iyiköfüfilm

22
Ara
2010

Bolo Yeung

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 5 Yorum Var

Yang Sze (Yang Tse), yerel bir işadamı ve bir ev hanımının çocuğu olarak, Canton’un varoşlarında, Çin’de dünyaya geldi. Canton’da genç bir adam iken, birçok kung-fu ustasının eğitimi altında çalıştı, ayrıca akrobasi öğrendi ve body building yapmaya başladı. Sonunda Çin’in power lifting (güç kaldırma) şampiyonu oldu. 1960’larda komünizmden kaçmak ve yeni bir hayat kurup, yeni fırsatlar yaratmak için genç Yang Sze Çin’den Hong Kong’a kadar yüzdü. Sonra vücut geliştirme eğitimi vermeye başladı. Kendisine küçüklüğünde birisi tarafından zorbaca davranıldıği için vücut geliştirmeye ve kung-fu’ya başladığını hiçbir zaman söylemedi.

O zamanlarda Sir Run Run Shaw’ın “Shaw Kardeşler” organizasyonunun dikkatini çekti ve genelde cüsseli, kaslı kötü adam rollerinde birçok filmde yer aldı. Şüphesiz ki fiziksel olarak ne kadar büyüdü ise o kadar büyük roller aldı ve beyazperdenin canavar kişisi haline geldi. Shaw Kardeşler de olduğu sürece dövüş sanatı becerilerini geliştirmeye devam etti. Kendini geliştirmeye devam eden Yang, 1970’de “Bay Hong Kong” unvanını kazandı ve Shaw Kardeşleri 1971’de bıraktı.

1973’te Bruce Lee tarafından bir kung-fu klasiği olan Enter the Dragon isimli filmde uyuşturucu baronu Master Han’ın (Shih Kien) bir numaralı dövüşçüsü Bolo’yu oynaması için seçildi. Bruce ile bir kere Winston sigaraları Tv reklamında birlikte çalışmış biri olarak(!), bu rolü almış olmaktan çok mutluydu ve bunu artı bir tecrübe olarak görüyordu. Dahası, çok iyi arkadaş olmuşlardı ve kung-fu çalışmak,  tartışmak için bir araya geliyorlardı. Bolo Enter the Dragon  filminde Bruce’a karşı bir dövüş sahnesinde kendisine yer verilmediği için oldukça üzülmüştü, ancak böyle bir sahnede olması gerektiği hiç düşünülmemişti. Çoğu insana göre böyle bir dövüş sahnesinin eksikliği, bu filmin tek hayal kırıklığıydı. Bruce, Game of Death isimli bir sonraki filmde kendisini öldüreceğinden emin olması konusunda(!) Bolo’ya güvence verdi. Ne yazık ki bu söz verildikten 10 gün sonra, Enter the Dragon’un post-prodüksiyonu henüz bitmişken Bruce Lee öldü.

Bolo filmin tanıtım yazısında Güneydoğu Asya Shokotan Karate Şampiyonu olarak yanlış bir şekilde tanıtılmıştı. Aslında becerileri gerçekten de herhangi bir öğreti, tek bir kara kuşağın gelebilmeyi umduğu seviyeden öteydi. Yine de alçakgönüllü bir şekilde kung-fu konusunda Bruce Lee ile kıyaslanamayacağını söylüyordu.

1970’ler ve 80’ler boyunca, markalaştırdığı “bakmadan dövüşme” stili ve düzenli olarak Bruce Lee (Huan Kin Lung) benzerleri tarafından öldürüldüğü yüzlerce kung-fu filminde başrollerde yer aldı. Chong Li ile Bloodsport isimli filmde başrolleri paylaşana dek büyük bir atılım gerçekleştirememişti. Çoğu insana göre Bolo, bu filmin ve Double Impact ile Tiger Claws isimli diğer birçok filmin gerçek yıldızıydı. Sürekli olarak Van Damme ve Bruce Lee gibi rakiplerini gölgede bırakan doğaüstü cesarete sahip yenilmez bir canavar rolündeydi ancak kaybetmek zorundaydı çünkü onlar kahramandı. (Üzücü, değil mi?) Legacy of Rage filmi için birkaç haftayı Brandon Lee’yi eğitmeye harcadı böylece genç yıldız kendi dişine göre bir rakip olabilecekti. Bolo kendi düzenine uygun olması için spor salonunda sabah saat 9 seanslarına rezervasyon yaptırırdı, ancak Brandon 12 ye dek ortalarda görünmezdi! Brandon bu durumu, sabahın erken saatlerine kadar diskolarda dans ettiğini ve yapımcıların ısrarı yüzünden zoraki olarak eğitimlere katıldığını söyleyerek açıkladı.

Shootfighter: Fight to the Death ve Shootfighter 2: Kill or Be Killed filmlerinde Bolo iyi adam olmak için bir şans elde etmişti. Elbette gerçek hayatta da iyi bir insandı! Kendisini iki oğluna adamış bir babadır ki oğullarından biri olan David de bazı filmlerde yer almıştır. Ve bir de kızı var. Bolo, Tapei Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu’nun takım menajeri ve Hong Kong Spor Salonu İşletmeleri Derneği’nin başkanlığını yaptı.

Bolo, güne iki saat ağırlık kaldırma çalışarak ve akabinde Yang stili Tai Chi ile devam ederek başlıyor. Hayalindeki projenin Enter the Dragon filmine bir devam filmi çekmek olduğunu itiraf ediyor ve elbette bu filmin kahramanının kendisi olmasını çok istiyor.

Tolga DEMİRTAŞ (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Karagöz
  23 Ara 2010 12:39

  Güzel bir derleme olmuş teşekkürler gerçek bir asya kaplanı Bolo abimiz sevdiğim üstadlardandır.Hatta bir ortak yapımda Karateciler İstanbulda alias Ninja Killer filminde Cüneyt Arkın’la aynı filmde oynamıştır…

 • BERAT
  26 Ara 2010 05:51

  Çok bilgilendirici bir yazı teşekkürler.Yang Tse nin Asya Karate şampiyonu olduğu konusundaki söylenceyede son noktayı koymuşsunuz bu konuda net bir bilgim yoktu ,ayrıca Bruce Lee den en çok dayak yiyen adam olarak tanınır,yanlış bir kanı ama öylesine güçlü ki Bruce Lee nin tüm filmleri elimin altında ikisinin tek bir dövüş sahnesini hatırlamıyorum buna rağmen bu yanılgıyı paylaşıyorum sorumlunun taklit Bruce Lee ler olduğunu öğrenmek aydınlatıcı oldu,Brandon Lee yi eğittiğini ise hiçmi hiç duymamıştım.Edindiğim sıra dışı bilgiler için teşekkürler,ayrıca öteki sinemayada sizden haberdar ettiği için buradan teşekkürü bir borç biliyorum …

 • s.severus
  4 Oca 2011 01:51

  çok güzel bir yazı bende teşekkür ediyorum.Bolonun ismi cüneyt abinin karateciler istanbulda filmindede geçiyor ama ben filmin hiç bir yerinde göremedim bu bir hatamı yoksa ordaki rolü farkedilmeyecek kadar kısamı acaba bilmiyorum bunu sayın tuğba keleşe de sordum ama oda bu işe şaşırdım sanırım benim kadar

 • Can Evrenol
  3 Şub 2011 17:44

  çok harika bir yazı Tolga gerçekten : ) iyikotufilm.com esmeye devam ediyor.
  ama tekrar söylüyorum şu zaman kipi uyumsuzluklarına dikkat edersen çok daha saygın olcak yazıların abicim : ) Çok 2. sınıf bir havaya sokuyor bence bu zaman kipi uyumsuzluğu bir yazıyı.

 • coşar coşmaz
  26 Ağu 2011 11:59

  saygılar yang abi çekik gözlülerin en büyüğüsün

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni