iyiköfüfilm

26
Şub
2009

Yokai Canavarları

Kavram-Kuram-Fenomen Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 3 Yorum Var

Geçtiğimiz haftalarda izlediğim Japon kültürü ile alakalı canavar temalı bir triologyden bahsedeceğim. 100 Monsters (Yôkai hyaku monogatari), Yokai Monsters – Spook Warfare (Yôkai daisensô) ve Yokai Monsters – Along With Ghosts (Tôkaidô obake dôchû). İlk iki film 1968 yılına ait, üçüncü film ise bir yıl sonra 1969’da çekilmiş. Japon folkloru ve efsanesi üzerine kurulmuş eğlenceli ve fantastik korku filmleri.

yokai

Yokai; Japon kültürüne ait doğa üstü güçlere sahip bir tür kötü ruh. 1960’larda Japon manga sanatçısı Shigeru Mizuki, Japon kültürüne ait efsanevi karakterleri ve mitleri karikatür serisi Ge Ge Ge no Kitaro’da modernize ederek, dönemin Japon gençliğiyle tanıştırmış. II.Dünya Savaşı’nın Japonya’da yarattığı büyük çöküntünün ardından, Ge Ge Ge no Kitaro Japonya’da çocuklar ve yetişkinler arasında oldukça popüler oldu. Aynı zamanda geleneklerini tanımada büyük katkısı oldu. Bu popülerlik üzerine,  Daiei Motion film şirketi Yokai Canavarları’nı konu alan bir film serisi yaptı. yokaimonsters2Serinin bu üç filmi de, yapıldığı döneme göre görsel olarak oldukça etkileyici ve yenilikçi. Filmlerde bazı sahneler dönemin teknik şartlarını da düşünürsek oldukça ürkütücü ve Sei Ikeno’nun müzikleriyle de doruğa çıkmış. Ayrıca yönetmenler Kimiyoshi Yasuda ve Yoshiyuki Kuroda filmlere mizahı da katmışlar. Filmin sahip olduğu bu mizahi ve fantastik dünya yetişkinleri olduğu kadar çocukların da ilgisini çekmiş.  Eğlenceli olmasının ve yaratıcı görsel efektlerinin yanı sıra,  Batılılar’ın oldukça uzak olduğu Japon kültürü ve efsaneleriyle tanışmalarını da sağlamış.

Yüze yakın Yokai Canavarı vardır. Bunlardan bir tanesi de Rokurokubi (uzun boyunlu kadın). İsminden de anlaşıldığı gibi boynunu uzatabilen bir Yokai Canavarı. Filmlerde de bu karakteri Zatoichi’den hatırlayacağımız Ikuko Môri canlandırıyor.

Günümüzün popüler korku filmi yönetmenlerinden Takeshi Miike de Yokai Canavarları ile büyümüş ve bu karakterlerin hayranlarından. Bu hayranlığını da 2005 yılında çektiği bir Yokai filmi olan The Great Yokai War  (Yôkai daisensô) ile gösteriyor. Şunu belirtmem gerekir ki orijinal Yokai filmleri tadından biraz uzak olmuş.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • taylan
  3 Mar 2009 08:03

  bu filmi bulabileceğimiz bir yer var mı acaba?

 • Tolga Demirtaş
  3 Mar 2009 13:11

  torrent sitelerinde bulabilirsin taylan. bunun yanısıra filmin rapidshare linkleride var.

 • Murat Tolga Şen
  9 Mar 2009 00:56

  Şu an üyeliği açık değil ama açıldığında CG sitesinden bir üyelik kapmaya bakın. Bu filmlerin neredeyse tamamı orada mevcut.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni