iyiköfüfilm

14
May
2012

Eight Masters (1977)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Eight Masters ya da bilinen diğer adıyla 18 Bronzemen 3, 18 Bronzemen (1976) ve The Return of the 18 Bronzemen aka 18 Bronzemen 2 (1976) filmlerinin devamı niteliğinde bir Hong kong / Tayvan ortaklaşa yapımı bir kung fu filmi. Filmlerin yönetmenliği Joseph Kuo’ya ait. Shaolin temalı filmlerden ilki Qing Hanedanlığı’na karşı verilen mücadeleyi konu alıyor. Qing Hanedanlığı’nın 1644 ve 1912 yılları arasında Çin’de hakimiyetini sürdüren bir hanedanlık olduğunu da belirtelim.

Filmin başrolünde oynayan Carter Wong, Chu Sao Chieh karakteri ile karşımıza çıkıyor. Chu Sao Chieh, Eight Masters isimli bir gruba karşı savaşmış bir dövüşçünün oğludur ve babası ölmüştür. Babasının arkadaşı tarafından küçük bir çocukken Shaolin ustalarının tüm becerilerini öğrenebileceği, bunun eğitimini alabileceği Shaolin Tapınağı’na götürülür. Burada zorlu eğitimlerden geçen ve ustaların tüm dövüş tekniklerini öğrenen Chu Sao Chieh yetişkin bir delikanlı olduğunda, Shaolin okulundan Bronze Men (Bronz Erkekler) e karşı savaşarak mezun olur.

Okuldan mezun olduktan sonra tekrar annesiyle ve kendisini kurtaran babasının arkadaşının kızı Ming Chu ile bir araya gelir. Eight Masters peşine düşer ve onunla dövüşmek için kendisine meydan okur. Fakat Chu Sao Chieh bunu reddeder, Shaolin rahiplerinin “barışı koru, sabırlı ol ve suçu bağışla” düsturu bu kararı vermesinde etkili olmuştur. Bunun üzerine annesi ve kız arkadaşı Ming Chu ile ülkeden kaçarlar.

Eight Masterlar kendilerini bulduktan sonra tekrar kaçarlar ve bu sefer bir mağaraya sığınırlar. Ardından kaçmaktan pes eden Sao Chieh, Eight Masters’a karşı savaşmayı kabul eder ve filmin son 20 dakikası bu muhteşem dövüş sahneleriyle geçer.

Filmdeki dövüş sahneleri oldukça hızlı ve şiddetli. Çok güzel Tayvan mekanları ve zaman zaman iyi dekore edilmiş setlerde geçen bu sahneler oldukça başarılı. Carter’ın dövüş sahnelerinde her ne kadar rakipleri değişik silahlarla savaşıyor olsa da, Carter onlara karşı silahsız bir şekilde sadece elleriyle çok iyi bir mücadele veriyor.

Film, kişinin sahip olduğu aile yükümlülüklerine yaptığı vurgu (annesi ve kız arkadaşına karşı olan sorumluluğu) ve dokunaklı alt metni ile hikayeyi daha da derinleştirip güçlendiriyor. Oyunculuklar gayet başarılı ve Sao Chieh’in kız arkadaşı Ming Chu’yu canlandıran güzel oyuncu Lung Chun Erh’in Sao Chieh ile olan bazı dramatik sahneleri filme ayrı bir tat katıyor. Eight Masterslardan biri olan kadın dövüşçü Judy Lee’yi canlandıran Chia Ling ise kısa fakat önemli bir rolle filmde yer buluyor. Sao Chieh ile çok güzel bir dövüş sahnesi bulunuyor. Filmin sonu da oldukça tatmin edici ve Bronzemen serisine uygun bir finalle son buluyor. Orijinal Çin müziklerinin yer aldığı soundtrackin de çok başarılı olduğunu söylemekte fayda var.

Serinin üçüncü filmi, ilk ikisine nazaran daha ilginç senaryosu, daha şiddetli dövüş sahneleri, daha etkili karakterleri ve sürükleyiciliği ile kesinlikle daha başarılı. Ayrıca bu pek duyulmamış kung fu filmi türün sevenlerinin zevklerine hitap edecek, sürprizlerle dolu, eğlenceli bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni