iyiköfüfilm

8
May
2009

The Toxic Avenger (1984)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 3 Yorum Var

the-toxic-avenger1

The Toxic Avenger 1984 yılında Troma Entertainment tarafından çekilmiş, komedi korku türünde kült bir Amerikan klasiği. Film Troma Entertainment’ın kuşkusuz en ünlü filmi ve gerçek bir B-movie. Troma Entertainment bilindiği üzere 1974 yılında Lloyd Kaufman ve Michael Herz tarafından kurulmuş bir film prodüksiyon şirketi. Şirket filmlerinin çoğu düşük bütçeyle çekilmiş ve yine birçoğu kült mertebesine erişmiş filmlerdir. Bazı çevrelerce filmler shock exploitation kategorisine sokulmaktadır. Filmlerde genellikle seks, grafik şiddet, gore ve çıplaklık unsurları yer alır. Troma’nın sloganı “Movies of the Future” yani ”Geleceğin Filmleri”dir. Ayrıca yapım şirketinin bir özelliği de aynı sahneleri, aynı dekorları ve aynı oyuncuları tekrar tekrar kullanmasıdır (tabii ki daha az para harcamak için).

the-toxic-avenger2

Film diğer birçok Troma filminde olduğu gibi hayali şehir Tromaville’de geçmektedir. Melvin Tromaville’de yerel bir sağlık kulübünde temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Bir gün ikinci kat balkonundan yanlışlıkla bir toksik varilinin içine düşer. Bir süre sonra “toxic avenger”a dönüşür. Artık bir kahramandır. Kaslı, güçlü ve aklında sadece intikam olan çirkin bir kahraman. Tomaville’deki bütün kötüleri ortadan kaldırır. Kör bir kızla tanışır ve ona âşık olur. Bundan sonra Tromaville’de yaşayanlar için kötülere karşı birlikte savaşmaya başlarlar.

Filme teknik açıdan bakacak olursak oyunculuk bir B-filminden beklenilecek kadar kötü. Filmdeki gore efektler ve bunun yanı sıra Toxic Avenger’ın makyajı oldukça başarılı. Dikkati çekecek ve övgüyü hak edecek diğer bir konu da soundtrackin başarısı. Ayrıca filmdeki dövüş sahneleri de tüm ucuzluğuna rağmen iyi kotarılmış.

Filmle ilgili bir ayrıntı da 1975 yılında Cannes Film Festivali sırasında Lloyd Kaufman artık korku filmlerinin popülaritesinin giderek azalacağını anlatan bir makale okur. Bu makaleden sonra korku filmlerine kendi yorumunu katarak yeni bir soluk getirmenin kararını alır. Komedi ve korkuyu bir arada kullanarak bu kararını gerçekleştirir.

Henüz bir Troma filmi izlemediyseniz ilk film olarak kesinlikle The Toxic Avenger iyi bir seçim olacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • yasin karakaya
  17 Tem 2009 04:55

  hahaah:) süper film bu süper..Yaratık bir sanat şahaseri..

 • Can Evrenol
  7 Ağu 2009 04:31

  10 numara

 • kull
  13 Eki 2010 10:05

  bunun bir de çizgi filmi vardı 🙂

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni