iyiköfüfilm

24
Haz
2009

Türk Rambo ve Bruce Lee Klonları

Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı. 4 Yorum Var

korkusuz-rampage

80’li yıllarla birlikte Yeşilçam’ın içi iyice boşalmış piyasa Arabesk şarkıcıların eline geçmeye başlamıştı. Seks furyası filmleri bile artık iş yapmamaya başlıyordu. Televizyonun da evlere iyice yerleşmesi ve video furyasıyla birlikte Yeşilçam son çırpınışlarıyla dönemin arabesk şarkıcılarına sarılıyordu.

Televizyonu artık evlerimizden, odalarımızdan, kısaca ve en geniş anlamıyla söylersem mahremiyetimizden ayıramayacağımız kesindi. Türkiye gibi çoğunlukla Amerikan televizyonu için yapılmış filmleri seyretmek durumunda olan ülkeler için bu filmler genellikle bir tele-realizm içermektedir. Yani belli sorunlara yönelik konuları işlemektedir. Bu filmlerin olay örgüleri, karakterleri ve temalarının dayandığı ortak referansları gündelik olaylar sağlamaktadır. Bu ortak referanslar öylesine etkili olmaktadır ki, Türkiye’de Dallas adıyla lokanta bile açılmaktadır. Ömer Kavur’un Yusuf ile Kaan (1979) adlı filmindeki sokak çocuklarından birinin adı da bir ABD dizisindeki “kötü adam”ın adıdır: Falconetti.

70’li yıllarda Yeşilçam’ın en çok etkilendiği ülkelerin başında İtalyan sineması gelirken 80’li yılların Video furyasıyla birlikte evlerimize giren Rambo, Rocky, ve Bruce Lee ağırlıklı aksiyon ve dövüş filmleri Yeşilçam’da karşılığını bulmakta gecikmiyordu.

turkish-rambo

Türk sinemasının Jet Rejisör lakaplı yönetmeni Çetin İnanç’ın bu furya ile ilgili Pınar Öğünç’ün hazırlamış olduğu Jet Rejisör adlı kitaptan şöyle diyor: ” Bu ara da “Rocky” diye bir boks filmi çok meşhurdu; bildiğimiz Rocky. Türkiye vücut şampiyonu, dünya altıncısı olan Serdar diye bir çocukla tanışmıştım. İzmir’de bizim yazıhanenin yanında bir spor salonu vardı. Gerçekten güzel vücutlu, güzel yüzlü bir çocuktu Serdar. Öyle girip çıkarken görmüştüm, onun da kanına girdim. Kendi de hevesliydi, “Kara Şimşek” diye bir film yaptık onunla. Birde İtalyan bir çocuk bulduk İstanbul’dan, karşısına rakip olarak koyduk. O da tekvandocuydu, filmlerde oynamak istiyordu. Aslında ticaret işleriyle uğraşıyormuş, bir gün stüdyoda karşılaştık. Dediler “bu filmlerde oynamak istiyor”, bize de öyle bir adam lazımdı. Hem yabancı bir yüz, yabancı bir isim iyi olacaktı. Bir de onun yanında çok güzel siyahi bir kız vardı, onu da şarkıcı olarak soktuk filme. Aslında bu İtalyan çocuğun sevgilisi, beraber gidip geliyorlardı. biri tekvandocu, biri karateci, ama Rocky gibi olsun diye boks filmi yaptık biz. O sıra okullar açıktı, çocuk oyuncu bulamadık. Serdar’ın kardeşini de benim oğlan oynamıştı.

1986’da Focaya gidip bir zaman orada kaldık. Foça’dan dört film çıktı. Bir tanesi yine Serdar’la çektiğimiz “Asi Kabadayı”. Bunda da ilhamımız “Rambo”ydu. Zar zor Serdar’ı bizim Stallone yaptık. Filiz Taçbaş oynamıştı Serdar’la birlikte “Korkusuz” bir de galiba “İntikamcı” diye iki filmimiz daha var Serdar’la. Hepsi küçük bir kasabada geçiyor Foça’dayız ya değerlendirdik işte.

turkish-rocky-rambo

Son filmim “Ölüm Vuruşu”. Bunda da daha önceden filmleri olan karateci bir çocukla çalışmıştık. Nihat’ın (Yiğit) karşısına afili bir rakip koymak lazımdı. İtalya’dan gelen o tekvandocu çocuğu çağırdık yine. Yine Angela’yla bir İtalyan arkadaşları daha geldi, durup dururken enternasyonal bir film oldu. Bir tercümanlar oluyordu sette, Türkçe laflara göre İtalyanca ağızlarını oynattırıyorduk, zaten sonradan dublaj da olduğu için mesele olmuyordu. Ben son filmim olduğunu bilmeden çektim, meğer “Ölüm Vuruşu” Yeşilçam hayatımın sonu olacakmış.”

Bunun yanında Yeşilçam emektarlarından Sönmez Yıkılmazın oynadığı iki Rambo klonu filmi burada bahsetmeden geçemeyeceğim. Filmlerden ilki 1986 yapımı “Ramo / Türk Rambosu” diğer film ise 1987 yapımı “Silaha Yeminliydim” filmleridir.

Yukarıda belirttiğim gibi Yeşilçam’ın bu son çırpınışları günümüz B-Film severler için koleksiyonluk cevherler olarak karşımıza çıkıyor. Hatta “Korkusuz” bir Amerikan (Darkmaze) şirketi tarafından DVD ve İngilizce dublajlı olarak piyasaya sürüldü. Umarım bizde bir gün bu cevherlere gereken değeri verir ve bu filmleri tozlu raflardan çıkartıp hakettiği değeri veririz.

turkish-bruce-leecetininancÇetin İnanç

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Hakan
  26 Haz 2009 16:35

  Bu filmlere ulaşmak gerçekten çok zor. Rambo olarak Cüneyt Arkın’ın da “Vahşi Kan” diye bir filmi vardı. Seyrederken çok eğlenmiştim. Bir sahnede oyuncu konuşacağı sahneyi bir türlü anlayamamış, etrafa şaşkın şaşkın bakarak onay beklemişti.

 • tolga demirtaş
  27 Haz 2009 08:12

  haklısın Hakan. filmlere ulaşmak için oldukça çaba sarfettiğimi söyleyebilirim.

 • Fatih ÖZTÜRK
  6 Kas 2010 03:45

  elime yeni, bir koliye yakın vhs geçti bayya heyecanlandık en yakın zamanda ayıklama ve ripleme işlemlerine başlayacağım.

 • bora
  23 Nis 2011 11:08

  rampage serdar bu siteyle tanışmama vesile oldu
  tolga bey emeğinize sağlık
  filimde beni kopartan olay serdar adama tam vuracakken filiz taçbaş ın bir anda cennetten bağlanıp”artık huzur içinde yatabilirim ” demesiydi

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni