iyiköfüfilm

20
Mar
2011

Troma Entertainment

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 4 Yorum Var

Troma Entertainment, Lloyd Kaufman ve Michael Herz tarafından 1974’te kurulmuş bağımsız film prodüksiyon ve dağıtım şirketidir.

Şirket, komik unsurlar içeren 1950lerin korku filmleri tarzında düşük bütçeli bağımsız filmler çekmiştir. Birçok Troma filmi toplumsal eleştiri içerir.

Troma filmleri sürrealist ve otomatistik bir yapıya sahip olan, aşırı sahneler içeren “shocking exploit filmi” olarak adlandırılabilecek B-Filmleridir. Bu filmler genellikle aşırı cinsellik, ayrıntılı şiddet sahneleri, gore ve çıplaklık içeren filmler olduğu için, bu tüm özellikleri belirtmek ve kısaltmak amacıyla “Troma Filmi” bir terim olarak kullanılmaya başlanmıştır. Troma Entertainment’in sloganı “Movies of the Future (Geleceğin Filmleri) dir. Troma, aynı sahne kıyafetlerini, aynı aktörleri ve sahneleri tekrar tekrar kullanmıştır ve bunu bazen harcamalardan tasarruf etmek için yapmıştır. Ancak bu durum Troma için ayırıcı bir özellik olmuştur.  Kesilmiş bacak, penis canavarı ve havada dönerek patlayan araçlar gibi sahneleri içeren Sgt. Kabukiman, NYPD filmindeki araçlar daha sonra başka kaza yapıp patlaması gereken otomobil sahnelerinde kullanıldı.

Troma, Carmen Electra (The Chosen One), Billy Bob Thornton (Chopper Chicks in Zombietown), Vanna White (Graduation Day), Kevin Costner (Sizzle Beach, U.S.A.), Samuel L. Jackson (Def by Temptation), Marisa Tomei (The Toxic Avenger), Vincent D’Onofrio (The First Turn-On!), David Boreanaz (Macabre Pair of Shorts), Paul Sorvino (Cry Uncle), James Gunn (Tromeo and Juliet), Trey Parker ve Matt Stone (Cannibal! The Musical) gibi yükselen yıldızlar keşfedilmeden onlara yer veren filmler çekti ve dağıtımını aldı. Akademi ödülü sahibi yönetmen John G. Avildsen, yönetmenliğe Troma’nın Cry Uncle filmi ile başladı. Bir başka akademi ödüllü yönetmen Oliver Stone, oyunculuk sahnesine ilk kez Troma’nın The Battle of Love’s Return filmi ile çıktı.

Son yapımları 2007’nin başında piyasaya sürülen Poultrygeist isimli filmleridir.

Troma Stüdyolarının Tarihi

1970’lerin ortalarında, Kaufman ve Herz, The First Turn-On! ve Squeeze Play! gibi baştan çıkarıcı seks komedileri çektiler. 1985’te Troma, vahşet ve kara mizah süper kahraman filmi The Toxic Avenger ile bir çıkış yakaladı. Film Troma’nın en popüler yapımı haline geldi, devam filmleri ve animasyonlar çekildi. Ancak Troma şirketinin finansal çöküşünden sonra devam filmleri gişede başarı yakalayamadı ve çizgi film versiyonları ortadan kaldırıldı. Toxic Avenger karakteri günümüzde şirketin maskotudur.

Kaufman’ın The Toxic Avenger’a devam niteliğinde çektiği film, yardımcı yönetmenliğini Richard W. Haines’in yaptığı Class of Nuke’Em High filmidir. Film, şirketin finansal çöküşü dönemindeki iki başarısız devam filmine ilham kaynağı olmasına rağmen neredeyse başarıyı yakalayacaktı. Bir zamanlar Troma’nın en fazla satan VHS filmlerinden biri olmuştur.

The Toxic Avenger, gösterimi ilk kez New Jersey, George Street Tiyatrosunda yapılan ve açılışı 2008 sonbaharında New York’ta yapılan bir müzikale çevrilmiştir. I Love You, You’re Perfect, Now Change ve All Shook Up isimli uzun soluklu romanların yazarı olan Joe Di Pietro aynı yıl The Toxic Avenger Musical isimli kitabı piyasaya sürmüştür. Müzikler, Bon Jovi grubunun klavyecisi David Bryan tarafından yapılmıştır.

Class of Nuke ’em High tamamlanıp dağıtıldıktan az bir zaman sonra Kaufman, Troma’s War isimli yapımın yönetmenliğini yaptı. Ronald Reagan’ın savaşı iyi bir şeymiş gibi göstermesine tepki niteliğindeki bu filmin hikayesi, bir grup insanın Amerikan hükümetini alaşağı etmek isteyen ayrılıkçı milislerin yönettiği bir adaya düşmesini anlatır. Troma’s War tam bir gişe fiyaskosuydu. Filmin zayıf ekonomik başarısı sonrasında Troma finansal zorluklar yaşadığı için, şirketin üzerindeki finansal yükü hafifletmek amacıyla şirketin Hollywood kolunu kaldırdı. Finansal çöküş ardındaki yıllarda Troma daha küçük, daha bağımsız bir şirket olarak yeniden ortaya çıkmaya çalıştı fakat para ihtiyacı bunu mümkün kılmadı. İki The Toxic Avenger devam filmi ve bir başka süper kahraman janrı Sgt. Kabukiman, NYPD filmlerine rağmen Troma, hakim olan film pazarına yeniden giremedi.

Bugün birçok Troma filmi ilk kez ufak sanat evleri, üniversite kampüsleri ve bağımsız sinema için çıkarılan amatör sürümlerde VHS ve DVD’lerde izleniyor.

1995’ten Günümüze Çalışmalar

1995 – 2000 yılları arasında Kaufman, Shakespeare’in oyununun yeniden yorumlanmışı olan Tromeo ve Juliet, Kaufman’ın kitabı All I Need to Know about Filmmaking I Learned from the Toxic Avenger kitabına dayanan Terror Firmer ve The Toxic Avenger üçlemesine devam niteliğindeki Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV isimli filmleri yönetti.

Troma’nın finansal durumu, Tales from the Crapper isimli beceriksizce finanse edilen düşük bütçeli filmden sonra daha da kötüye gitti. Filme 250.000 $ harcanmıştı ancak çoğu çekim karesi tamamen kullanılacak durumda değildi. Yapımcılardan India Allen yapım aşamasının yarısında sözünden caydı, projeden vazgeçti ve Troma’yı anlaşmayı bozmakla,  iftirayla, cinsel tacizle, kendisini kasıtlı olarak duygusal sıkıntıya sokmayla suçlayıp dava etti. Kaufman filmi kurtarmak için yeniden çekme girişiminde bulundu, çekimleri ikiye bölüp filmi yeniden şekillendirerek iki film bir arada şeklinde sundu. Tales from the Crapper,  Eylül 2004’te DVD olarak piyasaya sunuldu.

Bugün Troma, finansal zorluklara ve kısıtlamalara rağmen bağımsız filmler yapıyor ve ediniyor. Troma Film, Trey Parker’ın Cannibal! The Musical filmi gibi üçüncü şahıslara ait birçok filmin dağıtımını yaptı. Lloyd birçok düşük bütçeli korku filminde cameo rol alarak (bazen bu roller  için ücret almaz), bağımsız film yapma konusunda insanları cesaretlendiriyor. Cameo rol aldığı filmler arasında en yenisi eski iş arkadaşı James Gunn’ın yönettiği Slither filmidir.

Poultrygeist: Night of the Chicken Dead isimli Kaufman filmi 2006’da sinemalarda gösterilmiş, 2008’de DVD formatında piyasaya sürülmüştür.

2010/2011 kışında Troma, Kaufman’ın anneler gününe tepki filmi olarak adlandırdığı Father’s Day isminde uzun metrajlı bir film çekiyor. Film Kanadalı film yapım takımı Astron-6 tarafından yazılıp yönetildi ve 2011 yazında piyasaya çıkması bekleniyor.

 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

The First Turn-On!

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Mert
  22 Mar 2011 04:12

  Tolga, bir anda 1999-2000 dönemine gittim, Surf Nazis Must Die, Class of Nuke’em High gibi filmler için Bakırköy’de buluştuğumuz güne. 🙂

 • Tolga D.
  22 Mar 2011 10:02

  troma ile beni tanıştıran sensin 🙂 cd’ler hala bende.

 • Emre Y.
  26 May 2012 12:21

  Toxic Avanger ve Class Of Nuke’em High şirketin efsaneleri.Belki benzeri çoğu filmde bu iki filmdeki hava yok.Troma farkı.

 • selin a.
  23 Mar 2016 20:09

  troma gerçekten çok ilginç filmler yapıyor.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni