iyiköfüfilm

28
Oca
2013

The Flesh and The Fiends (1960)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

flesh-and-the-fiends-dvd-1960-peter-cushing-horror-dvd-7dfb6The Flesh and the Fiends, başrolünde tıp doktoru Robert Knox rolü ile Peter Cushing’in yer aldığı bir İngiliz korku filmi. Peter Cushing oldukça tanınmış bir İngiliz aktör. Özellikle Hammer Film’in işlerinde çokça yer alan oyuncuyu Terence Fisher’ın filmi The Curse of Frankenstein (1957)da Baron Frankenstein ve Dracula (1958) filminde Dr. Van Helsing rolleriyle hatırlamak mümkün. Kariyer kararını vermesi üzerine yapılan bir röportajda rolleri neye göre seçtiği sorulunca “kim beni Hamlet olarak görmek ister ki? Çok az insan. Ama milyonlar beni Frankenstein olarak görmek ister, işte o yüzden bunu seçtim” şeklinde bir açıklama yapmış. Hammer Film productions’ın işleri dışında Sherlock Holmes, Star Wars, Dr.Who and the Daleks ve Daleks-Invasion Earth:2150 A.D. filmleri ünlü aktörün yer aldığı filmlerden sadece birkaçı.  

50’li yılların sonu korku sineması, özellikle İngiliz korku sinemasının gelişimi açısından önemli periyotlardan birisidir. Dracula, The Curse of Frankenstein, The Mummy gibi filmlerin de içinde bulunduğu yeni, radikal bir dalga korku sinemasına farklı bir yön vermeye başlamıştı. Peter cushing ve Christopher Lee ise bu filmleri şereflendiren, korku sinemasının efsane isimleriydi.

The Flesh and the Fiends, yada bilinen diğer ismi ile Mania siyah beyaz formatta çekilmiş. Bu özelliği ile 30’lu ve 40’lı yılların korku filmlerini andırsa da hikaye olarak oldukça rahatsız edici, kanlı sahneleri ile de döneminin özelliklerini yansıtan bir film.

19. yüzyılda Edinburgh’da geçen filmde, Dr.Knox (Peter Cushing) anatomi dalında oldukça saygın bir bilim adamıdır. Dışarıdan bakıldığında mükemmel bir beyefendi izlenimi veren Dr.Knox’un Martha (June Laverick) isimli bir yeğeni vardır. Knox gizlice Burke (George Rose) ve Hare (Donald Pleasance) isimli yerel mezar soyguncularından ceset almaktadır. Bu cesetlerle gizli anatomik çalışmalar yürütmektedir. Hare ve Burke mezar soymaktansa, cinayet işleyerek Dr.Knox’a ceset sağlamanın daha kolay olacağını düşünerek cinayet işlemeye başlarlar.

The Flesh and the Fiends oldukça etkileyici bir korku filmi. Knox’un  serveti ve aklını kullanarak gerçek bir canavara dönüştüğü ve insanları bu özellikleri ile kullandığı filmde, sefalet içinde geçen sahneler oldukça etkileyici. Özellikle cesetlerin mezarlarından sürüklenerek çıkarıldığı sahneler ise dönemine göre oldukça kışkırtıcı. Cushing ise her zamanki gibi olağanüstü. Zamane popüler korku izleyicisi için olmasa da 50’li, 60’lı yılların korku filmlerine meraklı izleyici için biçilmiş kaftan The Flesh and the Fiends. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

THE-FLESH-AND-THE-FIENDS

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni