iyiköfüfilm

9
Mar
2009

Zombi 2 aka Zombie Flesh Eaters (1979)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

zombieflesh-eaterszombi1Godfather of Gore olarak anılan Lucio Fulci’nin filmografisindeki en iyi filmlerden biriside hiç şüphesiz Zombie 2 (Zombie Flash Eaters) filmidir. Fulci, Zombie 2’ye kadar gerilim-korku türünde filmler yaparken bu filmden sonra Gore sınırlarını fazlasıyla zorlayan (hatta bazı filmlerinde bu sınırı aşan) korku filmlerine imzasını atmıştır.

George A. Romero 1968 yılında çektiği Night of the living dead filminin devamı olan Dawn of the Dead’i 1978 yılında Dario Argento’nun yapımcılığı altında çeker. Filmin gişede büyük başarısından sonra Argento ve Romero filmin devam filmini çekmek için kolları sıvarlar fakat onlardan önce davranan ve filmin kaymağını yiyen başka birisi vardır Lucio Fulci.

Fulci, Dawn of the Dead’in başarısından sonra hemen bir Zombi filmi için kolları sıvar. Filmin devamı havasını uyandırması içinde filmi piyasaya Zombie 2 adı altında sürer. Bu olaydan sonra Fulci ve Argento’nun arasının bozulmuştur. Zombie 2, Dawn of the Dead’in rüzgarıyla mıdır bilinmez kendi çapında büyük bir başarı kazanmıştır. Pek çok ülkede makaslanarak vizyona giren film ülkemizde “Ölüm Bölgesine Dönüş” adıyla video piyasasında yerini almıştır.Filmin bu gişede bu kadar tutmasının bir diğer nedeni de Zombilerin görsel etkisi. Fulci, The Beyond filminde olduğu gibi bu filmde de Giannetto De Rossi (zombi makyajlarını yapan şahıs) ile çalışmış. Romero’nun zombilerinde tahrip olmamış yüz hatları ve giysileri ile insan görünümünü korurken Fulci’nin zombileri ise parçalanmış, çürümüş etleri(zombilerin üzerinde çürümeden kaynaklanan kurtçukları bile görmek mümkün)ve elbiseleri ile tam bir ceset görünümü sergiliyor.

zombieflesh-eaterszombi3

Film bir yelkenlinin New York limanına yanaştığı bir sahneyle başlıyor. Durumdan şüphelenen sahil güvenlik ekipleri yelkenliyi uyarır fakat cevap alamaz. Yelkenliye çıkan görevlilere bir zombi saldırır. Bu ilginç olay için bir gazete acar bir muhabirini görevlendirir. Karayiplerdeki babasından haber alamayan genç bir kadın da gazeteciyle birlikte karayiplere doğru bir tekneyle yola koyulurlar. Bu arada beklide daha önce hiç şahit olmayacağınız bir şeye tanık olacaksınız. Teknedeki yolculardan sarışın bir kadın serinlemek için denize girer. Bu sırada bir köpek balığı kadının etrafında dolanmaya başlar tam bu sırada ortaya bir zombi çıkar ve köpek balığı ile mücadeleye başlar hatta köpek balığının tadına bakar. Filmin bundan sonraki sahneleri adada zombilere karşı verilen mücadele ile geçiyor.

Zombie 2’nin ticari başarısından sonra Fulci iki zombi filmi daha çekiyor. Bunların içinde en kayda değer olanı kuşkusuz The Beyond filmi.

zombieflesh-eaterszombi2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni