyük patlamanın sonucu ortaya çıkan filmde diğer yamyam filmlerinin çoğunda olduğu gibi, egzotik mekanlar, gore sahneler, gerçek hayvan ölümleri, vahşetin her türlüsü mevcut. Cannibal türü filmleri çoğu zaman korku kategorisine sokulsa da tam bir istismar filmi örnekleri. Egzotik yerleri mekan olarak seçen filmlerde, pornografik unsurlar da çoğu zaman yer almakta. Yamyam filmleri denince ilk akla geleni ise şüphesiz Cannibal Holocaust. Türün ilk örneği olarak ise 1972 yapımı Umberto Lenzi filmi Man From Deep River’ı göstermek mümkün. Sinema sektöründe çok uzun soluklu olmayan yamyam filmleri furyası, Cannibal Ferox ile etkisini yavaş yavaş yitirmeye başlıyor ve 1988 yapımı Natura Contro’dan sonra bu furya sona eriyor.

Bir grup araştırmacı antropolog, Paraguay ormanlarında yaşayan yamyamlar üzerine araştırma yapmak için yolculuğa çıkarlar. Grubun içinden Gloria’nın teorisi yamyamlığın bir efsane olduğudur ve amaçları bunu doğrulamaktır. Yolculukları sırasında bir uyuşturucu çetesiyle karşılaşırlar. Çetenin liderlerinden Mike ile yanında feci halde yaralanmış Joe vardır. Mike, araştırmacı gruba Joe’nun yamyamlar tarafından bu hale getirildiğini söyler.

Filmde Mike Logan rolüyle ekrana gelen oyuncu John Morghen ismiyle bilinen Giovanni Lombardo Radice. İtalyan korku filmlerinin kötü adamı olarak bilinen Radice, bir röportajında Cannibal Ferox’daki Mike Logan karakterini oynamamış olmayı istediğini belirtmiş. Filmin diğer oyuncuları ise Lorraine De Selle, Bryan Redford, Zora Kerowa ve Walter lloyd. Çek aktrist Zora Kerowa’yı kült korku klasikleri Antropophagus ve The New York Ripper filmlerinden de hatırlamak mümkün.

Hikayenin çok kötü olmadığını söylemek mümkün, özel efektler ise etkileyici. Fakat canlı hayvanlara yapılan zulüm dayanılmaz ve açıkçası filme pek bir katkısı da yok. Cannibal Holocaust kadar mide bulandırıcı olmasa da türün iyi örneklerinden birisi Cannibal Ferox. Cannibal Holocaust kadar gerçekçi olmamasına rağmen, türün hayranları için iyi bir seçim olacağı kesin.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com) 
Cannibal-Ferox


Canibal Feroz (Cannibal Ferox) (Umberto Lenzi… paylaşan: VictorBuono

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni