iyiköfüfilm

30
Nis
2014

Godzilla Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

MCDGODZ EC052

“Uzaktan acı bir çığlık duyulur. Ama bu çığlık, benzerlerinden çok farklıdır. Hafif metalik bir tınısı vardır. Ardından insan çığlıkları ilk duyulan bu çığlığı bastıtır. Kaos ve yıkım başlamıştır.”

Bu ifade, klasik bir godzilla filminin genel havasını çok iyi yansıtyor. Esasında çoğumuz, bir “godzilla” filmi izlememiş olmamıza rağmen büyük bir canavarın bir şehri talan etmesini temel alan filmleri çok iyi biliriz. Artık popüler kültürün bir parçası olan bu canavar, hepimizin zihninde kendine yer edinmiştir. Peki nedir bu Godzilla isimli canavar? Halihazırda 29 filmde başrolü almış bu karakter, incelenmeyi hak ediyor.

GODZILLA’NIN KÖKENİ

Godzilla karakterinin mitolojik ya da edebi bir kökeni yoktur. Doğrudan 1954 yılındaki film için yaratılmıştır. Belki de bu özgünlük yüzünden kısa zamanda büyük kitleleri etkileyebilmiştir. Orijinal japonca ismi olan “Gojira”, japonca iki kelimenin birleşiminden türetilmiştir. Japonca goril manasına gelen gorira ile balina manasına gelen kujira kelimelerinin birleşiminden gojira doğmuştur. Godzilla’nın gücü, büyüklüğü ve suda yaşamasına uygun bir isim seçimi olmuştur.

İsmini geçip cisminin kökenine gelirsek; özet olarak Godzilla’nın nükleer silahların bir metaforu olduğu çok açıktır. II. Dünya savaşına son veren, Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan atom bombaları, Japon halkı üzerinde silinemez maddi ve manevi etkiler yaratmıştı. Bu büyük yıkım, yaklaşık 10 yıl sonra beyazperde dehşet saçan bir canavar olarak vücut bulmuştur.

Fiziksel özellikleri açısından da günümüzde yaşayan bir sürüngen (kertenkele, timsah benzeri) ile dinazor ( T-Rex) öğelerinin ağır bastığı görülebilir.

Godzilla’nın ortaya çıkışı ise filmlerde genellikle, tarih öncesi bir canavarın nükleer radyasyon sebebiyle büyümesi, güçlenmesi, uyanması ya da mutasyona uğraması sonucundadır.

FİLMLER

Toho Co., Ltd yapım şirketi, 1954 – 2004 yılları arasında toplam 28 Godzilla filmi çekmiştir. Bunun haricinde biri bu sene (2014) gösterime girecek Hollywood yapımı da 2 adet Godzilla filmi mevcuttur. Filmlerde genellikle Japonya’daki sosyal ve politik durumun bir yansımasını da görebiliriz.

Çok fazla film olduğu için bu yazıda bütün filmlerin detaylarına teker teker girmiyorum. Fakat belirli bir önem atfettiğim bazı filmlerinden bahsetmek istiyorum.

godzilla_1954_poster_03

Çeşitli kategorilere göre öne çıkan Godzilla filmleri;

En iyi 5 Godzilla filmi:

5- Godzilla vs. Destoroyah (1995): Nükleer enerji ve silahlanmaya karşı en sert film. Radyasyondan beslenen ve güçlenen bir godzilla, Japon şehirlerini yıkıyor. Filmin sonunda Godzilla’nın erimesi sonucu ölümü, ilk filmden sonra Godzilla’nın tek gerçek ölümüdür.

4- Invasion of Astro-Monster (1965): Bilim kurgu temasının ağır bastığı ilk Godzilla filmi. Godzilla uzay yolculuğu yapıp başka bir gezegene bile gidiyor. Bu farklı ve ilgi çekici konu, Godzilla ile birleşince ilgi çekici olması kaçınılmaz. Ayrıca Godzilla’nın kontrol edilebilmesi ve Japonya çıkarları için de kullanılabilmesiyle, nükleer enerjiyi biz de kullanalım mesajı da veriliyor yapımda…

3-Mothra vs. Godzilla (1964): Mothra (Dev bir güve) ile tanıştığımız bu film hem hikayesi, hem renkleri hem de karakterleriyle sıcak, samimi ve keyifli bir yapım. Serinin dehşet dolu bir korku filminden eğlencelik ve gençlere de hitap eden bir yapıma evrilmesinde en önemli kilometre taşlarından biri.

2-Gojira (1954): Serinin ilk filmi. Godzilla ilk defa beyazperdede kendini gösteriyor ve insanlar dehşete düşüyor. Birçok akımı başlatan, insanların akıllarına kazınan anlarla dolu bir film. Sadece Godzilla serisini başlatan değil, sinema tarihindeki tüm canavar ve felaket filmlerinin en etkileyici ve önde gelen atalarından biri.

1-Godzilla vs. King Ghidorah (1991): Godzilla’nın kökenine ait yeni bir açıklama getiren bu film serinin zirvesine yerleşiyor. Godzilla’nın baş düşmanı King Ghidorah’ın da nasıl oluştuğuna dair, içinde zaman yolculuğu bile bulunan bir öykü de var. İlgi çekici senaryosu, etkileyici atmosferi ve bol bol Godzilla ile King Ghidorah gördüğümüz bu film, unutulmaz bir seyir tecrübesi ve eğlence vaad ediyor.

En etkileyici düşman canavar, King Ghidorah: İlk olarak 1964 tarihli Ghidorah, the Three-Headed Monster filminde dünyaya düşen bir meteor ile gelen ve Godzilla’ya düşman olan bu canavar; iki kuyruğu ve kanatları olan üç başlı bir ejderhadır. Filmlerde genellikle Godzilla tek başına bu canavar ile başedemez, diğer kahraman canavarlar ile işbirliği yaparak King Ghidorah ile mücadele eder. 1991 tarihli Godzilla vs. King Ghidorah filminde ise gelecekten gelen zaman yolcuları, “Mecha-King Ghidorah” adında mekanik bir King Ghidorah inşa ederler.

En kötü Godzilla filmi, All Monsters Attack (1967): Godzilla filmlerinin genç ve çocuk izleyicilere odaklandığı dönemin bir ürünü olan bu filmde gerçek manada bir Godzilla bile yok. Filmdeki kahramanımız küçük bir çocuk ve kendisine Godzilla’nın oğlu olan Minilla eşlik ediyor. Godzilla’nın olduğu sahneler ise sadece çocuğun zihninde hayal ettiği anlar ve bu canavarların dövüştüğü sahne görüntüleri de daha önceki Godzilla filmlerindeki sahnelerden alınmış. Bütün buların hepsine belki tolerans gösterilebilir ama küçük Godzilla’nın konuştuğu sahneler maalesef bütün tahammül sınırlarını zorluyor.

Ali Deniz BULUN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni