iyiköfüfilm

13
Şub
2009

“Twin Peaks”(1990)

Bilimkurgu Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

twin-copy“Şaheser” benzetmesi bir sanatçının en iyi işini tanımlamak için kullanılır. O. Welles’in Citizen Kane’i,  Cappola’nın The Gatfather’ı için bu tanımlamayı kullanabiliriz. Twin Peaks için de Lynch ve Frost’un bir şaheseri diyebiliriz.

Dizi ülkemizde 90’lı yıllarda Star1 kanalında gösterilmişti. Malum Tv kanalında o dönem çok sağlam Tv dizileri oynuyordu ki bunların başında “The Hitchhiker”(1983) ve “Freddy’s Nightmare”(1988) gelir.

Twin Peaks’e dönecek olursak iki sezonluk bir dizi. Evet! Günümüz dizileri gibi 9-10 sezon sürmüyor hatta 9 aylık aralar da vermiyor. Bu kadar kısa sürmesine rağmen dizi Frost ve Lynch ‘in tuhaf karakterleri ve korkutucu atmosferi ile adeta başka bir dünya yaratmış. Korku, komedi vs. gibi duygular Twin Peaks’i izleyerek tecrübe edeceklerinizin yanında hiç kalıyor.Dizi genç ve popüler Laura Palmer (Sheryl Lee) adında genç bir kızın cesedinin  Twin Peaks denilen gizemli ve küçük bir kasabada ölü bulunmasıyla başlar. Ve bu iş için FBI ajanı Dale Cooper (Kyle Maclachlan) görevlendirilir. Dale Cooper araştırma için kasabaya gelir ve esrarengiz olaylar başlar. Cooper olaylara bir anlam veremez ama bildiği bir şey vardır kötülüğün Twin Peaks ve Ormanda gizlendiği. Dizide herkesin bir sırrı ve birbirleriyle problemleri vardır. Lynch  dizideki problemleri  karmaşık   ve bir o kadarda çabuk çözerek seyircinin diziden uzaklaşmamasını sağlıyor. Ayrıca kırmızı oda ile yarattığı gerçeküstü atmosferle de seyirciyi adeta başka bir boyuta taşıyor.

twin3

Twin Peaks’i iki ayrı bölüm olarak incelemek mümkün. İlk bölümü: Laura Palmer cinayeti ve kendi aile içi sırlarını ele alıyor. İkinci bölüm ise Kasaba ve Ormandaki gizem üzerine kurulu.
Lynch bu küçük kasabadan inanılmaz bir karanlık atmosfer yaratmış. Dizinin açılışındaki şelale,  ormanlar normal bir insan için huzur verici olabilir ama diziyi izledikten sonra Twin Peaks’le ilgili her şey diziyi bilen biri için bile fazla anormal gelmeye başlıyor.

Bunun dışında dizinin müziklerini Angelo Badalamenti yapmış. Dizideki müziklerin de diziye ayrı bir hava kattığını belirtmeden geçemeyeceğim. Özellikle dizinin hemen başında çalan intro parça müthiş. Twin Peaks cult bir klasik çok fazla uzun sürmedi ama gerçekten çok farklıydı.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni