iyiköfüfilm

6
Şub
2011

Tura Satana

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Tura Satana, 1938 doğumlu Japon asıllı Amerikalı oyuncu ve dansçı. Russ Mayer’in1965 yılında yönettiği kült film Faster, Pussycat! Kill Kill filmindeki Varla rolüyle adını duyurdu.

Satana, Hokkaidō, Japonya’da dünyaya geldi. Tam bir melez olan Satana’nın babası yarı Japon yarı Endonezyalı bir sessiz sinema oyuncusu annesi ise yarı Kızılderili yarı Britanyalı bir sirk sanatçısıydı. 2. Dünya savaşı sona erdikten sonra Leone Pine, California’daki Manzanar kampından (Japonların tutulduğu) ailesiyle birlikte Chicago’ya taşındı.

Tura, gerçekten mükemmel bir öğrenciydi. Göğüsleri erken yaşlarda büyümeye başladığından okulda ve günlük yaşamda oldukça dikkat çekiyordu. Bir gün okuldan eve dönerken 5 kişilik bir grubun tecavüzüne uğradı. Fakat tecavüzcüleri asla cezalandırılmadı. Ta ki Satana dövüş sanatlarına ilgi duyup intikamını alana kadar.

Tura daha sonra başka bir okula kayıt yaptırdı. Burada bir çeteye katıldı ve çetenin liderliğini yaptı. Daha sonraki yıllarda Psychotronic Video magazine verdiği röportajda çeteye katılmasının nedenini “Deri motor ceketleri, jean pantolonlar ve botlar giymenin oldukça keyifli” olduğunu söyleyerek açıkladı. Tura Hernando, Mississippi’de henüz 13 yaşındayken evlendi. Evlendiği eşinin de yaşı henüz 17 idi.

Evlendiği yıl Tura Los Angeles’a taşındı ve yaşını olduğundan büyük gösteren sahte bir kimlikle barlarda blues söylemeye başladı. Başarısız olunca da modelliğe geçiş yaptı. Harold Lloyd tarafından çıplak pozları çekildi. Daha sonra Lloyd, Tura’ya oldukça fotojenik olduğunu ve sinemaya atılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Fakat Tura aşırı makyaj yüzünden yaşadığı cilt problemleri sebebiyle Chicago’ya ailesinin yanına döndü ve burada bir striptizci olarak dans etmeye başladı. Burada oldukça başarılı bir dansçı oldu ve eyalet eyalet bütün ülkeyi gezdi.

Tura, ona gösteri dünyasındaki kariyeri için kendine güven veren Lloyd’un sözlerini hep hatırladı: “Ben kendimi çirkin bir çocuk olarak gördüm; ama Lloyd’un bana söylediği “Sen öyle farklı ve simetrik bir yüze sahipsin ki kamera seni çok seviyor ve sürekli göz önünde olmalısın.” sözü kendime güvenimi arttırdı.” Tura, otoriteler tarafından 20.yy’ın en iyi 10 Best Undressed Burlesque Dancers’dan biri olarak gösterildi.

Tura Satana 19 yaşında hamile kaldı fakat hamileliği boyunca 8 ay dans etmeye devam etti. Bundaki en büyük sebep haftalık 1500 dolar gibi oldukça büyük bir kazanç elde etmesiydi.

Kariyerinin başlarında Satana, Burke’s Law, The Greatest Show on Earrth, Hawaiian Eye ve The Man From U.N.C.L.E gibi televizyon programlarında dansçı olarak göründü. Yine Dean Martin ve Elizabeth Montgomery’nin başrollerinde olduğu Who’s Been Sleeping in My Bed adlı filmde bir dansçı olarak yer aldı. Aynı yıl Jack Lemmon ve Shirley Maclaine’in yer aldığı Irma La Douce adlı müzikalde Parisli bir fahişe olarak kısa bir rolde oynadı.

Faster, Pussycat! Kill Kill filminde oynadıktan sonra Satana özellikle kült yönetmen Ted V. Mikels’la The Astro Zombies (1968), The Doll Squad (1974) ve Mark of the Asto-Zombies filmlerinde yeraldı. Daha sonraki dönemlerde uzunca bir süre kameralardan uzak kalan Satana televizyon için hazırlanan birkaç belgesel projesinde kameralar karşına geçti.

Faster, Pussycat! Kill Kill’de canlandırdığı agresif ve seksi “Varla” karakteriyle oldukça iyi eleştiriler aldı. Film eleştirmeni Richard Corliss film hakkındaki yorumunda Mayer’in filmindeki en gerçekçi şeyin agresif ve korkutucu tavırlarıyla Tura Satana olduğunu söyledi. Mayer’de kariyeri boyunca yaptığı işlerde Satana’ya yer vermediği için pişman olduğunu her fırsatta dile getirdi.

Ted V. Mikels’in The Doll Squad (1973) filminden sonra Satana eski sevgilisi tarafından vuruldu. Hastanede bir süre tedavi gördükten sonra Firmin Deloos Hospital’da hemşirelik eğitimi aldı. Daha sonra bir süre Los Angeles Polis Departmanında evrak memuru olarak çalıştıktan sonra 1981 yılında geçirdiği ağır bir trafik kazası sonucu uzun süre hastanede tedavi gördü ve iki önemli ameliyat geçirdi.

Satana 1981 yılında Los Angeles Polis Departmanı’nda çalıştığı dönemde tanıştığı bir polis memuruyla evlendi ve eşi 2000 yılında ölene kadar onunla evli kaldı. Tura Satana’nın bir önceki ilişkilerinden iki kızı dünyaya geldi.

Satana  4 Şubat 2011’de Reno, Nevada’da kalp yetmezliğinden hayata veda etti.

Tolga DEMİRTAŞ (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • maragdam
  7 May 2012 20:34

  Tura Satana’yı elinizden okurken de “Satan is Her Name” ( http://youtu.be/WGXhsXjwg3U ) dinlemek ayrı keyifli oldu…

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni