iyiköfüfilm

23
Oca
2012

Women in Cages (1971)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Woman in Cages, yönetmenliği Gerardo de Leon’a ait 1971 yapımı exploitation türünün bir alt türü olan bir woman in prison filmi. Yapımcılığı Roger Corman’a ait olan filmin, oyuncu kadrosunda ise Jennifer Gan, Judith M.Brown, Roberta Collins ve Pam Grier yer alıyor.

Jeff (Jennifer Gan), azılı bir suçlu olan erkek arkadaşı Rudy’e (Charlie Davao) ait olan eroini taşırken polis tarafından yakalanır ve hapse yollanır. Erkek arkadaşı konu hakkında konuşmamasını ve ağzını kapalı tutmasını, elinden gelenin en iyisini yapıp onu hapisten çıkaracağını söyler. Fakat Rudy’nin başka planları vardır. Jeff ise hapishaneye gittiğinde oldukça zorba tavırları olan başgardiyan Alabama (Pam Grier) ve “the playpen” (oyun odası) olarak adlandırılan sadistik bir işkence odasıyla karşılaşır.

Filipinler ve Amerika ortak yapımı olan film, bir B-film devi Roger Corman’a ait New World Pictures tarafından çekildi. 1970 yılında Roger Corman tarafından kurulan bu film şirketi, 1983 yılında Corman tarafından satılıyor.  Corman’a ait olduğu dönemde exploitation türünde birçok filme imza atan şirket, dönemin düşük bütçeli filmlerinin distribütörlüğünü yapıyor.

Woman in Cages, içinde her şeyden biraz barındıran bir film. Çıplaklık bolca ve sebepsiz yere kullanılmış, şiddet ise oldukça kaba ve sömürücü. Her ne kadar senaryo çok komplike olmasa da ve bazı performanslar oldukça vasat da olsa film beklentileri karşılayabilecek türden. Filmin oyuncu kadrosu yine 1971 yapımı bir New World Pictures filmi olan Big Doll House’dan birçok oyuncuyu barındırıyor. Fakat bir önceki film Big Doll House’da oyuncuların daha iyi iş çıkardığını söylemek mümkün.  İki filmde de yer alan lezbiyen gardiyan rolündeki Pam Grier ve Roberta Collins’ın oyunculukları vasat. Fakat filmde gardiyanın kurbanlarından birini oynayan Filipinli oyuncu Sofia Moran, her ne kadar filmin ana karakterlerinden biri olarak gösterilmese de başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Woman in Cages, yönetmen Quentin Tarantino’nun ise en sevdiği filmlerden biri. Hatta filmin yönetmeni Gerry de Leon’un da büyük bir hayranı olduğunu belirtiyor kendisi. Yönetmenliği Robert Rodriguez’e ait, yapımcılığını da Quentin Tarantino ile beraber yaptığı 2007 yapımı Planet Terror filminde ise Woman in Cages’e olan beğenilerini görmek mümkün. Filmin bir sahnesinde TV’de Woman in Cages’i görüyoruz.

Film için woman in prison alt türünün en iyi örneği olduğunu söylemeyiz. Belki de en büyük problem biraz daha enerjik bir dokunuşa ihtiyacı olması. Yine de 70’lerin istismar filmlerinden, özellikle exploitation türünün alt türü olan woman in prison filmlerinden hoşlanan İyi”Kötü Film” severlerin beğenecekleri bir film Woman in Cages.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni