iyiköfüfilm

8
Eyl
2010

Them! (1954)

Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

Sene 1954, New Mexico çölü. Çölde bilinmeyen bir sebepten dolayı bir çok insan ölü bulunur ya da kayıptır. Bunların içinde bir FBI ajanı ve ailesi de yer almaktadır. Bunun üzerine polis memuru Ben Peterson (James Whitmore) ve FBI ajanı Bob Graham (James Arness) bu olayın sebebini bulmak üzere araştırmalara başlar. Bu araştırmalarda yardımcı olan Dr. Harold Medford (Edmund Gwenn) ve kızı Dr. Patricia Medford (Joan Weldon) olayın sebebini bulur. Sebebp bölgede 9 sene önce yapılan nükleer test sonucu mutasyona uğrayıp dev birer karıncaya dönüşen yaratıklardır.  Dev karıncaları ortadan kaldırmak ve yayılmalarını önlemek amacıyla bir mücadele başlar.

Them!, 1954 yapımı siyah beyaz bir Amerikan bilim-kurgu filmi. George Worthing Yales’in bir hikayesinden uyarlanan filmin senaryosu Ted Sherdeman ve Russell Hughes tarafından sinemaya uyarlanmış. Filmin yönetmen koltuğunda ise Gordon Douglas oturuyor.

Them!  yapılmış ilk “big bug” film ve nükleer canavar temalı filmlerin öncülerinden bir tanesi. Özel Efekt dalında Oscar’a aday gösterilen film, Golden Reel Ödülü’ne de En İyi Ses dalında sahip olmuş.

Them! belki de tüm zamanların en çok ilham verici filmlerinden birisi. Çekildiği 1954 yılından sonra birçok dev çekirge, kertenkele ve mutasyona uğramış insan temalı filmler ardı sıra çekilmeye başlıyor. Kendisinden sadece birkaç ay sonra çekilen Godzilla’nın (Gojira) da ilham kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dev böceklerin olduğu Rodan (1956) ise direkt olarak Them!’in etkisinde kalmış bir film.

Film aldığı ve aday olduğu ödüllerden de anlaşılacağı üzere çok iyi özel efektlere sahip. Hatta yapımının üzerinden 50 sene geçmiş olmasına rağmen hala aynı etkiyi izleyici üzerinde bırakıyor. Oyuncu performansları da oldukça başarılı. James Whitmore ve Edmund Gwenn rollerinin hakkını fazlasıyla veren oyuncular. Filmin basit ve düz hikayesi başarılı bir şekilde izleyicinin ilgisini film boyunca üzerinde tutuyor.

Bir klasik olarak sinema dünyasında yer edinen Them!, kendisinden sonra gelecek birçok dev böcekli, örümcekli, yaratıklı filmlere öncü olmasıyla da önemli bir yere sahip. Özellikle çekildiği 1950’li yılların bilim-kurgu filmlerini sevenler ve konusu itibariyle nükleer testler ve sonucunda mutasyona uğramış yaratıklı filmlerden hoşlananlar için, türünün bu başarılı örneğini mutlaka izlemelerini tavsiye ederim.

Link: Them! (1954) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • 116
  12 Eyl 2010 10:07

  gerçekten dönemin sağlam bilimkurgu-korku filmlerinden biridir. ozel efekteri de zamanina gore oldukca iyidir. ben de 2 hafta önce blog sayfamda bu filmin türevlerinden biri olan tarantula filmi hakkında yazmıştım..ilgilenenler onu da okuyabilir..

  http://tinyurl.com/37d9ddk

 • wherearethevelvets
  15 Eyl 2010 04:53

  Tarihi yönden çok önemli ama günümüz izleyicisine pek birşey ifade etmeyen bir filmdir. Dönemine ve yapımına bakıldığında öyle dev böcekler falan, maket olarak yapılması çok ilginç gelmişti bana. Bütçesine göre ileri bir teknoloji uygulamışlar. Oscar adaylığı boşuna değil yani. Ki o dönemde Oscar jürisi bu tür filmleri filmden bile saymıyordu.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni