iyiköfüfilm

7
Mar
2011

Üç Süper Kısa Film Birden!

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 4 Yorum Var

Kısa filmleri seviyorum. Özellikle Tromadance ve Fantasia’daki başarılı bulduğum birkaç kısa filmden sonra daha da ilgilenmeye ve araştırmaya başladım. Yanlış olmasın ama bundan 2-3 sene kadar önce Bagman – Profession: Murder ya da orijinal adıyla Le Bagman – Profession: Meurtrier adında Kanada’da çekilmiş, Fransızca bir kısa film izlemiş ve hastası olmuştum. Fakat film ve konusu tek başına bir yazı olmak için çok kısaydı, ben de ileride bunun gibi en az iki filme daha rastlarsam toptan yazılarını yazarım demiştim. Bir sene kadar önce izlediğim The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon adlı kısa film de çok hoşuma gitmişti, bunları yazıya dökmek için yanlarına bir film daha olsa şahane olur diye kafamda bekleyen yazılar kısmına ayırmıştım. Birkaç akşam önce İspanyol yapımı Brutal Relax adındaki filmi izleyince muhteşem üçlü tamamlanmış oldu. Filmlerin üçü de absürd filmler fakat bu filmleri eğlenceli kılan da zaten bu. Alfabetik olarak girişiyorum.


Bagman – Profession: Murder: Candyman’i hatırladınız mı? Hani ayna karşısında beş kere ismini zikredince gelen esmer güzeli, eli kancalı, bağrı arılı delikanlı. Bagman de onun gibi bir katil. Gelmesi için aynaya lüzum yok, ismini üç kere söylemeniz yeterli. Hemen gelip ortamdaki herkesi öldürüyor. Film de zaten bundan ibaret. 2004 yapımı olan Bagman Kanada’nın Québec ilçesinde çekildiğinden kelli filmin dili Fransızca. Fakat İngilizce (ve hatta şimdi kontrol ettim, Türkçe) altyazısı da mevcut. Gönül rahatlığı ile yasal yollardan temin edip izleyebilirsiniz dedikten sonra filmden biraz daha bahsedeyim. Yaklaşık 2000 Kanada dolarına yani yaklaşık 3250 Türk Lirası’na bitirilmiş olan Bagman 19 dakikalık bir gore-komedi örneği. Gore dediysem çok ciddi şeyler, çok güzel efektler beklemeyin. Örnek vermek gerekirse, bacağı kopmuş bir adamın aslında bacağını beline doğru büküp bağladığı bariz bir şekilde belli oluyor. Veya ezilen, kopan kafaların aslında manken kafası olduğu. Fakat bunlar filmden zevk almamak için değil, aksine zevk almak için sebep. Film, aşırı derecede amatör olmasına rağmen izleyiciyi öylesine çılgınca eğlendiriyor ki defalarca izlemeniz mümkün. Bunun yanı sıra kıça giren şemsiyenin açılmaması tezini çürüten bir yapıya sahip. 20 dakikalık filmde 30’a yakın kişinin ölmesi de ayrı bir anekdot.

Brutal Relax : İspanyol yapımı Brutal Relax, buradaki diğer iki filmden farklı olarak görsel efekte daha çok sırtını yaslayan bir kısa film. Bagman de öyleydi fakat Brutal Relax için Bagman’in parayla çekilmiş versiyonu da diyebiliriz. Brutal Relax’te de kan gövdeyi götürüyor ama sık sık “aboov, onu nasıl yapmışlar la” diyerek filmi geri almanız çok olası. Çünkü filmdeki efektler hiç sırıtmıyor, bazı geçişler ise gayet şahane. Filmin konusuna gelirsek, afişte gördüğünüz pala bıyıklı, pehlivan kılıklı Olivares sinir hastası bir tip. Filmin başlarında Gardrop Fuat veya Çift Dikiş Sabri gibi karakterleri andırsa da sonradan hakikatten manyağın önde gideni olduğunu anlıyorsunuz. Tedavisi biten Olivares, psikologunun önerisi üzerine tatil yapmak için sinirlenmeyeceği, sakin bir plaja gider. Kendini çamura gömer ve walkman dinlemeye başlar. Bu sırada denizden zombiler çıkar ve plajdaki herkesi yerler. Aynı anda Olivares’in walkmaninin pili biter ve etrafındaki gürültü onu çok sinirlendirir. Olivares kalkar ve zombilere tekme tokat dalar. Film bundan ibaret. Ama çok eğlenceli bir film.

 

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Ineffective Weapon : Adı kendisinden olan 2008 yapımı bu kısa film “Bazı cinayetler saniyeler sürer, bazıları dakikalar sürer. Bazı cinayetler saatler sürer. Bu cinayet yıllar sürüyor.” diye açılıyor. Tamamen fragman tadında, 22 günde çekilen film Rue Morgue dergisi tarafından 2008 yılının en iyi kısası seçilmiş. Aynı zamanda San Fransisco Fantastik Filmler Festivali’nde de En İyi Kısa Film ödülünü almış. İsmini yazmaya üşendiğim filmde, Jack Cucchiaio adında bir polisin peşine takılan katili izliyoruz. Katilin silahı ise bir kaşıktır. Bildiğiniz yemek kaşığı. Filme ismini veren katik, yıllar boyunca olmadık zamanlarda ve yerlerde Jack’in karşısına çıkıp bu kaşıkla döver. Jack’e ise kimse inanmaz. Birçok filme gönderme yapan film, kan bazında ele alınırsa yazıdaki diğer iki filmle kıyaslayınca daha sönük kalıyor. Tabii bu verdiği eğlenceyle karşılaştırınca önemli bir detay değil. Tahmin edilebilir bir film olmasına ve sürekli aynı çizgide ilerleyerek kendini tekrar etmesine rağmen The Horribly Slow Murderer with the Extremely Ineffective Weapon, Brutal Relax ve Bagman ile beraber kesinlikle çekinmeden tavsiye edebileceğim bir film.

Bu tarz kısa filmlerle ilgilenenlere yazının başında da bahsettiğim Tromadance festivalinde yayınlanmış filmleri tavsiye ederim. Festivaldeki kısa filmlerin toplandığı, aynı isimle yayınlanmış DVD’sini, bu üç filmi de olduğu gibi  internette bulabilirsiniz.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • postifestionas
  8 Mar 2011 02:31

  brutal relax i seyredebildim ,efektleri cok iyi yapmislar,bu tarzda baska seyredebilecegimiz baska filmler varmi ?

 • Tolga D.
  9 Mar 2011 11:49

  sitede yazdığımız snip adlı kısa filmi önerebilirim.

 • postifestionas
  10 Mar 2011 02:07

  sagolasin

 • Can Evrenol
  11 Eyl 2011 12:04

  Snip’in bunlarla alakası yok abi. Snip ciddi film… Bunlar güldürü sadece

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni