iyiköfüfilm

26
Ağu
2009

White Zombie (1932)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

white zombie Bela Lugosi -1024

White Zombie 1932 yılında Edward Halperin ve Victor Halperin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ise Victor Halperin’in yaptığı bir Amerikan korku filmi. Filmin en önemli özelliği yapılmış ilk zombie filmi olması.

Filmin konusu kısaca şöyle; Madeleine (Madge Bellamy) ve Neil (John Harron) evlenmek üzere olan genç bir çifttir. Bir yolculuk sırasında tanıştıkları Charles Beaumont (Robert Frazer) çifti düğünlerini Haiti’deki çiftliğinde yapmaları için ikna eder. Fakat Bay Beaumont’un asıl amacı oldukça farklıdır, çünkü Madeleine’e aşık olmuştur ve evlilikten caydırabileceği fikri aklını meşgul etmektedir. Fakat süre çok kısa olduğu için çözümün yaşadığı bölgede bulunan büyücü Murder Legendre (Bela Lugosi) de olduğunu düşünür. Legendre kendisine Madeleine’e içirmesi için bir hap verir ve bu hap kızı bir zombieye dönüştürecektir. Düğünün hemen sonrasında kız ölür. Neil ise bu işin peşine düşer ve sonunda kazanan aşk olur.

Film günümüz zombie filmlerinden bazı farklılıklar içeriyor. Örneğin filmdeki zombiler Legendre’nin kurallarına uyan, çok da kötü olmayan varlıklar.

Filmi en izlemeye değer kılan unsurların başında kuşkusuz Bela Lugosi yer alıyor. Lugosi 1931 yapımı Dracula’dan bir yıl sonra oynadığı filmde oldukça başarılı. Murder Legendre rolü ile harika bir performans sergilemiş, belki de en iyi performansı. Kuşkusuz filmin esas yıldızı.

White Zombie için sadece bir zombie filmi demek doğru olmaz herhalde. Film ekspresyonizmle korkunun içiçe geçtiği, ayrıca içinde romansı da barındıran bir film. Film düşük bütçesine rağmen ürkütücü olmayı başarmış, bunda filmin müziğinin etkisi de büyük.

Filmde bazı tanıdık dekorlar görmek mümkün. Çünkü çoğunluğu The Hunchback of Notre Dame (1923), King of Kings (1927), Frankenstein (1931) ve Dracula (1931) dan alınmış.

film günümüzde bir çok sebepten dolayı kült mertebesine erişmiş. Bunlardan en önemlisi yazının başında da belirttiğim gibi ilk zombie filmi olması. Ayrıca film bağımsız çekilmiş bir film yani örneğin Universal Studios gibi büyük şirketler tarafından yapılmamış. Ayrıca filmin makyajı da dönemin ünlü makyaj sanatçısı Jack Pierce tarafından yapılmış. Pierce aynı zamanda Frankenstein,  The Mummy ve daha sonra çekilen The Wolf Man’in de makyajlarını yapan kişidir.

White Zombie sinemadaki yeri bakımından kuşkusuz izlenmesi gereken bir iyi”kötü film”.

white-zombie-bela-lugosi

Link: White Zombie (1932) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Bill
  29 Ağu 2009 03:59

  I have not seen this since I was a kid. I am a fan of the “bad” Lugosi and Karloff films and will get around to doing write ups a few more of them.

  I like the way the sevenload player looks but it si buffering so slow. Most video service is blocked here in China and I am always looking for unblocked sites that work well.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni