iyiköfüfilm

28
Nis
2009

Tornado / The Last Blood (1983)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

tornado-the-last-blood1Eski İtalyan yönetmenlerinin en sevdiğim tarafı her türden filme el atmaları. (Western, Korku, Erotik, Dram, Komedi ve hatta Porno) Antonio Margheriti de diğer İtalyan meslektaşları gibi çeşitli bir filmografiye sahip. Ancak bunlar arasında Aksiyon-Savaş filmleriyle öne çıkıyor yönetmen.

80’lerin en üretken İtalyan yönetmenlerinden olan A. Margeriti, dönemin Vietnam Savaş ve Komando filmlerinin en ünlü yönetmenlerinden biri. The Last Hunter (1980), Tiger Joe (1982) ve Tornado (1983) gibi klasiklere imza atmış ve yukarıda bahsettiğim filmler aslında bir üçlemenin parçaları. Tornado belki de içlerinde en zayıf olanı diyebiliriz.

Film konusu açısından Peckinpah’ın Cross of Iron filmini anımsatsa da, yönetmenin kattığı ufak tefek yeniliklerle Cross of Iron’un rip-offu demek pek mümkün değil. Tornado biri kaptan diğeri çavuş olan iki Yeşil Bereli’nin fikir ayrılığı üzerine kurulu bir film. Vietnam Savaşı’nın son günlerinde, aklını biraz oynatmış Amerikalı Kaptan (Antonio Marsina, “Leathernecks”) Yeşil Berelileri’ni riskli bir görev için görevlendirir. Çavuş Maggio (Giancarlo Prete, “The Assisi Underground”)komutanının bu tutumundan pek hoşlanmaz. Bir arkadaşı komutanın bu riskli görevlendirmesi sonucu hayatını kaybeder. Bu otoriteden kaçmaya ve Kamboçya’ya gitmeye karar verir. Bu arada bir muhabirle (Luciano Pigozzi, “Double Target”) tanışır. Muhabir kaptanın deliliğini ortaya çıkarmaya ve Maggio’yu da kurtarmaya çalışır.

Filmdeki aksiyon sahneleri oldukça ucuz bir şekilde sahnelenmiş ve The Last Hunter’dan görüntüler içermekte. Fakat bu görüntüler filme oldukça iyi bir şekilde entegre edilmiş. Müzikler fena değil ama yine de The Last Hunter’ın seviyesine erişememiş.

Senaryosu dahi senarist Tito Carpi ve Gianfranco Couyoumdijan tarafından yazılmış ve oldukça başarılı. Oyunculuk da gayet iyi. Maggio rolündeki Prete başarılı bir performans sergilemiş. Kırılmaz ve acımasız tarafının yanı sıra izleyiciye sempatik insan yanını da çok iyi yansıtmış. Marsina da manyak Kaptan rolünde gayet iyi. Ayrıca Luciano Pigozzi’yi (aka Allan Collins) görmek hoş olsa da sergilediği performans biraz sıkıcı.

tornado-the-last-blood11

The Last Hunter’ın aksine, Margheriti bu filmde savaş karşıtı mesajına çok fazla vurgu yapmıyor. Her ne kadar savaş karşıtı bir film olsa da, bunu gerçekçi ve düz bir şekilde ele alıyor, aşırı vurgu yapmıyor. Ayrıca aksiyon sahneleri oldukça inandırıcı ve sembolik bir imajdan çok gerçekçilik ön planda tutulmuş. Grafik şiddet neredeyse yok gibi. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki filmde küfürlü sözler oldukça az kullanılmış.

Tornado her ne kadar çok orijinal bir film olmasa da oyuncularının başarılı performansları sayesinde izlenebilir bir film.

tornado-the-last-blood4

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Can Evrenol
  29 Nis 2009 02:39

  ahahah hakikaten kotu bir film anlasilan. iyikotufilm.com’a has bir uslupla, sefkatla yerden yere vurmussun iyice sen de : )

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni