iyiköfüfilm

2019: After The Fall Of New York, yönetmenliğini Sergio Martino’nun yaptığı 1983 yapımı bir İtalyan B filmi. Film 1990 The Bronx Warriors, Blastfighter ve Endgame gibi İtalyan post-apokaliptik tür filmlerin bir diğer örneği. Filmin başrollerinde Michael Sopkiw, Anna Kanakis ve B film deyince akla gelen ilk isimlerden George Eastman yer alıyor.

İsminden de anlaşıldığı gibi film 2019 yılında geçmekte. Nükleer bir savaş sonrası, insanlar iki gruba ayrılır. Avrupa, Asya ve Afrikalılardan oluşan ve dünyanın büyük bölümünü elinde bulunduran Euraklar ve asilerin oluşturduğu bir Federasyon. Federasyon Euraklar tarafından kontrol edilen New York şehrine sızabilmek için Parsifal isminde bir askeri kullanır. Askerin amacı Dünyada kalan ve doğurganlığı olan son kadını kurtarmaktır. Nitekim son 15 senedir hiç bebek dünyaya gelmemiştir.

2019: After The Fall Of New York filminin her ne kadar ana esin kaynağı Escape From New York gibi görünse de film Mad Max II, Planet Of The Apes ve hatta Star Wars’dan da esinlenmeler içermekte. The Road Warrior ve Escape From New York filmlerinin bir çok İtalyan rip-off filmleri için esin kaynağı olduğu aşikar, fakat bu film diğer rip-offlara nazaran kendi şahsına münhasır bir film.

After The Fall Of New York’un Mad Max, Escape From New York gibi post-apokaliptik filmlerden esinlendiğini yukarıda belirtmiştim. Fakat bu kesinlikle filmin kötü bir imajı olduğunu akla getirmemeli, başka filmlerden etkilenmiş ama kesinlikle onların gölgesinde kalmamış. Eğer bu bahsettiğim filmlerden hoşlandıysanız bunu da seveceksiniz. Hatta daha fazla aksiyon ve daha renkli karakterleri barındırdığını söylemek mümkün.  Düşük bütçeli film her ne kadar ucuz özel efektlere sahip olsa da izlemesi eğlenceli ve keyifli. Mad Max’de geleceğin nasıl olacağını gördükten sonra bu filmde de post-apokaliptik bir dünyayı tüm maceralarıyla deneyimleme fırsatımız oluyor. Cyborglar, yalnız savaşçılar, enfeksiyon kapmış insanlar ve tabii bolca aksiyon. Ayrıca filmde birkaç araba kovalamaca sahnesi var ki şaşırtıcı derecede iyi kotarılmış ve ilginç gözüküyor. Aynı zamanda garip görünümlü silahların olduğu bolca dövüş sahnesi de mevcut.

Bilimkurgu türünün bir alt türü olan, post-apokaliptik tarzı B filmlerden hoşlanıyorsanız eğer, sıkılmadan izleyeceğiniz eğlenceli bir film 2019: After The Fall Of New York.

Tolga DEMİRTAŞ (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Can Evrenol
  12 Şub 2011 08:20

  hastasıyım

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni