iyiköfüfilm

11
May
2011

Tucker & Dale vs. Evil

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

1960’lı yıllarda gore filmlerin babası Herschell Gordon Lewis tarafından çekilen 2000 Maniacs filmi ile başlayan redneck/hillbilly alt türündeki korku filmlerinin izinden gitmesine rağmen hiçbirine benzemeyen Tucker & Dale vs. Evil son zamanlarda izlediğim en eğlenceli filmlerden biri. Öncelikle redneck diye sınıflandırılan insanlara göz atalım. Bu tarz insanlar güneylidir, cahildir, kabadır ve vahşidir. Yabancıları sevmezler, zencileri sevmezler. Ku Klux Klan’ı destekleyenleri dahi vardır. Ten renginden dolayı ırkçı bir militarizasyon oluşturmuş bu insanların pek mantıklı ve dost canlısı olduğunu söylemek zor. Amerikan İç Savaşı’nı da ağır bir şekilde kaybetmeleri bu toplumu yabancılara karşı iyice düşman haline getirmiş.  Tabii bu insanları sınıflandırmak için tüm güneylilere Redneck yaftasının yapıştırılması da değişik bir ironi oluyor. Filmlerde ise Redneck’ler genelde tatil yapan yani oralı olmayan insanlara musallat olan karakterlerdir. Kendi içlerinde gayet iyi geçindiklerini görmek mümkündür. Yabancı bir bölgede yerli psikopatlarla karşılaşma temalı filmler özellikle Amerika’da ilgi görmüştür (hatta hala görmektedir) çünkü gerçek hayatta da ürkütücü tiplerdir.

Tucker & Dale vs. Evil’a geldiğimizde, filme adını veren Tucker ve Dale isimli kankalar da bu Redneck denen insanlardan. Fakat öyle sempatik ve öyle şirinler ki başta çok tuhaf geliyor. Galiba Beverly Hillbillies’ten beri Redneck’leri sevimlileştirilmiş halde görmemiştim. Film ne yaptığını biliyor, filme hakim olan kanlı durum komedisi aslında insanların önyargılarına dair bir eleştiri temeline oturtulmuş. Tucker ve Dale’in yaptığı iyilikler bile filmdeki “diğer taraf” olan üniversite öğrencileri tarafından ters anlaşılıyor ve kahramanlarımız otomatik olarak öğrencilerin gözünde basmakalıp Güneyli manyak konumuna yerleştiriliyor. Bol bol göndermelerle dolu olan film Texas Chainsaw Massacre’ın yeniden çevrimi gibi açılıyor ve hemen ardından bir Deliverance göndermesi yapıyor (Squeal like a pig!). Hiçbirini yakalayamasanız bile Tucker’ın orijinal Leatherface gibi “elektrikli testere dansı” yaptığı sahnede muhakkak güleceksiniz.

Film, kendilerine miras kalan orman kulübesine çeki düzen vermeye giden Tucker ile Dale adlı iki kankanın ve bir grup üniversite öğrencinin yollarının kesişmesiyle başlıyor. Karşı cinsle iletişim konusunda “Ömür Boyu Başarısızlık Ödülü” hakedecek seviyedeki Dale kızlarla konuşmaya çalışır fakat onları korkutur. Bu şekilde başlayan yanlış anlaşılmalar zinciri gece vakti gençlerin yüzdüğü yere yakın bir bölgede balık tutan ikilinin, boğulmak üzere olan kızlardan birini kurtarıp sandallarına almalarıyla iyice körüklenir. Öğrenciler arkadaşlarının kaçırıldığını zanneder fakat Tucker ve Dale, Allison adlı kızı kulübelerine götürüp ilk yardım uygularlar. Kısa sürede dost olmalarına rağmen bir türlü insan gibi davranamayıp rahat duramayan gençler ortalığı kan gölüne çevirecektir.

Dale’i Reaper adlı dizideki Sock karakterinden hatırlayabileceğiniz Tyler Labine canlandırıyor ki kendisini ta o zamandan beri Jack Black’e benzetmişimdir. Dale rolünde de kötü bir iş çıkarmamış. Fakat Tucker rolündeki Alan Tudyk -ki filmografisi sinema filmlerindeki baş ve yan rollerden ziyade diziler ve animasyon\oyun seslendirmesi üzerine kurulu- gözüme daha redneck gibi göründü. Yine de ikisi birden rolleri için gayet uygun oyuncular diye düşündüm. Allison’ı ise 30 Rock dizisindeki ‘saf sarışın’ kontejnanını dolduran Katrina Bowden oynuyor. Dizinin sadece ilk 2 sezonunu izlemiş birisi olarak hatun resmen büyümüş gibi göründü gözüme.

Son zamanlardaki Shaun of the Dead, Severance, Botched ve Doghouse tarzı filmleri sevenlere tavsiye edebileceğim Tucker & Dale vs. Evil, benim çok sevdiğim kanlı kara komedi tarzına yeni bir soluk getiren gayet başarılı bir film. Umarım aynı kalitede bir devamı da gelir çünkü filmi bir workprint bir de normal hali olmak üzere iki defa izledim, artık yetmiyor Eli Craig, anlıyor musun? Artık yetmiyor!

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder



  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni