iyiköfüfilm

21
Haz
2014

Contamination (1980)

Bilimkurgu Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

contamination_1980_posterPsikedelik Star Wars uyarlaması Star Crash‘in yapımı sırasında verdiği en iyi kararın filmde rol almaları ve filmi başarıya ulaştırmaları için Caroline Munro ve John Barry ile anlaşmak olduğu düşünülecek olursa Luigi Cozzi‘nin devam filmi Contamination‘dan fazlasını beklemek kolay değil. Beyaz perdede seyircilerle buluşma fırsatı bile bulamadığı ABD’de daha yaygın olarak Alien Contamination adıyla biliniyor olması, bu İtalyan prodüksiyonu için hangi Hollywood filmi fikrinin tekrar kullanılmış olduğu hakkında size bir fikir vermeli. Ne yazık ki, söz konusu HR Giger ve Ridley Scott‘ın Alien‘ı ile Luigi Cozzi’nin kağıttan eserini karşılaştırmak olduğu zaman bu karşılaştırma çok uzun sürmeyecektir. Luigi Cozzi hakkında sanatsal yeteneği olmayan ama bol miktarda ampul ve KY jeline sahip birisi olduğunu düşünebilirsiniz.

Contamination, ABD sahil güvenlik ekiplerinin New York’a doğru yol almakta olan ve limana yanaşırken hız kesmesi yönünde yapılan çağrılara cevap vermeyen bir kargo gemisini fark etmesiyle başlar. Geminin başına ne geldiğini öğrenmeleri için küçük bir ekip gönderilir ancak gemide yaşam izi olmadığını ve bir zamanlar gemi mürettebatı olan cesetlerin tuhaf yumurtalarla dolu olduğunu görürler. Yumurtalardan biri çatlar ve araştırma ekibinden iki kişiyi bedenlerinin patlamasına neden olarak öldürür, hayatta kalan ekip üyesinden başka yumurta olup olmadığını araştırmaya yardımcı olması istenir ve böylece New York’tan Kolombiya’ya ve uğursuz Mars’ın keşfi hikayesine doğru yola çıkar.

Star Crash Caroline Munro‘nun sadece küçük deri bir bikini giyerek gardırop bakımından bir ilerlemeye imza atmayan eğlenceli küçük bir filmdi ve Cozzi’nin ucuz ve neşeli efektleri bu ucuz ve keyifli Star Wars araklamasında sadece küçük bir rahatsızlık kaynağıydı. Benzer şekilde, Alien’ın sadece albino kuzeni olmasına rağmen Cozzi’nin imkansızdan imkansıza umarsızca geçiş yapan tutarsız senaryosunun ardında keyifli, derme çatma bir film yatıyor. Büyük çoğunlukla Cozzi’nin Them!, Alien, Day Of The Triffids, Quatermass ve Invasion Of The Body Snatchers gibi filmlerden ustalıkla arakladığı sahneler nedeniyle meydana gelen hatalara ve filmi tempolu bir 90 dakikaya sığdırmaktaki kararlılığına rağmen başarılı. Araklandığı en çok anlaşılan bölüm ise uzaylı sporlarının Dünya’nın kontrolünü ele geçirmek üzere kapitalistlerle planlar yaptıkları Quatermass II’den ama film boyunca daha az gösterişli araklamalar devam ediyor. Cozzi’nin terk edilmiş geminin New York’a yaklaştığı açılış sahnesinde şaşırtıcı düzeyde iyi bir iş çıkardığını söylemekte fayda var. Filmin başında helikopterin kargo gemisi üzerinden uçuşu ve gemiye yukarıdan bakılması hikayeye gelişmek için zaman veriyor ve üç kişilik araştırma ekibi helikopteri geminin üzerine indirdikleri zaman Cozzi kazazedelerin ilk inlemelerinin duyulmasının verdiği gerilim ile birlikte hikayeye film boyunca sürecek bir korku hissi katabileceğini gösteriyor.

Filmin en iyi kısmı, özellikle uzaylı sporlarıyla temas eden herkesin patladığı makyaj efektleriyle filmin ilk yarısı. Tabi bunu söylerken efektlerden gerçekten tatmin olacağınızı ima etmiyorum, en azından aktörlerin kaza sonucu yaralanmaları en aza indirmek için yüksek basınç valflerini ve organ torbalarını kendilerinden yeterince uzakta tuttuklarını fark ettiğinizde durum böyle olmayacak. Yine de, The Evil Dead’in sonundaki kan banyosuyla karşılaştırılabilecek kadar dehşet verici ve aşırı. Bu sahnelerde arka plan müziği olmaması ve sadece kurbanların inlemeleri ve uğultu sesinin duyulması nedeniyle uzaylı sporların filmin en etkili anlarını oluşturduğunu farz ediyoruz. Yapılabilecek eleştirilerden biri Cozzi’nin bu ölümlerde sürpriz faktörünü kullanmamış olması olabilir ama her ne kadar akılsız araştırmacıların uzaylı yumurtasını burunlarına yeterince yaklaştırdıklarını görmek eğlenceli olsa da sonrasını görmek o kadar da şoke edici değil.

Contamination’ın sorunu ne basit efektleri ne Luigi Cozzi’nin yarı-bilimkurgu senaryosu ne de rahatsız edici romantizm değil ama New York’un geriliminden Kolombiya’da geçen bir bilimkurgu/casusluk filmine geçişidir. Her ne kadar, Star Crash’de pistte kalkışa geçmeyi bekleyen bir uçak ve John Barry ile eski Bond kızı Carolline Munro‘nun varlığı Cozzi’nin James Bond fantezileri kurması için bir neden olsa da Cozzi, Contamination’ın kırk beş dakikaya yakın bir bölümünü vasat bir aksiyon filmine dönüştürmüş ve bu da filmin ne olduğunun belirsiz kalmasına sebep oluyor. Her ne kadar yine uzaylı tepegözlerin berbat model efektleri ile etkisi azalmış gerilim içeren sahneler olsa da, Ian McCulloch hafif uçağı ile ucuz ve ekran dışı bir şekilde kaza yaptıktan sonra ve ormandan çıkmaya çabalarken Cozzi filmin bu bölümüne çok az destek oluyor ve filmin yarısında New York’un kötü ışıklandırılmış yük ambarlarını ve depolarını özlemeye başlıyorsunuz. Gösterişsiz ama etkili bir açılıştan sonra Contamination birden duruyor ve devam filmi için açık kapı bırakmasına rağmen tarihin bize gerçekten ne olduğunu hatırlatmasına ihtiyacımız yok.

Luigi Cozzi filmin yapımcılarının ve sponsorlarının Contamination’ı daha az bilimkurgu ve daha fazla aksiyon filmi haline getirmesini istediklerini kabul etmişti, ki başlangıçta buna karşı çıktı ama daha sonra filmdeki yeri kendisine hatırlatılınca arada sırada “Motor!” ve “Kes!” şeklinde bağırmak dışında sessiz kalmak için yeterli cesareti bulabildi. Olayların böyle gelişip gelişmediği tartışmaya açık olsa da Contamination hem Kuzey hem de Güney Amerika’da gerilim ile aksiyon arasında geçiş yapmakta başarılı olamayan hantal bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

contamination2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni