iyiköfüfilm

11
Eyl
2012

The Toolbox Murders (1978)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Abel Ferrara’nın 1979 yapımı kült mertebesindeki “The Driller Killer” filminin esin kaynağını oluşturan yapımlardan biridir “The Toolbox Murders”. Yönetmen Dennis Donnelly‘nin ‘sözde gerçek bir hikayeden ön bilgisiyle sunduğu 1978  yapımı film, 1980 yapımı ‘Shining’teki kapılı sahne ile ‘The Slumber Party Massacre’ slasherındaki matkaplı sahnelere esin kaynağı olur. Aynı zamanda beş sezonluk “The A-Team” dizisinin de yönetmenliğini yapmış olan Donnelly yönetmenliğindeki ‘The Toolbox Murders’, 70’li yıllarda şiddetin yalın halinin fazla allanıp pullanmadan seyirciye verildiği  ‘video nasty’ listelerine girmekte gecikmez.

1980’lerde The British of Film Classification (BBFC) (İngiliz Film Sansür Heyeti) tarafından yasaklanan “The Toolbox Murders”ın, vhs formatlarından dvd formatına geçmesi baya yıl almış. Ki bu da 2000’li yıllara denk geliyor. Şu anda bulması oldukça güç ama 2000 yılı sonlarında İngiltere’deki VIPCO (Video Instant Picture Company) film şirketi tarafından dakikalık kesilen sahneleriyle dağıtılma fırsatı bulmuş.  ‘VIPCO’; yasaklanan, kült, düşük bütçeli, b tipi korku filmlerinin distribütörlüğünü bizlerden pek esirgememekle birlikte Lucio Fulci’nin “The Beyond (1981)’u ile birlikte “Zombie Flesh Eaters” serilerinin haricinde Cannibal serilerinin ve daha (aslında dağıtımcılığını yaptığı filmleri saymaya kalkarsak liste çok uzun) pek çok filmde ismi geçen bir şirket. 

The Texas Chainsaw Massacre ile birlikte, Eaten Alive (1977), Poltergeist (1982), Salem’s Lot (1979), Invaders from Mars (1986), The Funhouse (1981) ve ‘Tales From the Crypt’ dizisiyle de aşina olduğumuz Tobe Hooper ustanın 2004 yılında tekrar “Toolbox Murders” ismiyle çekmeye karar verdiği (dikkat bu sefer ‘the’ yok) 1978 yılı kült yapım bu şekilde bilinilirliğini biraz daha arttırdı.  

Robert Easter’ın senaryosuyla gelişen film; Amerika’da motellerden birinde, alet çantasını yanından ayırmayan kayak maskeli katilin moteldeki kadınları teker teker katlederken aynı sırada gelişen, kaçırılan on beş yaşındaki Laurie Ballard’ı (Pamelyn Ferdin) kaçıran kişiyle aynı kişi olup olmadığını bulma mücadelesi sırasında gelişen olaylar. Başrolde yer alan, korku filmlerinde sık sık denk gelinen Cameron Mitchell. Sürprizi bozmamak adına konusu itibariyle pek de bir şey söylemek istememekle birlikte zaten konu çok da derin değil. Filmin yarısını geçtikten hemen sonra açığa çıkan twist de pek ilgi çekici olmamasının dışında asıl ilginç olan, alet çantalı katilin (toolbox killer şeklinde lanse edilmediğinde aynı etkiyi vermiyor, söylemeden geçemedim), aletleriyle birlikte dehşet saçtığı sahneler. Filmin açılışından hemen sonra denk geldiğimiz (akıllara zarar banyo sahnesi), katilimizin öldürmek üzere kurbana yaklaşırken “hımm-humm” sesleriyle kan kullanımı gayet iyi. Cinayet sahneleri de öyle. Sadece filmin yarısına kadar ölmek üzere olan tüm kadın kurbanların kaçış sahneleri ayrı bir komik. Tekrar bahsetmeden geçemeyeceğim ama banyo sahnesindeki başarısız çıplaklık kullanımının amacını tam olarak çözebilmiş değilim. ‘Toolbox killer’ın kimliğini öğrendikten sonra yavaşlayan filmin temposuyla zaten çok da alakalı olmayan, olmasa da olur denilen kaçırılma mevzusu, katilin cinayetlerini işleme sebebini açık etmek için kullanılmış. Bir de katilin bağ kurduğu “Jacob’s Ladder” fonu dinsel motif yönünde. Alet çantalı katilin henüz kullanmasına fırsatının olmadığı aletler kalıyor mesela akılda. Özellikle banyodaki mastürbasyon sahnesinde, bir de katilin zihnindeki flashbacklerde yoğun şekilde yer alan filmin müzikleri George Deaton’a ait. Öldürülme sahnelerinde ayrıntılara yer vermekten kaçınan yapım kesintili (1 dakika 18 saniye) ve kesintisiz iki versiyon halinde bulunuyor.

*VIPCO’da kesilen 1 dakika 18 saniyelik kısmı alttaki buradan izleyebilirsiniz.

Yağmur Özdemir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni