iyiköfüfilm

4
Nis
2009

Zaat (1975)

Bilimkurgu Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

zaatIMDb Bottom 100 sıralamasında uzun süre en üstlerde olmayı başarabilmiş(!) filmlerden birisi Zaat. Benim gibi 70lerin trash sinemasından hoşlanıyorsanız eminim filmden çok keyif alacaksınız. Yönetmenliğini yapan Don Barton’un da ilk ve son filmi olmasına şaşmamak lazım. Hatta başrol oyuncusu da dahil olmak üzere oyuncuların neredeyse tamamının ilk ve son filmleri.

Filmin konusuna gelecek olursak, Dr. Kurt Leopold çılgın bir bilim adamıdır. İnsanlar yerine balıkların olduğu bir dünyanın daha yaşanılır olduğuna inanmaktadır. Bu sebeple kendisini balık adama dönüştürmeye karar verir ve başarılı olur. Ayrıca Dr. Leopold’un bir diğer amacı da kendisini küçümseyen insanlardan intikam almaktır. Çeşitli çalışmalar sonucu bir karışım hazırlar ve kendisini canavar balık adama dönüştürecek karışım hazırdır: ZaAt

Filmin neredeyse %90’ında canavar görünmekte. Canavar kostümü gerçekten çok komik ve oyuncunun üzerinde oldukça eğreti durmuş. Yalnız şunu belirtmeliyim ki su altı sinematografisi başarılı olmuş. Oyunculuk ise tahminlerim kadar kötü değil.

Filmde Zaat canavarı Dr.Leopold dışında Floridalı bir şerif, genç bir Afrika-Amerika karışımı biyolog ve Inter-Nations Phenomenon Investigations Ekibi’nden (INPIT) bir kadın ve bir erkek var. Filmin sonunda Dr.Leopold biyologu vuruyor ve adam ölüyor. Zaat canavarı da diğer balıkları da kendisi gibi yapmak için bir kutu dolusu ZaAt ile okyanusa gidiyor. INPIT üyesi kadın ise Dr.Leopold’un arkasından ona katılmak için okyanusa doğru koşuyor. Filmin tamamına olduğu gibi sonuna da bir anlam vermek oldukça güç. Film Dr. Kurt Leopold’un mutasyonundan sonra çevresindekilere verdiği zararlar üzerine kurulu: tatil yapmakta olan insanlar ve deniz araştırmaları ekibi Dr. Leopold’un zarar verdiği gruplar.

Film için ne anlatmalıyım açıkçası bilmiyorum. Anlatamam görmen lazım denilecek cinsten. Unutmadan filmin posterinden bahsedeyim. İnternette filmle ilgili yorumları takip ettiğimde çoğu kişinin filmi posterini beğenip kiraladıklarını okumuştum. Bunda da haksız değiller, filmin posteri gerçekten ürkütücü, fakat posterdeki yaratıkla filmdeki yaratık arasında ciddi bir tutarsızlık var.

zaat-movie

Ayrıca film Zaat isminin yanı sıra The Bloodwaters of Dr.Z ve The Legend of the Zaat Monster isimleriyle de bilinmekte.

Zaat hiç kuşku yok ki kült bir klasik. Film yapımcılarının amacı bir sanat eseri yaratmak değil sadece ellerindeki düşük bütçeyle bir canavar filmi çekmek. Bu da çok belirgin bir şekilde hissediliyor. Geçtiğimiz yıllarda Scary Monsters dergisinde filmle ilgili bir yazı çıkmış. Senaryoyu yazanlardan Ron Kivett’ın röportaj sırasında Ed Tucker’a söylediğine göre filmin konusu yürüyen Catfish balıkları üzerine yapılan bir araştırmadan esinlenerek ortaya çıkmış.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • extremeb
  8 Nis 2009 10:27

  Hmm… Teşekkürler. İlginç bir esere benziyor..

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni