iyiköfüfilm

Yönetmenliğini Curtis Harrington’un yaptığı Voyage to the Prehistoric Planet, 1965 yapımı bir bilim-kurgu filmi. 1962 yılında yönetmen Pavel Klushantsev tarafından çekilen Sovyet filmi Planeta Burg’un (Planet of the Storms) Amerika pazarı için bir nev-i editlenmiş hali. Yönetmen Curtis Harrington, filme Amerikalı aktörleri ve bazı ekstra sahneleri ilave ederek Amerika pazarına sunmuş. Hatta filmde oynayan bazı Sovyet oyuncuların isimleri de değiştirilmiş. Örneğin asıl adı Gennadi Vernov olan oyuncunun ismi Robert Chantal, Georgi Zhzhyonov’un ise Kurt Boden olarak tanıtımlarda yer almış. Filmin başrollerinde ise bu iki ismin yanı sıra Basil Rathbone ve Faith Domergue de yer alıyor.

Yapımcılığı Roger Corman’a ait olan Voyage to the Prehistoric Planet, 2020 yılında geçiyor. Bir grup astronot ve yedi bacaklı robotları 200,000,000 mil yol kat ederek Venüs’e ayak basıyorlar. Prehistorik bir gezegene. Gezegeni keşfe çıkmak için birbirlerinden ayrılan ekip çeşitli canavarların ve dev bitkilerin saldırılarına hedef olmaktan kurtulamıyorlar.

Film bazıları gerçekten oldukça başarılı bir şekilde canlandırılmış prehistorik canavarlarla dolu. Filmin açılışında astronotlara saldıran vahşi, uzun kollara sahip dev bitki ise oldukça iyi bir şekilde yansıtılmış. Ayrıca yine filmin başlarında izlediğimiz uzay seyahati sırasındaki efektler de hiç fena değil ve gezegen atmosferi de inandırıcı bir şekilde yaratılmış. Filmin çekildiği zamanı da göz önüne aldığımızda özellikle robotun tasarımı çok başarılı.

Film yukarıda da bahsettiğim gibi orijinali Rus yapımı olan bir filmin modifiye edilmiş hali. Hatta orijinal filmin 3 yıl arayla 2 tane versiyonu yapılmış. Voyage to the Prehistoric planet ise bu 2 filmden ilki. Yapımcı Roger Corman 1965 yılında Rus filmin haklarını satın alınca Amerika pazarı için bazı eklemeler yaparak, tekrar piyasaya sürüyor. 3 yıl sonra yani 1968 yılında ise ilk filmdeki eklemeleri çıkarıp yeni eklemeler yaparak Voyage to the Planet of Prehistoric Women ismiyle yayınlıyor. Filme her ne kadar eklemeler yapılsa ve bazı oyuncular ilave olsa da Roger Corman senaryoya, müziklere, görüntülere ve diyaloglara hiç dokunmayarak doğru bir karar vermiş.

Voyage to the Prehistoric Planet düşük bütçesine rağmen zekice kotarılmış görsel efektleri, atmosferi ve yaratıcı teknolojik fikirleriyle izlemesi oldukça keyifli bir bilim-kurgu filmi.   Ayrıca bu tür hibrit editlenmiş filmlerden hoşlanıyorsanız, örneğin Godfrey Ho’nun Ninja filmleri gibi, bu film tam size göre. Filmi, ön araştırma yapmadan izlediğinizde ise (bu yazıyı okumamış olsaydınız) bu yazdıklarımın belki farkına bile varmayacaktınız. Bu açıdan da iyi bir kötü film Voyage to the Prehistoric Planet.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni