iyiköfüfilm

30
May
2012

Trash Humpers (2009)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Harmony Korine yönetmenliğinde 2009 yılında patlatılan bir film Trash Humpers. Tam patlayamamış ama konu bu değil. Aslında tam bir çöp film örneği. 2010 İstanbul Film Festivali programında yer aldıktan sonra ortadan kaybolur gibi olan bu film, yönetmenin altkültür eleştirisi üzerine. Bu aralar deneysel ve minimal film yapma kaygıları devam ederken, hiç kasmadan handcam görünümüyle çekilen ve yine ürkütücü bir yapım.

Filmde; aslında son zamanlardaki “peepingtom” artışına tanıklık ettirmeye çalışmakla birlikte, onun dışında düzgün konuşma olmaksızın sadece seslerle, seslerin toplama biçimleri tartılmış bir yandan. Mubi’de karşıma tesadüfen çıkan “çöpcinsel” adlı türkçe çevrimiyle izlediğim Trash Humpers aslında yeni bir turbo burlesk! Maskeli mutantımsı insanlar, ucubemsi görünümüyle dikkat çekerken diğer yandan da sadece seslerle iletişime geçmeye çalışan bu insanların çevreyle etkileşimleri,birbirleriyle olan cinsel münasebetleri çöplük yönünden bir hayli eğlenceli. Filmde yer alan vandalizm hemen hemen filmin başından sonuna kadar devam ediyor. Oyuncular arasında filmi hem yazan hem yöneten Korine de yer alıyor ama makyajın altından seçebilmek pek mümkün değil. Filme denk geldikten sonra açıp baktığım bu “bir yerlerden tanıdık gelen” yönetmen pek yabancı değil aslında. Zamanında “Good Will Hunting” te karşımıza çıkan Korine; şu bilinen 1995 yapımı “Kids” in yazarı aynı zamanda.1997 yapımı Gummo -ki sanırım en bilinen işi bu-, Şizofren Julien’i (Julien Donkey- Boy) aynı zamanda kardeşi Avi Korine ile birlikte yazdığı komedi dram “Mister Lonely” i çeken insan.

(Süprizi bozmak istememekle birlikte) *spoiler*
Adından da anlaşılacağı üzere -trash- olay dolu, Tennessee’de yer alan Nashville’in gözetleyen insan formunda deforme olan sakinleri çöpleri rahatsız ediyor! çöp kutusuna dadanan freakimsiler sokağa zarar veriyorlar, bozuyorlar,her şeyi kırıp döküyorlar, sevişiyorlar, atlıyorlar,zıplıyorlar,böğürüyorlar. Özellikle inleme ve kahkaha sesleri hem ayrı bir tuhaf hem de çok eğlenceli. Sanırım siren sesleri çıkartmamız istenseydi o şekilde bağırmamız beklenirdi. Bütün bunlar olurken elde gezdirilen bebek ve diğer “doll” olayı gelişimi ise tam seyirlik.

Filmde yer alan sesler yüzünden soundtrack arama kaygısı duymamaya şaşmamak gerek. Ama kimdir,nedir derken “band” soundtracki beklememekte haklı çıkıyorsunuz. Chicago’da yer alan “Drag City” bir sürü indie gruplarının, sanatçıların,fotoğrafçıların ve projelerinin aynı zamanda reklamında uzmanlaşmış bir isim. film boyunca “make it..make it..” süregelen -ki bence asıl soundtracki bu- weirdomsu tekerleme dile dolanıyor.

Ama böğürmeler sırasında arka fondaki sesleri bilmek istiyorum derseniz; ***wikipedia’dan özetle
***
“Trashy Torch Song Lullaby” (1:21)
“Rumble” (0:22)
“Night Time” (1:16)
“Three Little Devils” (0:50)
“Chitshit” (0:49)
“Kitchen Strangulation” (2:07)
“You Girls Juss Suck Large Fat Penis” (5:06)
“Sweet Night” (0:51)
“Sleep My Darlin” (2:11)
***
Tuvalette doğum günü kutlamaları,düşük bütçe, kara-komedi, az kan ve bol çöp bulunduran aynı zamanda başrolünde çöp kutusu bulunduran kült film “Trash Humpers” 78 dakika boyunca tahammül edebilecek olanlar için bir hazine.

Yazan: Yağmur Özdemir


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • clea
  30 May 2012 20:19

  78 dakika boyunca bu filme dayanmış biri olarak diyebilirim ki ilgi çekmeye çalışan başarısız bir yönetmenin son derece başarısız bir çalışması. iyi kötü filmlere taparım ama maalesef bu film onların yanına yaklaşamaz. gerçek bir belgesel çekebilseydi keşke, gerçekten çöplükte yaşayan insanları.izlemesi çok daha zor ve tuhaf olacağı kesin. nacizane fikrim tabii.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni