iyiköfüfilm

21
Kas
2011

Yes, Madam (1985)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Yes, Madam aka. Huang jia shi jie, yönetmenliğini Corey Yuen’in yaptığı, başrollerinde Michelle Yeoh ve Cynthia Rothrock’un oynadığı 1985 yapımı bir Hong Kong aksiyon filmi. Film Yeoh’un ilk büyük rolü, Rothrock’un ise ilk dövüş sanatları filmi. Filmde ayrıca Dick Wei, Tsui Hark ve filmin yapımcısı Sammo Hung da yer alıyor. Ayrıca film, In the Line of Duty serisinin ilk filmi. Hong Kong’lu film stüdyosu D&B Films’in yapımcılığını yaptığı film serisi kadınlar üzerine kurgulanmış 7 tane dövüş filminden oluşuyor. 1985 ve 1991 yılları arasında yapılan filmlerin ilki Yes, Madam, daha sonra ise sırasıyla Royal Warriors (1986), In the Line of Duty III (1988), In the Line of Duty IV (1989), Middle Man (1990), Forbidden Arsenal (1991) ve Sea Wolves (1991) geliyor.

Filmin konusu oldukça basit, fakat bunun yanında aksiyon sahneleri de bir o kadar başarılı. Filmin başrol oyuncularından Michelle Yeoh ya da bilinen diğer adıyla Michelle Khan aslında tahmin edilenin aksine bir dövüş ustası değil, bir dansçı. Dövüş sanatlarını sonradan öğrenen oyuncu, filmlerindeki dövüş sahnelerindeki başarısını dansçılık kabiliyetlerine borçlu. Jackie Chan ve Jet Li’nin filmlerinin de içinde olduğu 20 kadar filmde oynayan güzel oyuncu, özellikle 2000 yapımı Crouching Tiger Hidden Dragon ve 2005 yapımı Memories of a Geisha filmleriyle kariyerinin zirvesine ulaştı.

Filmin bir diğer oyuncusu Amerikalı Cynthia Rothrock ise Michelle Khan’ın aksine profesyonel bir dövüş sanatları ustası. 5 ayrı dövüş sanatları kategorisinde kara kuşak sahibi olan Cynthia Rothrock, karate ve kick boks şampiyonluklarına da sahip. Filmde her iki oyuncu da yeteneklerini bolca sergiliyorlar ve oldukça başarılılar. Bir reklam sırasında Jackie Chan tarafından keşfedilen Michelle Yeoh ve Sammo Hung’un ilkolarak dikkatini çeken Cynthia Rothrock’un birbirleriyle uyumu da çok başarılı.

Kadınların başrolde olduğu dövüş filmlerinin birçoğunun aksine bu filmde kadınları kurtarmak için filmin sonunda güçlü, cesur bir erkeğe ihtiyaç duyulmuyor. İki kadın karakter de işlerini oldukça iyi yapıyorlar.

Filmin genelinde koreografilerin çok iyi olduğunu söylemek mümkün. Özellikle son dövüş sahnesi oldukça başarılı. Dövüş sanatları filmlerini sevenler için eğlenceli ve izlemesi keyifli olan bu düşük bütçeli film, özellikle bizlere Michelle Yeon ve Cynthia Rothrock’u tanıtması açısından izlemeye değer.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • hakan
  30 Eki 2012 22:02

  arkadaşim ben bu filimin serisini ariyorum nete baktim sitenizde resmileri var ama izlemek için hiçbişe yok bu konuda yardiminizi bekliyorum şimdiden tşkl

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni