iyiköfüfilm

22
Nis
2009

Neon Maniacs (1986)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 5 Yorum Var

neon-maniacs

Neon Maniacs bir 80ler korku filmi. Ve bana bir diğer 80ler Rick Sloane filmi Hobgoblins’i (1988) anımsattı. Neon Maniacs uzun süre IMDb’de en kötü 100 listesinde yer alıyordu. Fakat sanıldığının aksine okadar da kötü bir film değil. Eğlenceli ve yer yer de korkunç olmayı başarabiliyor.

Neon Maniacs’taki yaratıklar sanki Mad Max filminden fırlamış gibi. Bu Post-Apokaliptik yaratıklar niye ve hangi amaçla orda bilinmemekle birlikte yaratıkların Gremlinler gibi sudan etkilendikleri belirtmekte fayda var. Yaratıklar sadece gece dışarı çıkıyorlar ve Golden Gate köprüsünün altında yaşıyorlar. (yaratıkları yok etmenin tek yolu su ve suya çok yakın yaşıyorlar… ilginç.)

Filmin açılış sahnesinde akşam vakti Golden Gate köprüsünün altında balık tutan bir adamı görüyoruz. Sonra adam eve doğru yola koyulurken Neon yaratıklarının vahşi saldırısına uğruyor. Daha sonra filmdeki esas kızımız Natalie ve arkadaşlarının birlikte olduğu bir minibüse konuk oluyoruz. Gençler parkta eğlenmektedirler ve Neon Manyakların hedefi olurlar. Bu saldırıdan kurtulan Natali daha sonra yaratıklar tarafında takip edilmeye başlar.

neon-maniacs1

Şuana kadar anlattıklarım klişelerle dolu olabilir fakat bundan sonraki metrodaki kovalama sahnesi ve okul partisi gerçekten iyi kotarılmış. Filmi yıllar sonra tekrar izlediğimde bile metrodaki kovalama sahnesinde gerçekten gerildim. Filmdeki yaratık makyajlarının da filme göre oldukça başarılı olduğunu belirtmekte fayda var.

Filmdeki kıyafetler, müzik vs. buram buram 80ler kokuyor. 80lerin o ucuz atmosferini filmi izlerken iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Son olarak filmin yönetmeninin ikinci ve son filmi olduğunu belirteyim. Fakat yönetmen Exterminator 2 (1984), Dreamland (1983), Alone in the Dark (1982) gibi 80lerden hatırlayacağımız bir çok filmde Sinematografide yer almış.

80lerin bu ucuz filmini “kötü film” severlerin ıska geçmeyeceğini düşünüyorum.

Link: Neon Maniacs (1986) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • quattromosche
  4 May 2009 13:55

  En azından son 2-3 yıl için sinemada gösterime girmiş öyle filmler var ki bu film onların yanında klasik sayılır. Zaten altmışlara ve seksenlere ait olmak kimilerince kötü bir film olmak için yeterli sayılıyor herhalde. Zevklere saygım var, filme de çok iyi demiyorum ama IMDB kullanıcıları bazen abartıyorlar mı ne?

 • punisher
  16 May 2009 10:59

  80 lerin zengin altyapısından çıkmış bir film, ben zamanında keyifle izlemiştim. video kasetleride en çok kiralanan filmlerdendi.

 • Hakan
  17 May 2009 14:25

  Bu filmde yaratıkların kızı neden kovaladıklarını bir türlü anlayamadım:)

 • Ercan
  26 May 2009 09:28

  paylaşım için teşekkürler.. yazarın bahsettiği gibi o kadar kötü bir film değildi metro sahnesini çok beğenmiştim tabi o zamanlarda.

 • zeki
  28 Ara 2011 17:59

  Evil Dead 2 ile hemen hemen aynı döneme denk gelir . Zamanında Evil Dead ve Neon Maniacs(Gece Yaratıkları olarak çevrilmişti) videocularda en çok kiralanan korku filmleriydi.Ben o dönemde çocuktum , kasetlerin üzerinde filmin adının altında türü yazardı .Bu iki filmde ise diğerlerinden farklı olarak “süper korku” yazıyordu. Kiralayıp ta korkudan yarısını seyredemediğim tek filmdir kendisi . Yıllar sonra internetten bulup izledim(orjinal adını bilmediğim için bulmakta epey zorlandım). Film şimdi tabi ki bir “kötü film” örneği ama yinede yaratıcı ve farklı yanları var . Hele ki seksenlerin tutkunuysanız müzikler ve atmosfere bayılırsınız.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni