iyiköfüfilm

15
Mar
2011

Tokyo zonbi (2005)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 3 Yorum Var

Sizi bilmiyorum ama sinemada manyaklık denince benim aklıma ilk gelen ülke Japonya oluyor. Uç noktalarda gezen filmler çekip aynı zamanda bunların kaliteli ürünler olmasını ise ayrı bir başarı olarak nitelendiriyorum. 2005 yapımı bir film olan Tokyo Zombie Yûsaku Hanakuma adlı bir çizerin mangasından uyarlanmış. Filmin ilk yarısına nazaran ikinci yarısının daha çok bir komedi filmine dönüşmesinden rahatsız olmaz ve DVD kapağında yazan “Japonların Shaun of the Dead’i” ibaresine kanmazsanız gayet zevk alabileceğiniz bir yapım. Aksi takdirde hayal kırıklığına uğramanız olası. Tokyo Zombie beğendiğim bir film.

Manyaklık demiştim ya, başroldeki oyuncuların ikisi de bahsettiğim manyak Japon filmlerinde oynayan türden oyuncular. En çok Ichi the Killer’daki Kakihara rolüyle bilinen ve Zatôichi, Rampo Jigoku, Survive Style 5+ gibi 70’in üzerinde filmde rol alan Tadanobu Asano filmin başrolünde. Diğer oyuncu ise benim daha çok hastası olduğum Shô Aikawa ki kendisini genellikle Dead or Alive serisi, Gozu, yakın tarihte ikincisi çıkan Zebraman ve daha birçok Takashi Miike filmi olmak üzere 100’e yakın filmde oynamış tuhaf (ve başarılı) bir aktör. Filmin yönetmeni Sakichi Satô’ya gelecek olursak, kendisi hem aktör, hem senarist, hem de oyuncu olarak takılan bir insan evladı. Kendisi daha önceden Gozu, Ichi the Killer filmleri ve animesinin senaryoları üzerinde çalışmış. Sinema için yönettiği ilk filmi ise Tokyo Zombie.

Fujio ve Mitsuo sadece ikisinin çalıştıkları yerde iş yapmayıp sürekli jiu-jitsu çalışmaktadırlar. Sho Aikawa tarafından canlandırılan Fujio, Mitsuo’nun (yani Tadanobu Asano’nun) hocasıdır fakat Mitsuo o kadar beyinsiz bir tiptir ki sürekli kendisinden çok az daha akıllı olan Fujio’yu çileden çıkarmaktadır. İkilinin çalıştığı yerin karşısındaki Kara Fuji dağı zamanla bir çöplük olmuştur. Hatta bazı insanlar ölüleri bile buraya gömmektedir. Kaçınılmaz olarak çöplerden oluşan kimyasal “bir şey” sayesinde gömülen ölüler dirilmeye başlar. Filmin ilk yarısı bir zombi istilası olarak giderken ikinci yarısında istilanın beş yıl sonrasında geçen ilginç bir zombi-dövüş, hatta zombi-güreş filmine dönüşüyor. Bundan sonrasını anlatmamam filmden alacağınız hazzı katlayacağı için konuyu yazmaya son veriyorum.

Netice itibariyle sinemadaki Japon garipliğinin zombi filmi olarak paketlenmiş hali olan Tokyo Zombie, vakit geçirmek için izleyebileceğiniz bir komedi filmi. Son derece basit çizimli ve absürd stilli mangası gayet iyi şekilde filme yansıtılmış. Filmi şimdiye kadar izlediğim bu tarz filmler arasında en çok, yine 2003 tarihli Japon mahsulü Battlefield Baseball’a benzettim. Her ne kadar havada uçuşan kafalar, zombiler ve dövüş olsa da yazıda bahsettiğim diğer absürd Japon filmleri kadar kanlı veya gerçekçi efektlere sahip değil (mesela Shô Aikawa’nın yapay kelliği bu tarz garabet filmlere alışkın olmayanlara çok itici gelebilir) ama onlar kadar eğlenceli; eğer o filmleri seviyor ve ne izleyeceğinizi bilerek başına oturursanız memnun kalmanız muhtemel.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • postifestionas
  15 Mar 2011 04:57

  bu filmi seyretmistim eglenceli bir yapim .japon sinemasinin manyakligi konusundada sana katiliyorum keza seyrettigim ucuk filmlerin cogu japonyaya ait .aslinda normal bir japon korku filminde dahi ucuk bir fikri gorebiliyorsun, ozetle severim japonlarin manyakliklarini

 • Mert Kutay
  15 Mar 2011 06:38

  hong kong sinemasında da fazlaca manyaklıklar var, eğer izlemediysen story of ricky, ebola syndrome, the untold story, red to kill ve super school overlord’u tavsiye ederim. ilk üçü kanlı filmler, sonuncusu street fighter klonu acayip bir film.

 • ifestionas
  15 Mar 2011 11:46

  bu filmleri izleyecegim .sagolasin

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni