iyiköfüfilm

6
Ağu
2011

Begotten (1991)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Begotten yönetmenliğini E.Elias Merhige’nin yaptığı 1991 yapımı bir deneysel korku filmi. Siyah beyaz olarak çekilen filmde hiç diyalog yok. Yaşanan acıları imajlarla anlatan, hışırtıların kullanıldığı filmde müzik de yok. Yönetmen Merhige bir röportajında filmi yaparkenki ilk esin kaynağının 19 yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu ölüme olan yakınlaşması olduğunu söylüyor. Aslında film bir üçlemenin ilk filmi olarak düşünülmüş. Fakat yönetmenin finansal açıdan yaşadığı olumsuzluklar diğer iki filmin yapılmasını etkilemiş. Bu resmi olmayan üçlemenin ikinci filmi 14 dakikalık Din of Celestial Birds ise 2006 yılında gösterilmiş. Begotten yaradılışı sorgularken, ikinci film Din of Celestial Birds ise evrimi konu alıyor.

Bir sandalyede oturan adam elindeki jiletle bağırsaklarını dışarı çıkarır ve ölür. Kanlı elbiselerinin altından, onun kalıntılarından ortaya çıkan kadın ise adamın vücudundan gelen sıvıyla kendisini hamile bırakır. Yetişkin bir çocuk doğuran kadın, oğluyla birlikte birileri tarafından ele geçirilir ve işkence görmeye başlarlar. Filmi konu olarak ele almak, anlatmaya çalışmak oldukça güç. Çünkü geleneksel, bildiğimiz anlamda bir konu yok filmde.

Yaradılış üzerine kurgulanan film, birçok dine ve pagan inanışına gönderme yapıyor. Meryem’in hamile kalması ve filmde de kadının hamileliği ile Hıristiyan inanışına da değiniyor. Benzer bir mit de antik Mısır mitolojisinde de yer alıyor. Isis’in ölmüş tanrı Osiris’in penisi ile kendisini hamile bırakıp Horus’u doğurması gibi. (daha&helliip;)


Clive Barker, bilindiği üzere çok fonksiyonlu bir sanatçı. Kendisi yazar, ressam, sinema ve tiyatro yönetmenliğinin yanı sıra oyun sektörüne de elini atmış tuhaf bir insan. Ülkemizde sadece ilk üç tanesi Kan Kitapları ismiyle basılan Books of Blood, yazarın sekiz ayda geceleri oturup yazdığı altı kitaplık bir korku antolojisi. Kitaplardaki hikayeler kısa fakat detaylı. Clive Barker bazı yazarların yaptığı gibi uzun bir hazırlanma bölümü ardından gelen korkutucu final şablonu yerine daha basit bir yöntem izlemiş. Hikayeler sıradan (ve genellikle isminden başka bir şey bilmediğimiz) insanların başından bir anda geçen korkunç hikayelerden ibaret, hatta bazılarını okurken creepypasta sitesindeymiş gibi hissedebilirsiniz.  Bu yüzdendir ki bu seriden uyarlanan filmler genellikle uzun metraj olabilmesi için senaryoyu yazan kişiler tarafından yazarın hayal gücüne ekstra eklemeler yapıldığı için pek başarılı olamıyor. Kan Kitapları’ndan uyarlanan filmler serideki hikaye sırasına göre şöyle: Book of Blood, The Midnight Meat Train, The Yattering and Jack, Dread, Rawhead Rex, The Body Politic, The Forbidden ve The Last Illusion. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni