iyiköfüfilm

9
Ağu
2011

Exorcismo (1975)

İstismar Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

İspanyol korku sineması uyarlama filmler konusunda rakipsiz. İlk dönemlerinde Hollywood filmlerini uyarlayarak aşama kaydetmeye çalıştıktan sonra kendi meyvelerini veren ispanyol korku sineması Exorcist akımınından da nasibini fazlasıyla almış.

1975 yılına ait olan Juan Bosch imzalı Exorcismo filminde başrolde Paul Naschy gibi bir korku sembolünün yer alması  filmin ilk beyazperdeye yansıtıldığı yıllardan bu yana daha fazla izleyiciyle buluşmasındaki en büyük etken. Paul Naschy’e bu filmde Maria Perschy,Maria Kosty ve Jordi Torras eşlik etmekte.

Alışıla gelmiş olan Exorcist uyarlamalarından farklı olarak film, dönemin zirvede olan tarzı giallovari yaklaşımının yanı sıra Hammer yapımın satanik furyasıyla Exorcist mevzusunun muhteşem bir karması. Filmde kanımca en garipsediğim mevzu Paul Naschy’nın rahip rolünde yer alması. Kötü adam olarak görmeye alışık olduğumuz Naschy’ı böyle masum bir rolde görmek şaşırtıcı. Tam manasıyla Avrupa korku sinemasını yansıtan filmin belki de tek eksiği vahşet ögeleri.

Kısaca özetlediğimizde,

Adrian Dunning (Paul Naschy) küçük bir İngiliz kasabasında rahiptir. Karışık aile bağlarına sahip olan değişik bir ailenin kızının başına gelen talihsiz kazanın ardından yaşanan olaylar doktorlar tarafından önemsiz bir olay gibi görülse de evin abisi olayları anlar. Filmin hemen başlarında evin abisinin hizmetçi kızla yaşadığı ateşli sevişme sahnesi kanımca filmin en exploit sahnelerinden biri ve film cinsel istismarı sonuna kadar kullanmaktan çekinmiyor.

Rahib Adrain’nın da konuya dahil olmasıyla gizem dozu artan filmin belirsizliği son saniyelere kadar sürer. Bu esnada yaşanan garip cinayetler ve içten içe çözülen satanik grup ve evle olan bağlantıları herşeyi son 15 dakikaya tıkar. Avrupa sinemasının kesinlikle en sevdiğim yönü bu. Filmin hemen hemen tamamına yakın bir kısmı durağan geçerken son 15 dakikaya sıkıştırılmış final ve patlama şaşkınlık verici.

Son 15 dakikasında kızın vucüdunda hayat bulan şeytan Rahip Adrain’nın ilahi gücüyle def edilip mutlu sona bağlanıyor. Bu sahneler güzel uyarlanmış. Bire bir Regan’ı taklit etmek yerine kendi Reganlarını yaratmışlar demek yanlış olmaz. Bunun dışında filmde yeralan  satanik ritual sahnesinde yaratılan atmosfer oldukça başarılı. Filmin afişi ise filmle ilgili öne çıkarmak istediğim en önemli konulardan biri. Çünkü afiş gerçekten çok başarılı ve olabildiğince ilgi uyandırıyor.

Son olarak Avrupa korku sineması sevenleri tatmin edecek bir film olmasına rağmen Paul Nashcy gibi bir isimle tanışmak için doğru yapım olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olur.

Anıl Koç ( xtrm4haribo@gmail.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni