iyiköfüfilm

25
Şub
2014

Warriors Two (1978)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

warriors_two_1978Hong Kong yapımı bir dövüş sanatları filmi olan Warriors Two’nun yönetmeni Sammo Hung, aynı zamanda filmin oyuncularından birisi. Hung dışında filmin başrollerinde Bryan Leung, Casanova Wong ve Fung Hak-on yer alıyor. Filmin yönetmeni Sammo Hung, Hong Kong aksiyon sinemasının ve dövüş sanatları filmlerinin bilinen bir ismi. Aktör ve yönetmenliğin yanı sıra film yapımcısı ve bir dövüş sanatçısı. Aynı zamanda Jackie Chan, King Hu ve John Woo gibi isimlerin de dövüş koreograflığını yapmış. Hung ayrıca 1980’li yıllardaki Hong Kong Yeni Dalga hareketine öncülük eden önemli figürlerden birisi.

Filmin başrol oyuncularından Bryan Leung, 1826-1901 yılları arasında yaşamış Wing Chun tarzı kung fu dövüşünün öncülerinden olan Leung Jan karakterini canlandırıyor. Leung Jan yada bilinen diğer ismiyle Leung Tsan, Wing Chun ustasıdır ve aynı zamanda doktordur. Eski öğrencisi Fei Chun (Sammo Hung) tarafından Hua’ya (Casanova Wong) kung fu öğretmesi için isteksizce de olsa ikna edilir. Hua’nın yardıma ihtiyacı vardır çünkü Mo isimli bir adamla onun adamları arasında yaptığı bir konuşmaya kulak misafiri olur ve bu konuşmada bir cinayetten bahsedilmektedir. Hua ise büyük bir hata yaparak duyduklarını anlatmasıyla hayatı tehlikeye girer.

Warriors Two, oldukça başarılı bir dövüş filmi. Bir dövüş filminde olması gereken tüm unsurları barındırıyor. İyi bir hikaye, kötü adamlar, masum ve intikam ateşiyle tutuşan iyi bir genç, başarılı kung fu koreografisi ve tam dozunda kullanılan mizah. 

Filmin başrol oyuncularından Casanova Wong, Koreli bir tekvando ustası. “The Human Tornado” ismiyle bilinen Wong, birçok dövüş filminde yer almasına karşın bunlar içinde en bilineni ve akılda kalanı Hua karakterini canlandırdığı Warriors Two filmi. Filmin bir diğer başrol oyuncularından Bryan Leung ise birçok Hong Kong aksiyon filminde yer almasına ve tanınan bir isim olmasına rağmen hiç dövüş eğitimi almamış. Filmlerinde yönetmenin gösterdiği hareketleri taklit ederek rolünü yapmış.

Filmin ilk yarısı ana konunun etrafından ayrılmadan standart bir seviyede ilerlerken, kung fu eğitiminin başlamasıyla heyecanlı bir hale geliyor. Özellikle son 20 dakikada intikam duygusuyla yanıp tutuşan Hua’nın öğrendiklerini uygulamaya koyduğu sahneler çok başarılı. Bol aksiyonlu sahneler zaman zaman komedi unsurları ile de süslenmiş.

Başarılı oyunculuk, aksiyonu bol dövüş sahneleri ve hikayesiyle Warriors Two, unutulmaz dövüş filmlerinden birisi. Özellikle finaldeki dövüş sahnesiyle hafızalarda yer edecek film, türün sevenlerini hayal kırıklığına uğratmayacak, başarılı bir film. Çoğu eleştirmene göre en iyi kung fu filmleri arasında gösterilen Warriors Two, 70’li yılların tipik dövüş filmlerinden olsa da dövüş koreografisinin başarısı ve oyunculuklarla diğerlerinden ayrılıyor.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

warriors_two2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni