iyiköfüfilm

10
Nis
2011

Hammer Film Productions

Kavram-Kuram-Fenomen Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Hammer Film Productions Birleşik Krallık merkezli bir film prodüksiyon şirketidir. 1934’te kurulan şirket 1950’lerin ortalarından 1970’lere kadar çekilen Gothic “Hammer Horror” filmleri ile tanınıyor. Hammer Film ayrıca bilimkurgu filmleri, gerilim filmleri, kara film de çekti ve sonraki yıllarda televizyon dizilerine de yöneldi. Hammer filmleri düşük bütçeliydi fakat buna rağmen savurgan bir şirket görüntüsü çiziyorlardı, kaliteli İngiliz oyuncuları kullanıp, stüdyoları akıllıca tasarlamışlardı. En başarılı yıllarında Hammer, korku filmi pazarını ele geçirmişti, dünya çapında dağıtım yaparak oldukça büyük miktarlarda finansal başarı sağlamıştı. Bu başarı bir bakıma Amerika Birleşik Devletlerinin büyük stüdyosu Warner Bros ile olan ortaklığın bir getirisiydi.

1960 ve 1970’lerin sonlarında rakiplerin katılımıyla canlanan korku filmi pazarı ve Amerikan finansmanının kaybı, savurgan Hammer’da değişiklikleri zorunlu kıldı ve bu değişikliklerin bir kısmı başarılıydı. Şirket nihayetinde 1980’lerin sonunda film üretimine son verdi ve o zamandan beri kış uykusunda yatıyor. 2000 yılında Hammer, Charles Saatchi isminde bir sanat koleksiyoncusu ve reklam müdürünün de bulunduğu bir ortaklık tarafından satın alındı. Bu olaydan sonra şirket yeniden film yapmaya başlayacağını açıkladı ancak hiç bir film yapılmadı. Mayıs 2007’de film şirketi, korku filmlerine 50 Milyon dolar (£25m) harcayacağını belirten bir Hollanda konsorsiyumu olan Cyrte Investments tarafından yeniden satın alındı. Şirketin yeni sahipleri ayrıca Hammer grubunun film kitaplığını (arşivini) de elde etmişti. (daha&helliip;)


3
Oca
2010

Carry on Screaming! (1966)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Carry On Screaming, Carry On serisine ait filmlerden birisidir. Carry On filmleri, yönetmenliğini Gerald Thomas’ın, yapımcılığını ise Peter Rogers’ın üstlendiği, uzun yıllar devam eden, düşük bütçeli İngiliz komedi serisidir. Bol maskaralık, parodi ve kelime oyunları ile izleyiciyi eğlendiren bu serinin 1958 ve 1978 yılları arasında Pinewood Studios tarafından yapılmış yirmi dokuz orijinal filmi ve bir derlemesi mevcuttur. Ayrıca 1992 yılında da bir ek film yapılmıştır.

Serinin filmlerinin çoğunda neredeyse aynı komedi oyuncuları yer almıştır. Serinin en çok filminde, yirmi altı film ile Kenneth Williams yer alır. Joan Sims, Charles Hawtrey, Sid James, Peter Butterworth, Kenneth Connor, Hattie Jacques, Bernard Bresslaw ve Barbara Windsor serinin birçok filminde oynamış diğer oyunculardır. Her ne kadar komedyen Frankie Howerd de Carry On filmleriyle özdeşleştirilse de kendisi sadece serinin iki filminde ve 1969 yılındaki TV için yapılan özel yeni yıl filminde oynamıştır.

Carry On filmleri komedi unsurlarını genellikle İngiliz toplumunun geleneklerinden ve yaşamından alır. Monarşi, imparatorluk, hemşire-doktor ilişkisi, Hammer korku filmleri, güzel kızlar, kamp hikayeleri, yabancılar ve karavan tatilleri Carry On filmlerine konu olmuştur.

Carry On Screaming! ise serinin onikinci filmidir. Oyuncu kadrosu Carry On filmlerinin tanıdık yüzleri olan Kenneth Williams, Joan Sims, Jim Dale, Charles Hawtrey, Bernard Bresslaw ve Peter Butterworth’den oluşmakta. Ayrıca misafir oyuncu olarak da Harry H. Corbett, Fenella Fielding, John Pertwee, Frank Thornton ve Angela Douglas yer alıyor. Carry On Screaming!’de serinin alışılagelmiş mizah anlayışı, dönemin popüler Hammer korku filmlerinin gotik havasıyla harmanlanarak iyi bir iş çıkarılmış. Ayrıca senaryo da 1953 yapımı House of Wax ile benzer olunca izlemesi keyifli bir film ortaya çıkmış. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni