iyiköfüfilm

19
Şub
2011

Shaw Brothers Studio

Dövüş Filmleri Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Shaw Brothers (HK) Limited Şirketi’nin sahip olduğu, Shaw Brothers Studio, Hong Kong filmlerinin en önde gelen ve en büyük film prodüksiyon şirketidir.

1924’te Shaw Şirketi adındaki aile şirketini kurdukları şu anki dağıtım üsleri olan Singapur’da Güneydoğu Asya’daki film dağıtma işleri üzerine stratejik bir hamle yapmak için, Sir Run Run Shaw ve üçüncü erkek kardeşi Runme Shaw 1930 yılında South Sea Film’i kurdular. Sonra adı Shaw Brothers Studio olarak değiştirildi. Şirket 1934’te Hong Kong’un ilk sesli filmi 白金龍 (“platin ejderha” olarak çevrilebilen, silah anlamında argo bir sözcük) çekti. Şirket logosu Warner Bros’un amblemindeki kalkandan esinlenilmişti.

Yönetmenler

Shaw Brothers Studio, yönetmenleri King Hu, Lau Kar-leung ve Chang Cheh ile tanınır. King Hu , Chang Cheh’in filmlerinden ayrılan Come Drink with Me isimli dövüş filmi ile hatırlanan ilk yönetmenlerdendir.  Chang Cheh ise Five Deadly Venoms, Brave Archer (Jin Yong’un çalışmalarına dayanır), The One Armed Swordsman isimli filmleri ve Wuxia, Wushu klasikleriyle Shaw Brothers’ın en meşhur yönetmenidir. Onun kadar meşhur bir yönetmene dönüşen dövüş kareografı Lau Kar-leung, The 36th Chamber of Shaolin ve Eight-Diagram Pole Fighter isimli saygın filmleri çekmiştir.

Aktörler

Shaw Brothers, yüzlerce oyuncunun özel kontratlar imzaladığı Hollywood sisteminden sonra şekillenen bir stüdyodur. Diğer stüdyolar büyük sayıda oyuncularla dönüşümlü olarak çalışırken Shaw Brothers belli grup aktörlerle ve belirli yönetmenlerle çalıştılar. 1978 yılından bir oyuncu grubu, gruplarının ismi ile aynı adı taşıyan Five Deadly Venoms isimli yapımı piyasaya çıkardı. Lo Mang, Lu Feng, Sun Chien, Chiang Sheng ve Kuo Chui adındaki bu beş oyuncu Shaw Stüdyolarında yıllarca yıldız olarak bilindiler fakat Five Deadly Venoms filmine kadar tanınır kişiler değillerdi. Snake rolünde (Five Deadly Venoms filminde iki numara olarak tanınan) oynayan Wei Pai, aynı zamanda Venom Mob filminin bir parçasıydı.

1970’in ilk yarısında Chang Cheh tarafından iki yıldız oyuncu biliniyor ve tercih ediliyordu: Ti Lung ve David Chiang. Ti Lung, Shaw Stüdyolarının en yakışıklı oyuncularındandı fakat aynı zamanda birçok filmde kaslı yapısını güçlendiren yetenekli bir aktördü. Chiang ise sık sık film kahramanının düşmanını oynayan ufak tefek ve ince bir oyuncuydu. 70li yılların ortasında bu ikili, onlara karşı yardımcı rollerde oynayan Alexander Fu Sheng’in yükselişinin gölgesinde kaldılar. Fu 1983 yılında kısa fakat olağanüstü kariyerine son veren bir trafik kazasında hayatını kaybetti. O zamanlar pek tanınmayan Pekin Opera Okulu üyeleri Jackie Chan, Yuen Biao ve Sammo Hung 1970’lerde birçok Shaw Kardeşler filminde roller aldı.

Shaw Stüdyoları bayan oyuncuları ile pek fazla tanınmaz, bunda Chang Cheh’in kardeşlik hikayeleri çekmesi ve prodüktör Mona Fong’un güzel aktrislere olan nefretinin etkisi vardır. Buna rağmen Li Lihua, Ivy Ling Po, Linda Lin Dai, Betty Loh Ti, Cheng Pei Pei, Lily Li Li Li ve Tien Niu Shaw filmlerinde yer almış aktrislerdir. Cheng Pei Pei, King Hu’nun Come Drink With Me isimli yapımındaki baş rolü ile tanınır, ve en son Ang Lee’nin Crouching Tiger, Hidden Dragon isimli filminde Jade Fox isimli karakteri oynamıştır.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)


 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni