iyiköfüfilm

25
Oca
2014

Tromeo and Juliet (1996)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

tromeo-julietRomeo ve Juliet’i beyazperdeye taşıma fikri çok da orjinal bir fikir değil. Bir çok kereler beyazperdeye uyarlanan bu klasik, 1996 yılında bu sefer de Troma tarafından farklı bir yorumla sinemaya uyarlanmıştır ve stüdyonun en popüler iç yapımlarından biri olmuştur.

Troma film şirketi 1974 yılında düşük bütçeli filmlerin yapımcılığını ve dağıtımını yapmak için kurulmuştur. Troma genellikle tür filmlerini taklit etmekle birlikte bu filmlere kendilerine has unsurlar ekleyerek (çıplaklık, mizah, karikatürize gore gibi) bu filmleri piyasaya sunmuştur.

Filmde ana hikayeden, karakterlere kadar bir çok öğeye sadık kalınmıştır. Fakat 16. yy İngilteresinden oldukça farklı bir ortamda hikaye anlatılmaktadır. Bu sebeple karakterler de bu ortama uygun olarak punk karakterlerdir. Günümüz modern Manhattan’ında geçen film anlatıcının izleyiciye Capulet ve Que ailelerini tanıtmasıyla açılıyor. Ailelerin merkezinde ise Tromeo Que ve Juliet Capulet var. Tromeo alkolik babası Monty ile sefalet içinde yaşamakta ve bir dövmecide çalışmaktadır. Juliet ise ailesine ait köşkte kötü kalpli babası Cappy, annesi Ingrid ve kuzeni Tyrone ile yaşamaktadır. Tromeo ve Juliet karşılıksız bir aşk yaşamaktadır ve Juliet ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenmektedir.

Filmin ilk taslağı Kaufman ve Troma çalışanları Andy Deemer ve Phil Rivo tarafından 1992 yılında ortaya çıkmış. Fakat çoğu Troma çalışanı ve Michael Herz tarafından olumsuz karşılandığı için fikir rafa kaldırılmış. 1995 yılında bu sefer senarist James Gunn tarafından senaryo tamamen değiştirilerek bir konsept çekimi yapılmış. Daha karanlık ve çok daha müstehcen bir şekilde kurgulanan film 1995 yılının yazında 350.000 dolarlık bir bütçeyle çekilmeye başlanmıştır. Bu bütçeyle Troma tarihinin en pahalı filmlerinden biri olmuştur.

Bir çok eleştirmen tarafından olumlu eleştiriler alan film seksi, aptalca ve sürreal olarak nitelendirilmiştir. Los Angeles ve New York’ta aylarca art-house film gösteren sinemalarda gösterilen film bir yıldan fazlaca bir süre San Francisco’da gösterilmiş. Cannes Film Festivali başta olmak üzere Fantasporto festivali, Mar del Plata film festivali ve Italian Fantafestival fibi festivallerde de gösterilen film 1997 yılında Italian Fantafestival’de en iyi film ödülünü almıştır.

Tromeo’nun yakaladığı başarının ardından Jane Austen’in Sense and Sensibility romanını Schlock and Schlockability ismiyle beyazperde taşıma fikri ortaya çıkmış fakat bu proje hayata geçirilmeden rafa kaldırılmıştır.

Tolga Demirtaş (togla@iyikotufilm.com)

tromeo-juliet2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni