iyiköfüfilm

9
Tem
2011

Who Can Kill A Child? (1976)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

Who Can Kill A Child? 2007 yılından sonra piyasaya DVD’sinin çıkmasıyla keşfedilen kült mertebesine erişmiş bir İspanyol korku filmi.

Narciso Ibanez Serrador’un yönetmenliğini yaptığı film İngiliz bir çiftin tatillerini geçirmek için gittikleri bir adada başlarından geçen dehşet verici olayları işliyor. “Who Can Kill A Child?” savaşın çocuklar üzerindeki etkisini gösteren belgesel tarzı görüntülerle başlıyor. Tatil için İspanyanın turistik bir kasabasını tercih eden çift aşırı kalabalıktan sıkılır. Bu sırada kasabanın plajına bir kadın cesedi vurur. Nereden geldiği belli olmayan bu cesedin ilk başlarda boğulmuş bir kadına ait olduğu sanılır. Fakat daha sonra ceset üzerinde bazı yaraların olduğu fark edilir. Sessiz bir tatil yapmak isteyen çiftimiz Almazora adındaki adaya gitmek için bir tekne kiralar. Adaya yaklaştıklarında onları son derece sevimli ada çocukları karşılar. Çiftimiz adada dolaşmaya başladıkça etrafta kimsenin olmadığını görür. İlk başlarda bunu adanın huzur verici dinginliğine bağlayan çiftimiz daha sonra adada tek gördüklerinin çocuklar olduğunu fark eder.

Film benim son zamanlarda izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri oldu. Özellikle filmin müzikleri oldukça rahatsız edici ve adanın o tedirgin edici atmosferiyle oldukça uyumlu. “Who Can Kill A Child?” çok fazla şiddet sahnesi içermemesine karşın izleyiciyi tatmin ediyor. Özellikle başrollerde izlediğimiz ve bir çifti canlandıran Lewis Fainder ve Prunella Ransome oldukça başarılı oyunculuklar sergilemişler. Yaşadıkları tüm gerilimi izleyiciye sonuna kadar hissettiriyorlar.

Filmin orijinal adı “Quién puede matar a un niño?” ve bunun dışında Who Could Harm A Child?, Could You Kill A Child?, Trapped, Island of the Damned, Island of the Dead, Scream, ve Death is Child’s Play gibi bir çok uluslar arası isme de sahip.

Yönetmen Narciso Ibanez Serrador ayrıca bir diğer kült İspanyol korku filmi La Residencia (1969)’nın da yönetmeni. Filmin senaryosuna baktığımızda bize Stephan King’in “Children of the Corn” hikayesine benzerlik göstermekte. Hatta belki Stephan King’in bu filmden etkilendiği bile düşünülebilir. Hatta bazı çevrelerin John Wyndham’ın 1957’de filme uyarlanan Village of the Damned’in hikayesine de benzetiyor filmi. Fakat şunu unutmamak gerekir ki çocuklarla ilgili ürkütücü, rahatsız edici o kadar çok film, hikaye vb. var ki hepsini birbiriyle ilişkilendirmek pek doğru olmayabilir.  “Who Can Kill A Child?” bu tarz filmleriiçinde benim izlediklerimden en başarılısı.

Filmi izledikten sonra insanın kafasını kurcalayan, rahatsız edici bir soruyla baş başa kalıyorsunuz. “Masumiyetine inandığımız çocuklar, gerçekten bu kadar vahşileşebilir mi?”

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Tuğba
  9 Tem 2011 22:00

  Hem bu film hem de La Residencia’da gerilimin tırmandırılması çok başarılı. Hatta Who Can Kill A Child?’ın başında biraz sıkılır gibi olmama rağmen film bittiğinde neye uğradığımı şaşırdığımı hatırlıyorum.
  La Residencia da Hitchcock göndermesiyle mükemmel bir film. Bu sayfalarda görmek isteriz.

 • yejades
  11 Tem 2011 02:35

  geçende the childiren ‘ın eski ve yeni versiyonlarını izledim… bunu da izlersem sanırım çocuklardan nefret edecem 😀

  “Masumiyetine inandığımız çocuklar, gerçekten bu kadar vahşileşebilir mi?”

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni