iyiköfüfilm

15
Eki
2012

The Slumber Party Massacre (1982)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

“Indecent Proposal” , “The Relic” gibi filmlerin senaristlerinden Amy Holden Jones tarafından yönetilen “The Slumber Party Massacre”,  80’lerin en önemli slasher filmlerinden.  Rita Mae Brown tarafından senaryosu yazılan filmin başrollerinde ise Michelle Michaels, Robin Stille ve Michael Villella yer alır.

Henüz 18’inde olan Trish (Michelle Michaels), ailesi tarafından evde bir başına bırakılınca arkadaşlarıyla pijama partisi yapmaya karar verir. Kaçınılmaz olarak ipini koparmış matkaplı katil gibi bir de davetsiz misafiri vardır. İt kopuk bakışlı katil, pijamaları giyip eğlenceye dalacağına matkap ucuna davranmıştır. Bu film daha sonra seri olacak ve  bir türlü pijama partilerine doymayacaktır.

Slasher türünün her türlü öğesini barındıran “The Slumber  Party Massacre”, cama yapışıp “ciulk viuu” diye aşağıya kayan minik örümcek adamlar  gibi camda matkaplanmış  barbie (cindy de olabilir emin değilim) planıyla büyülemektedir. Burada katilimize “it kopuk” ismini vererek devam etmek istiyorum.

İt kopuk, sürekli  matkap ucuyla adam biçmektedir. Ancak filmde ne yönetmen ve senaristimizin feminist görüşü nedeniyle feminist okumalara  ya da  matkapla freudyen okumaya hiç gerek yoktur. İt kopuk,  pijama partisinin nasıl verileceğinden bihaber olan gençlerimize sinirlenmiştir. Kendisine bu konuda katılmamak mümkün değildir.  Pijama partisi veriyorsan hakkıyla vereceksin, o partide bir kızın bile ayılı pijama giydiğini görmüyoruz. Varsa yoksa minicik şort, daracık t-shirt…

“Pijama Partisi öyle verilmez, böyle verilir!”

Dünyanın en mal pijama partisini yapan bu kızlarımıza “dur” demek isteyen it kopuk, mekana matkapla dalar. Önce dış mihrakları tek tek indiren it kopuk, daha filmin başında güzelce bir teknisyen üzerinde pratik yapar. Pijama partisindeki kızlarımızın “Alacakaranlık Kuşağı” melodisini bile tutturamaması katili oldukça yaralar. İt kopuk, doğal olarak manyakken filmde diğer karakterlere göre daha normal olabilir. Garajda böcek satırlama, ölü pizzacının sırtından geçinerek pizza yeme, çalılıklardan insan üzerine atlama gibi pek çok alanda karakterlerimiz mekik çekmektedir. Pijama particilerinin yan komşu (sarı kafa komşu), karşı komşuları (sapkın kızkardeşler) komşuda pişenden nasibini alır.

80’lerin bu klasik slasher filmi yer yer sıkıcı olsa da serinin ikinci ve üçüncü filmleriyle pijama partilerine devam etmiştir. Kimsenin herhangi birini öldürülürken duymadığı, karakterlerimizin kulaklarının ve kafalarının nerede olduğu bilinmeyen bu filmi izlerken tavsiyemiz, pijama giymeniz… Ayıcıklı olması tercih sebebidir.

Aytaç Özge

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni