iyiköfüfilm

26
Ara
2011

Frogs (1972)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

“Burjuvazinin sonunu sürüngenler getirecek.”
T.K.

Genç ve yakışıklı freelance fotoğrafçı Pickett Smith, bir dergi için kirlilik ve ekoloji üzerine çekim yapmak üzere, aslında özel mülk olan bir adaya gider. Fotoğraf çekimi sırasında kullandığı kanoya, zengin ve züppe iki genç, son model deniz motorlarıyla çarpar. Sonra da kendilerini affettirmek için Smith’i malikânelerine davet ederler. Sırılsıklam olmuş Smith’in, onlarla gitmekten başka şansı yoktur.

Malikâne Crockett Ailesi’ne aittir. Her yıl temmuz ayında aileden dört kişinin doğum gününü kutlamak için bir araya gelen ailenin lideri büyükbaba Crockett’tir. Bir adaya sahip olabilecek kadar zengin olan büyükbaba, aynı zamanda son derece sevimsiz bir insandır ve oldukça inatçıdır. Ayrıca aile fertlerine davranışından bir o kadar otoriter olduğu da gözden kaçmamakta olup, artık yürüyemese de aileyi yürütme görevi hâlâ ona aittir. Aileyi son günlerde etraftaki kurbağalar ve başka sürüngenler giderek artan bir şiddette rahatsız etmektedir. Ne insan ne de hayvan sevmez büyükbaba mülkünün olduğu araziyi zehirletirken, başta kurbağalar olmak üzere bilumum sürüngen ve şürekâsı da harekete geçmiştir.

Amerika’nın Bağımsızlık Günü 4 Temmuzda doğan büyükbaba Crockett için o gün yapılan hazırlıklar tamamlanmıştır. Lâkin iş pasta kesmeye geldiğinde, doğum gününün tek konuğu, irili ufaklı onlarca kurbağadır.  Üstelik aile için çalışanlardan bir adam ile oğullardan biri ormanda, oğullardan diğeri ise çiçek serasında sırasıyla yılanlar, örümcekler ve komodor ejderleri tarafından öldürülürler. Tüm bu ölümleri ilk fark eden Pickett olmasına rağmen, ölümlerden haberi olmayan diğer aile fertlerinin de uyanmasının zamanı gelmiştir. 

Hiç susmayan kurbağaların konseri eşliğinde tuhaf bir şeylerin döndüğünden nihayet emin olan ailenin büyükbaba hariç diğer fertleri kaçmaya yeltendiğinde, skorun hayvanlardan yana olduğunu bilmem belirtmek gerekir mi? Çünkü bilumum sürüngeni tanıtma görevi üstlenmiş filmde, daha harekete geçecek kertenkeleler, timsahlar ve sürüngen kategorisine girip girmediğinden emin olmadığım ama cehaletimden de utanmadığım için şuracığa yazmaktan kaçınmayacağım sülükler de beklemektedir.

‘Dengesi bozulan doğa, dengesiz insanlardan intikamını alacaktır’ temalı film 1972 tarihli olup, oldukça düşük bütçeyle çekilmesine rağmen, Amerikan sinemasının has oyuncularına sahip. Pickett Smith rolünde Sam Eliott bulunurken, büyükbaba Crockett rolünde Ray Milland bulunmaktadır. Görsel efekt namına fazla bir şey aranmaması gereken filmde asıl, gerilim namına bir şey arayan olursa, alnından öperim. Zira sürüngen fobisi olanın çok korkacağı, sürüngenlere muhabbet besleyenlerin ise keyifle izleyeceği bol konuşmalı-geyikli bir film Frogs. Sahne geçişlerinde kurbağalara bol bol yakın plan çekim yapılmışsa da kurbağaların bile sadece finalde cinayete yeltendiğini spoiler verme namına söylerim. Çünkü büyük kutlamayı yapma hakkı, elbette filmin başrolünde bulunan kurbağalara aittir. Yönetmen George McGowan, kurbanlardan birini, o sevimli kaplumbağa ile öldürdüğünden olsa gerek, hayatının geri kalanında televizyon dizisi çekmekle cezalandırılmıştır.

Tuğba Keleş (ninjatugba@gmail.com)

twitter.com/ninjatugba

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni