iyiköfüfilm

50’li yıllarla birlikte gelişen Sinema teknolojisiyle sıradışı yapımlar ardı ardına çıkmaya başladı. Bu dönemde çekilen sıradışı filmlerin başvurduğu en önemli kaynaklardan biriyse küçük canlılardı. Bu canlıların mutasyona uğrayıp dev boyutlara ulaşması çevrelerine saçtıkları dehşet dönemin Sinema izleyicisi tarafından ilgiyle karşılandı.

“Big Bug” filmlerinin temel kuralı mutasyona uğrayıp dev boyutlara uğrayan canlının küçük olması. Yani bir dinazor filmini “Big Bug” sayamayız. Dev bir dinazor sıradışı bir şey değil ama dev bir karınca olunca işler değişiyor. Bu listede sadece 50’li yıllara yer verdik. Yani Mothra, Konga ve daha bir çoğu da otomatik olarak elenmiş oluyor. Aynı nedenden ötürü King Kong’u da listemize alamıyoruz ama zaten yıllar boyunca yeterince ilgi gördü.

10. Giant Gila Monster – Dev Gila Canavarı (1959)

Killer Shrews (Katil Fareler)’i de yapan ikili Ken Curtis ve Ray Kellogg’un bu filmi bir çöl kasabasına dehşet saçan dev bir sürüngeni anlatıyor. Bu sefer bu pullu katilin muazzam boyutunun nedeni nükleer bir sebep değil. Topraktaki mineraller büyüme hızını arttırmış-en azından kasabanın şerifi öyle düşünüyor. Film çekimi sırasında sayısız Matchbox marka oyuncak araba yok edilmiş. İyi bir film değil ama eğlenceli.

9. The Black Scorpion – Kara Akrep (1957)

Filme adını veren yaratığı King Kong ile ünlenen stop-motion öncüsü Willis O’Brien hareketlendiyor fakat emekleri boşa çıkmış çünkü film boyunca akrebin kağıt hamurundan üretilmiş kafasına yapılan yakın çekimler, akrebi korkutucu olmaktan ziyade fazla rimel sürmüş gibi gösteriyor. Şükürler olsun ki elimizde günü, hatta filmi kurtaran cesur Richard Denning var.

8. The Deadly Mantis – Ölümcül Peygamber Devesi (1957)

Çok sevilen Creature From the Black Lagoon (Kara Gölün Canavarı) ve It Came From Outer Space (Gökten Gelen Canavar) filmlerinin yapımcısı William Alland’ın olağanüstü emeğine rağmen vasatın üstünde bir film. Yaratığın yürüdüğü çekimler asla ikna edici değil ve genel olarak komik. Eskimoların sağa sola kaçıştığı eski, karıncalı görüntüler de inandırıcılığı düşüren etkenlerden biri. Kahramanımız Craig Stevens (Peter Gunn) sonunda dev böceğimizi Holland Tüneli’ne kapatarak kızartmayı başarıyor.

7. Amazing Colossal Man – Olağanüstü Dev Adam (1957), War of the Colossal Beast – Dev Yaratığın Savaşı (1958)

Bu iki filmin de yapımcısı, drive-in sinemalarda oynayan ‘dev’ temalı filmlerin kralı Bert I. Gordon. Başarısız hareketli çekimlerin sorumlusu da kendisi ve karısı Flora. Bazı sahnelerde kamera dev, kel canavarın içinden geçiyor. Birinci filmde dev adam Hoover Dam’de top atışına maruz kalarak etkisiz hale gelirken, ikinci filmde bir elektrik direğini alarak yüksek voltajlı bir harakiri yapıyor.

6. The Spider aka Earth vs. the Spider – Dünya Örümceğe Karşı (1958)

Bert I. Gordon, kocaman bir canavarın mağarasından çıkıp küçük bir kasabaya korku saldığı bu durağan hikayesiyle geri dönüyor. Bir ceset bir okulun spor salonuna sürükleniyor ama Skip Young’ın harika rock grubunun müziğiyle tekrar canlanıyor. Ed Kemmer, oyunculuğuyla olan bitene bir anlam kazandırmaya çalışırken ortaya çıkan şey Gordon’ın eğlenceli filmlerinden birisi.

5. Beginning of the End – Sonun Başlangıcı (1957)

Dev bir çekirge sürüsünün Chicago’da terör estirdiği filmi yazan ve yöneten –başka kim olabilir ki?- yine Bert I. Gordon! B türü korku filmlerinin mihenk taşlarından Peter Graves’in yaratıklara karşı olan planı sürüyü Michigan Gölü’nün derinliklerine göndermek. Filmdeki asıl şok Wrigley binasının tamamen bu aç böceklerin istilası altında olduğunun gösterildiği sahne.

4. Them! – Yeryüzüne Hücum (1954)

Dev böcek filmleri arasında ilk ve belki de en zekice yapılmış olan bu filmde konu örgüsü bir dev yaratık istilasından ziyade polisiye film gibi kurgulanıyor. İpuçları cinayetlerinin sorumlusunun dev karıncalar olduğunu ortaya çıkarıyor. Edmund Gwenn, James Whitmore, James Arness ve Joan Weldon’dan oluşan harika oyuncu kadrosunun filmin ihtişamına katkısı su götürmez bir gerçek. Şimdi bakınca dev karıncalar hayal kırıklığı yaşatsa da hala harika bir film.

3. Tarantula – Tarantula (1955)

Yapımcı William Alland ve yönetmen Jack Arnold’ın filmleri hep harika olmuştu. Hala yapılmış olan korku filmleri arasında en korkuncu olan film gergin temposu ve Leo G. Carroll ile John Agar’ın muhteşem performanslarına çok şey borçlu. Çöldeki gizem ve ıssızlık hissinin katkısı büyük ve görsel efektler de göze hiç batmıyor. Clint Eastwood ise azman örümceği sona götürecek olan bombalamayı yapan jet pilotu rolünde.

2. Giant From the Unknown – Bilinmeyenden Gelen Dev (1958)

Bu filmdeki yaratık dev bir böcek ya da nükleer bir şekilde büyümüş bir kobay faresi değil. 500 yıllık şekerlemesinden bir şimşek çarpması sonucu uyanan gerçekten büyük ve öfkeli bir adam. Ama bu sizin de başınıza gelseydi siz de sinirlenmez miydiniz? Dev, kana susamış zombilerin olduğu filmler arasında bu film açık ara önde. Farklı olması yıllar önce kendisini sevmemi sağlamıştı. She Demons (Dişi Şeytanlar) ve Missile to the Moon (Aya Giden Füze) filmlerinin yönetmeni, sıfır bütçeyle film çekme ustası Richard Cunha’nın bu filminde Ed Kemmer, Morris Ankrum, Sally Fraser, Bob Steele ve efsanevi Jack P. Pierce’ın mükemmel makyajıyla Dev Vargas’ı canlandıran Buddy Baer oynuyor.

1. Monster That Challenged the World – Dünyaya Meydan Okuyan Canavar (1957)
O bir böcek değil. Bir örümcek de değil. O dev bir yumuşakça ve California’daki Salton denizinin derinliklerinde yuvalanmış. Tim Holt yeniden unutulmaz bir rolle karşımızda, ek olarak Hans Conried yaşlı bir bilim adamını canlandırıyor. Devasa boyuttaki yaratığın gemileri alabora ettiği sahneler çok başarılı. Yönetmen Arnold Laven gerilim havasını filmin tamamına yedirmeyi başarmış. Şaşırtıcı olan ise filmin sıklıkla bu türün eleştirmenlerinin ve hayranlarının gözünden kaçmış olması.

Not:

Gila Canavarı, bir tür boncuklu kertenkeledir. Çölde yaşar ve yılda 4 kez beslenir. Normalde ağır hareket etmesine rağmen sinirlendiği takdirde hızlanıp vahşileşir. Zehirli bir hayvandır.

Yazan: Mert KUTAY (dryware@gmail.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Fatih ÖZTÜRK
  22 Eyl 2010 16:31

  Sevgili Tolga yazıların ve tanıtımların yine çok formunda. buradaki bir çok filmi edinmek için güç bela uğraşılar verirken sana teşekkür etmemiz gerek çünkü bu site sayesinde çok keyifli filmler izledik duyduk ve edindik kendi adıma teşekkürler !

 • Urankum Willy
  16 Eki 2010 20:08

  Now these are the kind of mvies I am talking about! I love all of these. Have seen them all except Creature that Challenged the World and will get that one soon.

  Good stuff.

  Bill

 • akın deniz
  11 May 2011 09:49

  acaba son zamanlarda neden bu tür filmler çıkmıyor ya da çıkıyorsa da haberimiz mi olmuyor?

 • Mert
  11 May 2011 22:23

  Olur mu Akın, Cloverfield çıktı ya
  Son yıllarda genelde bu tarz dev yaratık ve B filmlerinin örneklerini parodi bazında görüyoruz. Bazıları ciddileştirilip yeniden çevrim halinde çıkıyor ama çıkmasa daha iyi. Son zamanlarda özgün olarak izlediğim bu tarz filmlerden örnek verebileceğim Eight-Legged Freaks ve 2009 yapımı Infestation vardı fakat Eight Legged Freaks bir parodi, Infestation ise komedi sosludur.
  Wyvern diye bir film vardı, izlememiştim ama fena değil demişlerdi, onu da bilemedim şimdi. Bir ara da sanki Earth vs. Spider’ın yeniden çevrimini yapmışlardı, yoksa o da mı parodiydi hatırlayamadım.
  Korku filmi sektörü genelde hangi yöne meylederse herkesin o tarafa koştuğu bir sektör olduğundan son yıllarda remake’ler dışında doğaüstü korku filmleri, özellikle Asya filmleri çakması Amerikan filmleri oldukça revaçta, dev yaratıklar unutulmuş gibi. Muhtemelen bir çırpıda yazdığım bu mesajda da unuttuklarım vardır, aklıma tekrar gelirse eklerim.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni